Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 13:13
Przeczytaj!
Reklama
Reklama Baner A1 SMS Zamość
„Miałem obowiązek zadawania pytań”

Tomaszów Lub: Interpelacja z finałem w sądzie. Radny przegrał z wójt, ale zapowiada apelację

Wiceprzewodniczący Rady Gminy Tomaszów Lubelski, Piotr Babiarz, został nieprawomocnie skazany przez Sąd Rejonowy w Tomaszowie Lubelskim za zniesławienie wójt gminy, Marzeny Czubaj-Gancarz. Sprawa dotyczy interpelacji złożonej latem ubiegłego roku w sprawie powołania dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Podhorcach. Po ogłoszeniu wyroku radny opublikował obszerne oświadczenie, w którym zapowiedział złożenie apelacji.
„Szanuję sąd oraz obowiązujący porządek prawny, jednak nie podzielam oceny wyrażonej w wydanym wyroku. W mojej ocenie wykonywałem obowiązki radnego zgodnie z ustawą i interesem mieszkańców, którzy oczekują od swoich przedstawicieli aktywności, kontroli i zadawania pytań dotyczących spraw publicznych
„Szanuję sąd oraz obowiązujący porządek prawny, jednak nie podzielam oceny wyrażonej w wydanym wyroku. W mojej ocenie wykonywałem obowiązki radnego zgodnie z ustawą i interesem mieszkańców, którzy oczekują od swoich przedstawicieli aktywności, kontroli i zadawania pytań dotyczących spraw publicznych” – napisał w oświadczeniu radny Piotr Babiarz.

Źródło: Piotr Babiarz/Fb

Sprawa miała swój początek w lipcu ubiegłego roku. Z datą 12 lipca 2025 roku, za pośrednictwem przewodniczącego Rady Gminy, Grzegorza Gozdka, radny Piotr Babiarz złożył interpelację „w sprawie braku przejrzystości przy powołaniu dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Podhorcach w 2024 roku”.

Interpelacja i odpowiedź

W piśmie wskazywał, że stanowisko nie zostało obsadzone w drodze konkursu, a powołana osoba była wcześniej radną wybraną z komitetu wyborczego obecnej wójt i jest siostrą jednej z obecnych radnych.

„Tego typu powiązania personalne, w połączeniu z brakiem konkursu i milczeniem Urzędu w tej sprawie, są poważnym naruszeniem zasad przejrzystości, równego dostępu do stanowisk publicznych i dobrych praktyk samorządowych. Mieszkańcy mają prawo czuć się zaniepokojeni i zdezorientowani” – czytamy w interpelacji.

W związku z tym radny poprosił o odpowiedź na pytania: dlaczego nie ogłoszono konkursu, w jakim trybie wybrano i powołano dyrektora oraz jakie wykształcenie posiada dyrektorka.

Niżej uzasadniał: „Brak konkursu, brak ogłoszenia, a przede wszystkim powiązania osobiste pomiędzy osobą powołaną a środowiskiem politycznym obecnych władz gminy tworzą poważne wrażenie nepotyzmu, braku przejrzystości i nadużycia zaufania publicznego. Mieszkańcy Gminy Tomaszów Lubelski mają prawo oczekiwać uczciwości, jawności i równości w dostępie do stanowisk publicznych, w tym także w instytucjach kultury”.

PRZECZYTAJ TEŻ: "Nie jestem radnym PiS, a to nagonka na lekarzy". Dyrektor szpitala w Tomaszowie o swoich zarobkach i szumie wokół nich

Wójt odpowiedziała na pytania radnego, wskazując przepisy pozwalające na powołanie dyrektora bez konkursu oraz przedstawiając doświadczenie zawodowe nowej szefowej GOK-u w Podhorcach.

„Wybór Pani Kamili Lebiedy na stanowisko Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Tomaszowie Lubelskim z/s w Podhorcach podyktowany był troską o dobro mieszkańców oraz zapewnienie ciągłości i stabilności funkcjonowania instytucji. Celem było niezakłócone kontynuowanie zaplanowanych działań kulturalnych na rok 2024 po zakończeniu pracy przez poprzedniego dyrektora” – napisała wójt, która najwyraźniej uznała również, że w treści interpelacji doszło do przekroczenia granic dopuszczalnej krytyki i wobec tego skierowała przeciwko radnemu prywatny akt oskarżenia.

Wyrok zapadł 19 czerwca. Sąd uznał Piotra Babiarza za winnego zniesławienia. Zgodnie z orzeczeniem radny ma zapłacić 1,5 tys. zł grzywny, 3 tys. zł nawiązki oraz zwrócić Marzenie Czubaj-Gancarz 3 tys. zł kosztów związanych z postępowaniem.

„Miałem obowiązek zadawania pytań”

Kilka dni po ogłoszeniu wyroku Piotr Babiarz opublikował na swoim profilu w mediach społecznościowych oświadczenie.

