Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 16:40
Przeczytaj!
Reklama
Reklama Baner A1 SMS Zamość
„Skalpelem wyciąć to, co przynosi straty”

Były dyrektor proponuje rozważyć likwidację porodówki. Położne z Tomaszowa protestują

Wystarczyło kilka zdań wypowiedzianych podczas sesji Rady Powiatu Tomaszowskiego, by na mieszkańców powiatu tomaszowskiego padł strach o przyszłość porodówki. Andrzej Kaczor, radny powiatowy i były dyrektor SP ZOZ, zaproponował, by wziąć pod rozwagę likwidację oddziałów ginekologiczno-położniczego i noworodkowego. Argumentował to wysokimi stratami finansowymi. Przed szpitalem już protestowały położne, a głos w sprawie zabrał również poseł Tomasz Zieliński.
Były dyrektor SP ZOZ w Tomaszowie Lubelskim, obecnie radny powiatowy, proponuje rozważyć likwidację porodówki. Położne zaprotestowały i zaapelowały do Zarządu Powiatu Tomaszowskiego.
Były dyrektor SP ZOZ w Tomaszowie Lubelskim, obecnie radny powiatowy, proponuje rozważyć likwidację porodówki. Położne zaprotestowały i zaapelowały do Zarządu Powiatu Tomaszowskiego.

Źródło: SP ZOZ Tomaszów Lubelski/Fb

We wtorek 23 czerwca przed tomaszowskim szpitalem położne nagrały krótki film, w którym wyraziły swój sprzeciw wobec pomysłu likwidacji porodówki. Przypominały, że oddział służy kobietom z całego powiatu, a jego zamknięcie oznaczałoby konieczność dojazdów do innych miast i pogorszenie bezpieczeństwa pacjentek.

Położne protestują

– Personel tego szpitala apeluje o rozwagę i mądrość w podejmowaniu decyzji przez pana starostę, zarząd powiatu i naszych radnych, którzy od wyborców otrzymali mandat zaufania. Przypominamy, że statystycznie połowę głosujących stanowią kobiety – mówiły przedstawicielki personelu.

Położne zwróciły uwagę na to, że problemy demograficzne dotykają wszystkie szpitale, a tomaszowska placówka nie jest wyjątkiem. Przypomniały również, że w nowoczesny blok operacyjny, w którym funkcjonują oddziały położniczy i ginekologiczny, zainwestowano grube miliony.

PRZECZYTAJ: Szpital w Tomaszowie Lubelskim zostanie bez porodówki? Dyrekcja jest w potrzasku

W ślad za nimi następnego dnia poszedł Tomasz Zieliński, poseł na Sejm RP z Tomaszowa Lubelskiego. W krótkim filmiku zamieszczonym w mediach społecznościowych powiedział:

– To jest skandal. Panie dyrektorze Andrzeju Kaczor, wszyscy ludzie na bruk w Tomaszowie Lubelskim, a pacjenci mają jeździć do Zamościa, żeby się leczyć? Wspaniałe pomysły.

Dyrektor szpitala Dariusz Gałecki wielokrotnie powtarzał w rozmowach z „Kroniką Tygodnia”, że „jest daleki od jakiejkolwiek likwidacji” i zdania nie zmienia.

Co wydarzyło się podczas sesji?

Kontrowersyjna propozycja rozważenia likwidacji porodówki padła podczas sesji Rady Powiatu z 18 czerwca, kiedy radni zajmowali się raportem o sytuacji ekonomicznej Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie.

CZYTAJ TEŻ: Kort, kaplica, rząd. Absolutorium Rady Powiatu w Tomaszowie Lubelskim w cieniu niezadowolenia

Dariusz Gałecki podkreślał, że mimo trudnej sytuacji placówka rozwija swoją działalność. Wyliczał, że w 2025 roku wykonano ponad 21 tys. hospitalizacji, prawie 103 tys. porad w poradniach specjalistycznych i podstawowej opiece zdrowotnej. Uruchomiono poradnię ortopedyczną i urologiczną, a w planach są poradnia onkologiczna i poradnia leczenia bólu.

Radny Andrzej Kaczor, poprzedni dyrektor placówki, zwracał jednak uwagę na długie kolejki do specjalistów i problemy finansowe. Według przedstawionych danych średni czas oczekiwania do części poradni wynosił od trzech do sześciu miesięcy. Gałecki tłumaczył, że wynika to przede wszystkim z braków kadrowych, szczególnie wśród pediatrów i anestezjologów.

Strata za I kwartał przekroczyła 5 mln zł

Jak podał dyrektor, rok 2025 szpital zakończył stratą netto w wysokości 695 tys. zł przy przychodach przekraczających 158 mln zł. Jednym z głównych problemów był brak zapłaty przez NFZ za nadwykonania (o tym pisaliśmy już na łamach gazety – NFZ nie miał obowiązku zapłaty, ale szpital po prostu na nie liczył) – 3,5 mln zł, które szpital musiał sam sfinansować.

– Od razu państwu powiem, że Narodowy Fundusz nie planuje żadnych konkursów, czyli możemy tak naprawdę zapomnieć na razie o przystąpieniu do konkursów, które pozwoliłyby nam na zwiększanie po stronie przychodów. Koszty nam cały czas rosną. W jaki sposób szpital ma poprawiać wynik finansowy, nie mogąc po stronie przychodów realizować świadczeń, za które miałby mieć płacone? 1 lipca czeka nas realizacja ustawy podwyżkowej, czyli waloryzacja płacy minimalnej w publicznej ochronie zdrowia – raportował sytuację Gałecki.

