Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 czerwca 2026 16:41
Przeczytaj!
Reklama
Reklama Baner A1 SMS Zamość
Z roku na rok więcej

Tomaszów Lubelski: „Przepili” majątek. Wydali 39 milionów zł na alkohol w ciągu roku

39 milionów 284 tysiące złotych – to zawrotna kwota, jaką mieszkańcy i goście odwiedzający Tomaszów Lubelski wydali w 2025 roku na napoje alkoholowe. Można sobie tylko wyobrazić, ile różnych marzeń dałoby się spełnić za taką sumę. Jednak amatorom mocnych wrażeń kasy raczej nie szkoda, skoro pobijają rekordy z lat ubiegłych.
W 2025 roku w Tomaszowie Lubelskim na alkohol wydawano średnio: dziennie ok. 107,6 tys. zł, miesięcznie ok. 3,27 mln zł, na godzinę ok. 4,5 tys. zł, na minutę ok. 75 zł i na sekundę ok. 1,25 zł.
W 2025 roku w Tomaszowie Lubelskim na alkohol wydawano średnio: dziennie ok. 107,6 tys. zł, miesięcznie ok. 3,27 mln zł, na godzinę ok. 4,5 tys. zł, na minutę ok. 75 zł i na sekundę ok. 1,25 zł.

Za tomaszowskie wydatki na alkohol można byłoby przez rok wypłacać 800 plus dla ponad 4 tysięcy dzieci. To także tyle, ile potrzeba na roczne minimalne pensje dla 908 pracowników przy obecnym wynagrodzeniu wynoszącym 3 605 zł netto. Za ponad 39 milionów złotych można byłoby kupić w Tomaszowie 170 kawalerek (średnia cena na lokalnym rynku wynosi aktualnie 230 tys. zł) albo 103 mieszkania mające po 50 m kw. (takie mieszkanie kosztuje teraz średnio ok. 380 tys. zł). A gdyby kupować samochody, powiedzmy za ok. 50 tys. zł za sztukę, można byłoby ich nabyć aż 785. Za ponad 39 mln zł w 3 571 domach byłaby też prywatna sauna (kosztuje około 11 tys. zł). I tak moglibyśmy podawać kolejne przykłady, ale chyba lepiej zejść na ziemię. Okazuje się, że w rywalizacji z wieloma rzeczami alkohol niestety wygrywa. Przyjrzyjmy się dokładniej liczbom.

Sklepy zarobiły najwięcej

Z danych przekazanych przez Urząd Miasta w Tomaszowie Lubelskim wynika, że głównym miejscem zakupu trunków w mieście pozostają sklepy. W 2025 roku w handlu detalicznym (obejmującym 59 punktów, w tym 3 stacje paliw) klienci zostawili łącznie ponad 37,2 mln zł.

PRZECZYTAJ: "Nie jestem radnym PiS, a to nagonka na lekarzy". Dyrektor szpitala w Tomaszowie o swoich zarobkach i szumie wokół nich

W samych sklepach (poza stacjami) wydano 36 322 781 zł. Z kolei na stacjach paliw sprzedaż alkoholu zamknęła się kwotą 888 tys. zł. Bary i restauracje, choć odwiedzane chętniej niż w poprzednich latach, wciąż generują ułamek tych zysków – w 2025 roku wydano w nich łącznie 2 074 000 zł. Największą popularnością w lokalach cieszyło się piwo i słabe napoje (do 4,5 proc.), na które klienci wydali blisko 1,2 mln zł.

„Mocny procent” nie odpuszcza

Analizując strukturę sprzedaży w 2025 roku, widać wyraźne preferencje kupujących. 18 902 000 zł wydano na piwo i inny alkohol o zawartości do 4,5 proc. 15 896 000 zł kosztowały trunki najmocniejsze (powyżej 18 proc. zawartości alkoholu). Najmniejszą popularnością (choć to także ogromna kwota) cieszyły się napoje o mocy od 4,5 proc. do 18 proc. Na nie przeznaczono „jedynie” 4 485 000 zł.

CZYTAJ: Uczcili 46. rocznicę strajku WSK Świdnik w Tomaszowie Lubelskim. Wręczono medale Pro Patria

Z roku na rok więcej

Porównując te dane z rokiem 2024, kiedy łączna wartość sprzedaży wyniosła 39 171 000 zł, widać utrzymującą się tendencję wzrostową. Dla przypomnienia, w 2022 roku kwota ta wynosiła około 38,2 mln zł, a w 2019 roku nie przekraczała 30 mln zł. Te nieprzynoszące chluby miastu rekordy są więc pobijane systematycznie rok do roku.

Gdzie kupują?

Sieć sprzedaży alkoholu w Tomaszowie zmienia się w ostatnich latach.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Tomaszów Lubelski: Na alkoholu nie oszczędzali. Wydali aż 38 milionów złotych

W 2025 roku funkcjonowało tu 59 sklepów (w tym 3 stacje paliw), co stanowi wzrost o jeden punkt w stosunku do roku 2024, oraz 21 lokali gastronomicznych, czyli o jeden więcej niż rok wcześniej.

