Bandera jak Piłsudski? Wołyniacy protestują

  • 13.03.2018, 06:00
Bandera jak Piłsudski? Wołyniacy protestują
Policja i prokuratura sprawdzą, czy podczas uroczystości w Sahryniu nie doszło do gloryfikowania nazistowskiej ideologii banderowskiej. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez jednego z uczestników wydarzenia złożył działacz zamojskiego Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu.

10 marca 1944 r. oddziały AK i BCh zlikwidowały kuszcz, czyli bazę ukraińskich nacjonalistów w Sahryniu (gm. Werbkowice). Wśród zabitych byli też cywile. Decyzja o ataku na kuszcz sahryński została podjęta pod wpływem ustaleń wywiadu podziemia, który informował o tym, że 16 marca 1944 r. dojdzie do ataku bojówek ukraińskich na polskie wioski. Chodziło więc o niedopuszczenie do masowych rzezi na skalę wołyńską. Podczas ataku na Sahryń zginęło 150-300 Ukraińców, choć strona ukraińska podaje, że ofiar mogło być 600-800.

Głównymi organizatorami uroczystości rocznicowych były środowiska ukraińskie w Polsce. Do Sahrynia przybyło w sobotę (10 marca) ponad 100 osób, w tym wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Wasyl Bodnar, ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca, konsul generalny Ukrainy w Lublinie Wasyl Pawluk, prezes Związku Ukraińców w Polsce Petro Tyma, a także duchowni. – Sama uroczystość przebiegła godnie, z powagą i spokojnie, choć każde wystąpienie kończyło się banderowskim zawołaniem "Sława Ukrainie!", na co zgromadzeni odpowiadali "Herojam sława!" – informuje obecny na uroczystościach w roli obserwatora Wiesław Huk ze Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu z siedzibą w Zamościu.

Nie dla Bandery!

Nasz rozmówca zauważył w uformowanej przed uroczystościami kolumnie banderowską flagę, która jednak szybko została schowana i nie była już później eksponowana. – I gdy już się wydawało, że Ukraińcy przyjechali do Sahrynia po to, żeby się pomodlić za ofiary, jeden z uczestników ubrany w wyszywankę w banderowskich barwach z wpiętym w klapę marynarki znaczkiem nacjonalistycznej partii Svoboda, wygłosił przemówienie wysławiające UPA, Banderę i Szuchewycza – opowiada Wiesław Huk. – Powiedział, że Bandera zawsze będzie bohaterem narodowym Ukrainy takim samym, jak Piłsudski dla Polaków.

Według Wiesława Huka, doszło do gloryfikowania na terenie Polski nazistowskiej ideologii banderowskiej, co w świetle znowelizowanej ustawy o IPN jest czynem prawnie zabronionym. Na wniosek działacza zamojskiego stowarzyszenia zabezpieczająca uroczystości policja wykonała na miejscu czynności przewidziane prawem. – Będziemy sprawdzać, czy podczas uroczystości nie doszło do publicznego propagowania faszystowskiego ustroju lub do nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych – powiedział nam Artur Kubik, szef Prokuratury Rejonowej w Hrubieszowie.

Jak się nam udało ustalić, przemówienie wygłosił Ołeksandr Pirożyk, zastępca przewodniczącego rady obwodu wołyńskiego. W niektórych mediach ukraińskich pojawiły się informacje, że ze strony polskiej doszło do... prowokacji. – Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby na terenie Polski wysławiać Banderę, Szuchewycza i innych zbrodniarzy – uważa Janina Kalinowska, przewodnicząca zamojskiego Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu.

Zapewnia, że stowarzyszenie reagować będzie zawsze na łamanie prawa. – Tak jak nie można publicznie gloryfikować Hitlera i nazistów, tak samo powinno być z Banderą i OUN/UPA – twierdzi prof. Włodzimierz Osadczy, dyrektor Centrum Badań Wschodnioeuropejskich UCRAINICUM KUL w Lublinie. – Kłopot w tym, że banderyzm stał się na Ukrainie ideologią powszechną i obowiązującą.

