Za tomaszowskie wydatki na alkohol można byłoby przez rok wypłacać 800 plus dla ponad 4 tysięcy dzieci. To także tyle, ile potrzeba na roczne minimalne pensje dla 908 pracowników przy obecnym wynagrodzeniu wynoszącym 3 605 zł netto. Za ponad 39 milionów złotych można byłoby kupić w Tomaszowie 170 kawalerek (średnia cena na lokalnym rynku wynosi aktualnie 230 tys. zł) albo 103 mieszkania mające po 50 m kw. (takie mieszkanie kosztuje teraz średnio ok. 380 tys. zł). A gdyby kupować samochody, powiedzmy za ok. 50 tys. zł za sztukę, można byłoby ich nabyć aż 785. Za ponad 39 mln zł w 3 571 domach byłaby też prywatna sauna (kosztuje około 11 tys. zł). I tak moglibyśmy podawać kolejne przykłady, ale chyba lepiej zejść na ziemię. Okazuje się, że w rywalizacji z wieloma rzeczami alkohol niestety wygrywa. Przyjrzyjmy się dokładniej liczbom.
Sklepy zarobiły najwięcej
Z danych przekazanych przez Urząd Miasta w Tomaszowie Lubelskim wynika, że głównym miejscem zakupu trunków w mieście pozostają sklepy. W 2025 roku w handlu detalicznym (obejmującym 59 punktów, w tym 3 stacje paliw) klienci zostawili łącznie ponad 37,2 mln zł.
W samych sklepach (poza stacjami) wydano 36 322 781 zł. Z kolei na stacjach paliw sprzedaż alkoholu zamknęła się kwotą 888 tys. zł. Bary i restauracje, choć odwiedzane chętniej niż w poprzednich latach, wciąż generują ułamek tych zysków – w 2025 roku wydano w nich łącznie 2 074 000 zł. Największą popularnością w lokalach cieszyło się piwo i słabe napoje (do 4,5 proc.), na które klienci wydali blisko 1,2 mln zł.
„Mocny procent” nie odpuszcza
Analizując strukturę sprzedaży w 2025 roku, widać wyraźne preferencje kupujących. 18 902 000 zł wydano na piwo i inny alkohol o zawartości do 4,5 proc. 15 896 000 zł kosztowały trunki najmocniejsze (powyżej 18 proc. zawartości alkoholu). Najmniejszą popularnością (choć to także ogromna kwota) cieszyły się napoje o mocy od 4,5 proc. do 18 proc. Na nie przeznaczono „jedynie” 4 485 000 zł.
CZYTAJ: Uczcili 46. rocznicę strajku WSK Świdnik w Tomaszowie Lubelskim. Wręczono medale Pro Patria
Z roku na rok więcej
Porównując te dane z rokiem 2024, kiedy łączna wartość sprzedaży wyniosła 39 171 000 zł, widać utrzymującą się tendencję wzrostową. Dla przypomnienia, w 2022 roku kwota ta wynosiła około 38,2 mln zł, a w 2019 roku nie przekraczała 30 mln zł. Te nieprzynoszące chluby miastu rekordy są więc pobijane systematycznie rok do roku.
Gdzie kupują?
Sieć sprzedaży alkoholu w Tomaszowie zmienia się w ostatnich latach.
PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Tomaszów Lubelski: Na alkoholu nie oszczędzali. Wydali aż 38 milionów złotych
W 2025 roku funkcjonowało tu 59 sklepów (w tym 3 stacje paliw), co stanowi wzrost o jeden punkt w stosunku do roku 2024, oraz 21 lokali gastronomicznych, czyli o jeden więcej niż rok wcześniej.
W porównaniu do roku 2019 punktów detalicznych było 49, a lokali 29. Wyraźnie widać, że ubywa miejsc, gdzie alkohol pije się „do towarzystwa” w restauracjach, a przybywa sklepów oferujących sprzedaż do domu.
Miasto edukuje młodych
Mimo że statystyki sprzedaży zapewne cieszą handlowców, trzeba głośno mówić o tym, że wszystkie wymienione liczby mają swoją „ciemną stronę”. Nadmierne spożycie alkoholu to problemy zdrowotne i społeczne, z których trudno wyjść na prostą.
Władze miasta zdają sobie z tego sprawę i nie są bierne.
– Miasto Tomaszów Lubelski realizuje działania profilaktyczne w środowisku szkolnym i lokalnym w formie warsztatów szkoleniowych oraz wydarzeń promujących zdrowy styl życia. Podejmowane inicjatywy obejmują promocję wartości rodzinnych, wsparcie w procesie wychowania dzieci i młodzieży oraz zachęcanie do aktywnego spędzania czasu wolnego bez używek – mówi Monika Nocek, pełnomocnik Burmistrza ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Urzędzie Miasta.
Przykładem tych działań jest organizacja zajęć ruchowych podczas ferii zimowych oraz akcji promujących aktywność fizyczną w szkołach w ramach Dni Promocji Zdrowia.
– Formy przekazu treści dotyczących przeciwdziałania uzależnieniom są dostosowywane do potrzeb i oczekiwań dzieci oraz młodzieży. W tym celu zakupiono interaktywne filmy edukacyjne, które ułatwiają wychowawcom prowadzenie lekcji poświęconych tematyce uzależnień – informuje Monika Nocek.
W młodych ludziach jest nadzieja, że kiedyś te statystyki będą powodem do radości.


Napisz komentarz
Komentarze