„Nie zgadzam się z wydanym orzeczeniem i uważam, że nie uwzględnia ono w sposób należyty charakteru mandatu radnego oraz obowiązków, jakie spoczywają na osobach wybranych przez mieszkańców do sprawowania funkcji publicznych” – napisał.

PRZECZYTAJ: „Rolnik z krwi i kości” na celowniku. Stracił mandat radnego gminy Tomaszów Lubelski

Jak podkreślił, jako radny miał nie tylko prawo, ale również obowiązek zadawania pytań dotyczących funkcjonowania gminy, wydatkowania środków publicznych oraz procedur stosowanych przy zatrudnianiu osób na stanowiskach kierowniczych.

Zdaniem wiceprzewodniczącego, pytania dotyczące sposobu powołania dyrektora GOK zostały zadane w interesie publicznym i wynikały z oczekiwań mieszkańców.

„Nie stawiałem zarzutów”

Radny przekonuje, że nie przedstawiał swoich wątpliwości jako faktów.

– Domagałem się jedynie wyjaśnienia okoliczności zatrudnienia dyrektora GOK. (...) Celem było uzyskanie odpowiedzi od organu wykonawczego gminy, a nie formułowanie zarzutów wobec kogokolwiek – napisał.

Według niego transparentność życia publicznego stanowi jeden z fundamentów samorządu, a mieszkańcy mają prawo wiedzieć, w jaki sposób obsadzane są stanowiska finansowane z pieniędzy publicznych.

– Radni mają obowiązek kontrolowania działań organów gminy. Transparentność życia publicznego stanowi fundament samorządu terytorialnego i zaufania obywateli do instytucji publicznych – podkreślił.

Będzie apelacja

Piotr Babiarz zaznaczył, że szanuje sąd i obowiązujący porządek prawny, jednak nie podziela oceny zawartej w wyroku.

Poinformował również, że 23 czerwca zwrócił się do Sądu Rejonowego w Tomaszowie Lubelskim o sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku. Po zapoznaniu się z nim zamierza skorzystać z prawa do wniesienia środka odwoławczego.

– Do czasu prawomocnego zakończenia postępowania będę konsekwentnie bronił swojego prawa do wykonywania mandatu radnego oraz prawa mieszkańców do uzyskiwania informacji o sprawach publicznych – zapowiedział.

Wyrok z 19 czerwca jest nieprawomocny.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Tswl Treść komentarza: Niech Kupczyk się pochwali za ile kupił mieszkania od wojska? Data dodania komentarza: 25.06.2026, 11:27 Źródło komentarza: Zamość: TBS w ogniu krytyki. Przez impas w budownictwie radni rozważają likwidację spółki Autor komentarza: Katastrofa Treść komentarza: Gratulacje odwagi wpisania mojego wpisu, artykułu afery brak strach zrozumiały my też tak się czujemy Data dodania komentarza: 25.06.2026, 08:12 Źródło komentarza: Noc Świętojańska w Hrubieszowie. Wianki, ognisko i śpiew nad Huczwą [ZDJĘCIA] Autor komentarza: Patoliczny system tbs Treść komentarza: Tbsy mają jak widać słusznie fatalną renomę. Zawyżone koszty zarządzania i uwieszenie kosztów "wybrańców" latami na szyji pracujących obywateli. Zależy jakie majm zarobki prezes, rada nadzorcza i księgowość. Miejmy nadzieję, że podobne do większości mieszkańców. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:46 Źródło komentarza: Zamość: TBS w ogniu krytyki. Przez impas w budownictwie radni rozważają likwidację spółki Autor komentarza: Z TL. Treść komentarza: Panie Galecki powinien zes sie czlowieku tylko wstydzic i sie glupio nie tłumaczyć za swoje czyny bo jestescie w tym zdolni jak cała patologia Pis. Ważna była kabza dla swojego wypasionego koryta nie patrzac na okropne zadłużenie niespotykana skale szpitala . Data dodania komentarza: 24.06.2026, 20:06 Źródło komentarza: "Nie jestem radnym PiS, a to nagonka na lekarzy". Dyrektor szpitala w Tomaszowie o swoich zarobkach i szumie wokół nich Autor komentarza: asd Treść komentarza: Ale jak trzeba było mandat i punkty przyjąć, to dzwonił do Karwana, żeby ten zagadał z komendantem drogówki... Jaki uczciiiiwyyy! Data dodania komentarza: 24.06.2026, 16:25 Źródło komentarza: "Nie jestem radnym PiS, a to nagonka na lekarzy". Dyrektor szpitala w Tomaszowie o swoich zarobkach i szumie wokół nich Autor komentarza: Podatnik. Treść komentarza: Na hulanki pieniądze są a most w Terebińcu po kosztach ale co tam jak się bawić to się bawić drzwi wyjebać okno wstawić.😜. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 15:59 Źródło komentarza: Skaner i inne gwiazdy disco polo opanują scenę z okazji Dnia Gminy Werbkowice
Reklama
Reklama
Reklama