Więcej w e-wydaniu i papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (30)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
lach
lach 16.03.2018, 07:58
Kiedyś żydzi panoszyli się teraz ukraińcy .Pytanie po co ich teraz sprowadzają ,to tylko problemy z nim są i będą narastać .Jak to może być że polak robi na czarno w warszawie a ukrainiec legalnie. Winni są władze obecne to znaczy pis .Jak tak dalej będzie wołyń reaktywacja nastąpi .Polak głupi przed i po szkodzie .Taka jest prawda ,zero myślenia tylko fałsz obłuda zakłamanie . Czas pognać pis ,oni doprowadzo do tragedi swoim brakiem rozumu.
młody
młody 15.03.2018, 17:11
Polityka PiS u Miejsca pracy dla Ukraińców Jak najwiecej Zapraszamy do Polski Osiedlajcie się A POLACY?A POLACY WON! widzimy wszyscy do czego to zmierza!
wrdi
wrdi 15.03.2018, 14:15
dobrym gestem podczas tych tzw uroczystości w Sahryniu byłoby zapalenie przez uczestników znicza w miejscu zamordowania siedmiorga dzieci i zakonnicy oraz słożenia wieńca w Turkowicach pod pomnkiem upamiętniajacym tę potworną zbrodnię, bo zbrodnię na dzieciach, mało tego przeciez po zamordowaniu dzieci z sierocińca, dodatkowo zamordowali dziecko ukraińskiego, które widząc wojsko w polskich mundurach powiedzało że upa zamordowało dzieci, to wojsko to byli opowwcy przebrani w polskie mundury i nie zawachali się zamordować również dziecko ukiekraińs
miro
miro 15.03.2018, 15:26
A Wy skladacie wience na grobach ukraińskich podczas swoich uroczystosci?
Feliks
Feliks 15.03.2018, 17:34
No własnie pomnik siostry Longiny i chłopców świadczy o tzw bohaterach upa
sahryniak
sahryniak 15.03.2018, 08:20
MYSLĘ ŻE TRZEBA SIĘ JAKOŚ STARAĆ O POPRAWNW STOSUIUNKI Z UKRAINĄ TYLKO ŻE DO TANGA TRZEBA DWOJGA! WYSKOKI TAKICH CZY INNYCH GRUP MNIEJSZOŚCIOWYCH NIE POWINNY WPLYWAC NA DOBRE SASIEDZKIE RELACJE CZASEM WSZYSTKIE STRONY PONOSZA EMOCJE I WPADAMY W SKRAJNOŚCI NA UKRAINIE ZYJE WIELU PORZĄDNYCH LUDZI PODOBNIE JAK W POLSCE JEŻELI JEDNAK BANDERYZM STAJE SIE NA UKRAINIE POWSZECHNY TO JA POLAK MAJACY TEZ WCZESNIEJ POWIĄZANIA RODZINE Z UKRAINCAMI TEGO NA PEWNO NIE POPIERAM!PRZESTAŃMY SIE WZAJEMNIE OPLUWAC ODRZUCMY TO CO NAS DZIELI A BANDERYZM NA PWENO! BUDUJMY PRZYSZŁOŚĆ NA INNCH BOHATERACH BO INACZEJ UTONIEMY W BAGNIE NIENAWISCI
pan
pan 14.03.2018, 21:04
Tak jak by do tej pory na upainie było inaczej , tam nawet milicja żebrze :) , nie wiem czy nie lepiej jak byśmy mieli za miedzą Koreę północna niż twór bezpaństwowców , przypominam że upaina nie złożyła nadal dokumentów legalizującą ich państwowość do ONZ , nawet Palestyna dostała swoje państwo a Ukraina to jest według prawa samozwańcza .... ? bojówka ? terytorium zależne ? grom wie co to w ogóle jest .
Putin- *ujlo!
Putin- *ujlo! 15.03.2018, 20:20
Ile ci płacą, ruskí bocie?
CDN
CDN 14.03.2018, 20:46
JAK SIE DOWIADUJEMY NASI PRZYJACIELE UKRAINSCY RZUCILI GRANAT NA CMENTARZ ORLAT LWOWSKICH NASZE MEDIA TO WYCISZAJA NO TAK PRZYJAZN JEST NAJWAZ NIEJSZA NA PEWNO OSKARZA PUTINA
Putin-*ujlo!
Putin-*ujlo! 15.03.2018, 20:24
Widzisz Pan, ty tez wiesz czyja sprawka!
j23
j23 16.03.2018, 11:40
Do Putin ujlo Putin jest ok!Jak leje banderowców to lepiej dla Polski!
opl
opl 14.03.2018, 20:28
ktoś tam straszy że we Lwowie czy tez na ukrainie, będą teraz policjanci ukrainscy legitymować Polaków przyjeżdżających na groby bliskich, a więc jednak cywilizacja kończy sie na Bugu, tam żadne demokratyczne prawa nie działaja, tam się może zdarzyc wszystko,teraz postanowili że nie pozwwola remontowaćc nagrobków na cmentarzu Orląt Lwowskich, to juz jest skandal i potwarz
ert
ert 14.03.2018, 20:21