Jeszcze bardziej niepokojąco wyglądają dane za obecny rok. Dyrektor poinformował, że już po pierwszym kwartale strata wyniosła około 5,2 mln zł. Ale problemy placówki nie kończą się na tym.

Przeciwko SP ZOZ toczy się obecnie 131 postępowań sądowych złożonych przez pielęgniarki i położne, w tym wiele emerytowanych. Wśród nich Gałecki wymienił 58 pozwów dotyczących nierównego traktowania. Łączna kwota roszczeń to ok. 2,5 mln zł. Kolejne 73 sprawy dotyczą wyższego zaszeregowania płacowego.

PRZECZYTAJ: "Nie jestem radnym PiS, a to nagonka na lekarzy". Dyrektor szpitala w Tomaszowie o swoich zarobkach i szumie wokół nich

„Skalpelem wyciąć to, co przynosi straty”

Właśnie w kontekście ratowania finansów placówki Andrzej Kaczor zaproponował przeanalizowanie dalszego funkcjonowania pionu położniczego.

– Zamiast inwestować w oddział położniczy, noworodkowy, ginekologiczny, gdzie za 2025 rok przyniósł 7 milionów strat, czy nie lepiej może podpisać umowę na te porody z Zamościem? Mam już 7 milionów do przodu przy całkowitej likwidacji. Wiem, że to nie jest popularne, ale wydaliśmy około 20 kilku milionów na budowę tych oddziałów. Trzeba usiąść i z precyzją chirurga skalpelem wyciąć obszary, które są kosztochłonne, i spróbować znaleźć tam, gdzie są dochody – mówił radny Kaczor podczas sesji.

Jego zdaniem jest to rozwiązanie warte rozważenia.

„Dyrektor biegnie z rękami związanymi z tyłu”

Podczas sesji głos zabrał także prof. Wojciech Głód, współpracujący ze szpitalem od 2021 roku. Ekonomista przekonywał, że problemy Tomaszowa nie są wyjątkiem.

– Współpracuję z kilkunastoma jednostkami na terenie województwa śląskiego, podkarpackiego, lubelskiego. Chciałbym, żeby takie wskaźniki [oceny punktowej] znajdowały się w raportach innych szpitali. Są szpitale, których ocena punktowa w raporcie wynosi trzy punkty – mówił.

– W opinii mojej jako profesora ekonomii, [dzisiaj] administrowanie przez dyrektora to tak, jakby, mówiąc kolokwialnie, kazać biec dyrektorowi z zawiązanymi rękami z tyłu – obrazował Głód i stwierdził: – Ja, z całym swoim 20-letnim doświadczeniem i tytułem naukowym, rozkładam ręce i mówię: w tej sytuacji pomysłów nie mam – zakończył.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: chodźmy na ławeczke Treść komentarza: Taki ukrop na dworze a wy ciągle tylko pieniądze i pieniądze, na co tyle pieniędzy seniorom, dają wnukom, dzieciom jakby oni byli niepełnosprawni i nie potrafią sami zarobić. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 13:32 Źródło komentarza: Wiemy, kiedy ZUS wypłaci czternastki. Tyle dostaną seniorzy w tym roku Autor komentarza: Tswl Treść komentarza: Niech Kupczyk się pochwali za ile kupił mieszkania od wojska? Data dodania komentarza: 25.06.2026, 11:27 Źródło komentarza: Zamość: TBS w ogniu krytyki. Przez impas w budownictwie radni rozważają likwidację spółki Autor komentarza: Katastrofa Treść komentarza: Gratulacje odwagi wpisania mojego wpisu, artykułu afery brak strach zrozumiały my też tak się czujemy Data dodania komentarza: 25.06.2026, 08:12 Źródło komentarza: Noc Świętojańska w Hrubieszowie. Wianki, ognisko i śpiew nad Huczwą [ZDJĘCIA] Autor komentarza: Patoliczny system tbs Treść komentarza: Tbsy mają jak widać słusznie fatalną renomę. Zawyżone koszty zarządzania i uwieszenie kosztów "wybrańców" latami na szyji pracujących obywateli. Zależy jakie majm zarobki prezes, rada nadzorcza i księgowość. Miejmy nadzieję, że podobne do większości mieszkańców. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:46 Źródło komentarza: Zamość: TBS w ogniu krytyki. Przez impas w budownictwie radni rozważają likwidację spółki Autor komentarza: Z TL. Treść komentarza: Panie Galecki powinien zes sie czlowieku tylko wstydzic i sie glupio nie tłumaczyć za swoje czyny bo jestescie w tym zdolni jak cała patologia Pis. Ważna była kabza dla swojego wypasionego koryta nie patrzac na okropne zadłużenie niespotykana skale szpitala . Data dodania komentarza: 24.06.2026, 20:06 Źródło komentarza: "Nie jestem radnym PiS, a to nagonka na lekarzy". Dyrektor szpitala w Tomaszowie o swoich zarobkach i szumie wokół nich Autor komentarza: asd Treść komentarza: Ale jak trzeba było mandat i punkty przyjąć, to dzwonił do Karwana, żeby ten zagadał z komendantem drogówki... Jaki uczciiiiwyyy! Data dodania komentarza: 24.06.2026, 16:25 Źródło komentarza: "Nie jestem radnym PiS, a to nagonka na lekarzy". Dyrektor szpitala w Tomaszowie o swoich zarobkach i szumie wokół nich
Reklama
Reklama
Reklama