W porównaniu do roku 2019 punktów detalicznych było 49, a lokali 29. Wyraźnie widać, że ubywa miejsc, gdzie alkohol pije się „do towarzystwa” w restauracjach, a przybywa sklepów oferujących sprzedaż do domu.

Miasto edukuje młodych

Mimo że statystyki sprzedaży zapewne cieszą handlowców, trzeba głośno mówić o tym, że wszystkie wymienione liczby mają swoją „ciemną stronę”. Nadmierne spożycie alkoholu to problemy zdrowotne i społeczne, z których trudno wyjść na prostą.

Władze miasta zdają sobie z tego sprawę i nie są bierne.

– Miasto Tomaszów Lubelski realizuje działania profilaktyczne w środowisku szkolnym i lokalnym w formie warsztatów szkoleniowych oraz wydarzeń promujących zdrowy styl życia. Podejmowane inicjatywy obejmują promocję wartości rodzinnych, wsparcie w procesie wychowania dzieci i młodzieży oraz zachęcanie do aktywnego spędzania czasu wolnego bez używek – mówi Monika Nocek, pełnomocnik Burmistrza ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Urzędzie Miasta.

Przykładem tych działań jest organizacja zajęć ruchowych podczas ferii zimowych oraz akcji promujących aktywność fizyczną w szkołach w ramach Dni Promocji Zdrowia.

– Formy przekazu treści dotyczących przeciwdziałania uzależnieniom są dostosowywane do potrzeb i oczekiwań dzieci oraz młodzieży. W tym celu zakupiono interaktywne filmy edukacyjne, które ułatwiają wychowawcom prowadzenie lekcji poświęconych tematyce uzależnień – informuje Monika Nocek.

W młodych ludziach jest nadzieja, że kiedyś te statystyki będą powodem do radości.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kronika Tygodnia

Chcesz częściej widzieć nasze newsy?

Dodaj Kronikę Tygodnia do preferowanych źródeł w Google i bądź bliżej najważniejszych spraw z regionu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Drosed
Reklama
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniec Treść komentarza: To ilu biednym dzieciom już pomogłaś? Data dodania komentarza: 28.06.2026, 06:50 Źródło komentarza: Lekarze z Tomaszowa Lubelskiego mają dość hejtu. „Za każdym lekarskim fartuchem stoi człowiek” Autor komentarza: mieszkaniec Treść komentarza: A jak tam sprawy sądowe? Konkretnie chodzi mi o aferę z zakupem paliwa dla karetek. Nie po myśli dyrektora, że temat ucichł? Data dodania komentarza: 28.06.2026, 06:49 Źródło komentarza: Lekarze z Tomaszowa Lubelskiego mają dość hejtu. „Za każdym lekarskim fartuchem stoi człowiek” Autor komentarza: były prawownik Treść komentarza: Pan dyrektor na dzień dobry obciął premie pracownikom, to się na pensję uzbierało. Data dodania komentarza: 28.06.2026, 06:47 Źródło komentarza: Zarząd Powiatu nie przyjął rezygnacji dyrektora szpitala w Tomaszowie. Cenią jego pracę Autor komentarza: teraz mądry ? Treść komentarza: Co zrobili dobrego ministrowie PIS w ciągu 8- miu lat.Radziwił, Szumowski, Cieszyński, Niedzielski, Sojka ??? Maseczki, agregatory, zastraszanie lekarzy, zwalnianie itd....... Data dodania komentarza: 27.06.2026, 15:13 Źródło komentarza: "Nie jestem radnym PiS, a to nagonka na lekarzy". Dyrektor szpitala w Tomaszowie o swoich zarobkach i szumie wokół nich Autor komentarza: znowu nagonka PISu Treść komentarza: Praca na 8 godzin, nagle przywożą na blok pacjenta z wypadku, operacja, ale juz 16.00, więc lekarze zbierają się do domu a pacjent ???? nie ma wyjścia ,musi czekać do jutra. TEGO CHCECIE ? Data dodania komentarza: 27.06.2026, 15:05 Źródło komentarza: "Nie jestem radnym PiS, a to nagonka na lekarzy". Dyrektor szpitala w Tomaszowie o swoich zarobkach i szumie wokół nich Autor komentarza: Najważniejszy pacjent Treść komentarza: Czy Przychodnię Rodzinną w Hrubieszowie też "przejmiecie"? przecież można być lekarzem rodzinnym jednocześnie na dyżurze w pogotowiu, Izbie przyjęć czy też na oddziele + dyżur telefonicznie nie mówiąc już o wizytach prywatnych. Ilu jest takich lekarzy? Najwyższy czas dać miejsca młodym lekarzom. Data dodania komentarza: 27.06.2026, 13:54 Źródło komentarza: Lekarze z Tomaszowa Lubelskiego mają dość hejtu. „Za każdym lekarskim fartuchem stoi człowiek”
Reklama
Reklama
Reklama