odbyły sie uroczystości rocznicowe na cmentarzu w Sahryniu przy pomniku upamiętniajacym pochowanych tam ukraińców, pojawiły elementy nacjonalistyczne, ale jakoś nikomu nie przyszło do głowy by pojechac kilka kilometrów dalej by zapalić znicz i zmowic modlitwę przy pomniku upamietniajacym zamordowane przez UPA dzieci z sierocińca turkowickiego wraz z ich opiekunka, to było takie "wojsko", mordowało dzieci, siostry zakonne, cywilna ludność - W IMIE CZEGO
Putin-*ujlo!
Putin-*ujlo! 15.03.2018, 20:27
Nie mów tylko, ze obserwowałeś cale przedsięwzięcie z ruska lornetka wojskowa!
judge
judge 15.03.2018, 15:29
A Ty na grobach ukrainskich modlisz sie gdy jezdzisz do polskiego pomnika?
ert
ert 15.03.2018, 20:11
Polacy nie mordowalii dzieci i zakonnice, bronili się przed bandytami z upa i to jest ta róznica
Lesio
Lesio 16.03.2018, 07:28
W Sahryniu nie było żadnej UPA. Kłania się znajomość podstaw wiedzy. A kto zginął w Sahryniu? Też UPA?
WIEM
WIEM 16.03.2018, 21:20
OO LESIO MOWI O ZNAJOMOSCI WIEDZY! CHA CHA A SAM PISZE DUROTY!LESIU BYLI UKRAIŃCY POLICJANCI ALE TEZ CZĘSTO NIE ZAWSZ E SS UPA NAPIŁES SIE DZISIAJ?
pilsudczyk
pilsudczyk 14.03.2018, 17:17
Wieslaw Huk broni Pilsudskiego? Nie tak dawno wylewal na Niego pomyje na swoim facebooku. Prosze zajrzec. Hipokryta czy schizofrenik?
WIEM
WIEM 14.03.2018, 08:59
Czy wiesz ,że takie okrzyki jak-slawa ukrainie herojam slawa to pozdrowienia banderowski bojowkarzy po kazdym mordzie na Polakach!
Kresowiak
Kresowiak 14.03.2018, 08:40
Witam . Uważam że takie uroczystości powinni obchodzić także hitlerowcy pod pocztą gdańską czy sowieci pod puszczą augustowską....
myślacy
myślacy 13.03.2018, 21:42
Do mieszkańca Sahrynia Oj brakuje ci rozumu pogratulowac glupoty!Zero patriotyzmu!Pan Huk broni Polakow za to mu chwała!
mieszkaniec Sahrynia
mieszkaniec Sahrynia 13.03.2018, 21:27
Polacy ktorzy teraz pojada na Ukraine na groby swoich bliskich o ile zostana tam w ogole wpuszczeni, beda co najmniej legitymowani przez tamtejsza policje. Niech za to podziekuja W. Hukowi i stowarzyszeniu z Zamoscia. Gratulujemy rozumu.
sahryniak
sahryniak 13.03.2018, 21:11
Nikt nie przeszkadzał w Sahryniu w tej uroczystosci Jak było jednak niedawno na Ukrainie w Hucie Pieniackiej?Modlitwe przy Pomniku polskich ofiar zakłócali banderowscy bojówkarze! W Sahryniu jak widac modlitwe przeplatano z wyslawianiem zbrodniarzy! Sa na Ukrainie ludzie porzadniJednak takie tzw uroczystości niepokoja!
sahryniak
sahryniak 13.03.2018, 20:26
PRZYJECHALI DO SAHRYNIA I WPROST PLULI POLAKOM W OCZY!A NASZA WLADZA PRAGNIE ICH TUTAJ JESZCZE WIECEJ I WIECEJ!TWORZA POLSKE DLA UKRAINCÓW MIEJSCA PRACY STUDIA ITP I NIE WIADZA ZASLEPIENI ZE BANDEROWSKA UKRAINA TO NAJWIEKSZY WRÓG POLSKI!
TZ
TZ 13.03.2018, 10:50
Dla mnie wyłania się jedna nieścisłość czy miało to być upamiętnienie osób które zginęły czy wychwalanie "herojów " bo to dwie różne rzeczy . Następna sprawa to skoro mówi się o cyt."Wśród zabitych byli też cywile" to te cywile w końcu byli "herojami" czy nie ? Na tyle cywil że za nic nie odpowiada , na tyle bohater by na symbolicznej mogile wzywać go od bohaterów ? Dla samego szacunku dla osób które uważane są za cywili nie powinno nad ich mogiłami uprawiać się upadlińskiej hucpy . Należy rozdzielić osoby które zginęły jako cywile od osób zbrodniarzy , bo hańbą by było gdyby umieszczony tych ludzi na jednej płycie kamiennej . I teraz należy się zastanowić że skoro na płycie są nazwiska wyłącznie cywili to skąd hołubienie "heroji" a jeśli są tylko zbrodniarze to gdzie są niewinni cywile ?
Kresowiak
Kresowiak 13.03.2018, 09:57
Brawo! Ścigać tę banderowską hołotę!
jasiek
jasiek 13.03.2018, 09:38
POLSKI rząd który nie dba o wymordowanych na WOŁYNIU nie zasługuje na nazwę być POLSKIM rządem SKANDAL i HAŃBA zapamiętamy to PIS owi w wyborach
lach
lach 13.03.2018, 06:30
Ich bohaterowie a nasze łajzy narodowe dają sobie w kasze napluć .Dobrze nie zanosi się na pograniczu .
Ostap
Ostap 13.03.2018, 10:18
I odwrotnie również

Pozostałe