My z wyludnionych miast i wsi

  • 25.02.2020, 08:22
  • Leszek Wójtowicz
My z wyludnionych miast i wsi Miasto Zamość od 2012 r. straciło 2 101 mieszkańców. Na koniec czerwca ub. roku w Hetmańskim Grodzie mieszkało 63 511 osób.
W ciągu 6,5 roku Lubelszczyzna zgubiła ponad 50 tys. mieszkańców. W naszym regionie przodowały powiaty hrubieszowski i tomaszowski.

Społeczeństwo się starzeje, pomimo rządowych zachęt dzieci nie rodzi się znacznie więcej, mieszkańcy naszego regionu wyjeżdżają za pracą do innych miast albo za granicę. Miasta i wioski całe czas się wyludniają. Lepiej pod względem demograficznym jest tylko w gminach podmiejskich.

Z przygotowanego przez Urząd Statystyczny w Lublinie raportu na temat stanu, ruchu naturalnego i wędrówkowego ludności w pierwszym półroczu 2019 r. (opracowanie za drugie półrocze będzie gotowe w maju – przyp. red.) wynika, że na koniec czerwca ub. roku w województwie lubelskim mieszkało 2 mln 112,2 tys. osób, a więc aż o 53,3 tys. mniej niż na koniec 2012 r.! To tak, jakby w ciągu 6,5 roku z mapy zginęły Puławy i na przykład nasz Szczebrzeszyn!

Mało nas, mało nas!

W naszym regionie największy ubytek mieszkańców odnotowano w powiatach hrubieszowskim i tomaszowskim, gdzie w przeciągu 6,5 roku ubyło – kolejno – 4 342 i 4 331 mieszkańców (na koniec czerwca 2019 r. w powiecie hrubieszowskim mieszkało 63 320, a w powiecie tomaszowskim – 83 148 osób). W przygranicznym Wyżłowie (gm. Dołhobyczów) zameldowana jest tylko jedna osoba (Wyżłów przyłączono do sołectwa Myców – przyp. red.), która na miejscu przebywa tylko w okresie letnim. – Cała gmina się wyludnia – przyznaje Grzegorz Drewnik, wójt gm. Dołhobyczów. – Wystarczy przejechać się po okolicy, a można zobaczyć, że mamy coraz więcej pustych domów.

W powiecie zamojskim zniknęło w omawianym okresie prawie 3 tys. ludzi, a biłgorajskim 2 417. Ale oba powiaty wciąż liczą jednak ponad 100 tys. mieszkańców, pierwszy – 106 526, a biłgorajski – 101 152).

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Leszek Wójtowicz

Zdjęcia (1)

Ponad 1 000 osób ubyło w Hrubieszowie, który "skurczył się" do 17,6 tys. mieszkańców.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (38)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Z Mircza
Z Mircza 27.02.2020, 09:38
Lepiej już nie będzie, bo samorządy nie mają żadnych pomysłów na przyciągnięcie do gmin przedsiębiorców. Ale w wydarzeniach kulturalnych to absolutni mistrzowie. Nie ma tygodnia bez trzech konkursów, Dnia kogoś tam i czegoś tam, a tutejsi dygnitarze brylują w remizach i świetlicach. Kultura nikomu do garnka nie nałoży tylko praca, a tutaj jej brak. Samorząd długo nie pociągnie jeśli największym pracodawcą jest UG
 z tej gminy
z tej gminy 27.02.2020, 11:48
W tej gminie ,,sami swoi,,. Marazm, stagnacja... tylko imprezy i nic więcej.
Sowa
Sowa 26.02.2020, 10:37
Chciałem zapytać p. Kosciolkę jakie to sa polaczenia z Tyszowiec do Hrubieszowa? Nie ma wcale. Kiedys gdy istnialy PKS-y , tak . Obecnie nie ma nic . Wedlug mojej wiedzy to przewoznicy prywatni chetnie by polaczyli Hrubieszow z Tomaszowem ale na przeszkodzie są znaczace oplaty w sasiednim powiecie, wiec lepiej jezdzc w obrebie swojego powiatu.
Przeciez kazdy starosta popiera "swoich".
Piotr
Piotr 26.02.2020, 18:21
Pan Kosciołko to zwykły PSL'owski aparatczyk partyjny jakich wielu u nas w powiecie. Uśmiałem się jak w kronice wyczytałem jego wypowiedź pod artykułem dotyczącym wyludniania się miast i miasteczek a mianowiecie mówi tak : "Koleje losu sprawiły że znalazłem po studiach pracę w Tomaszowie" no przecież partia nikogo nie zostawi w potrzebie oczywiście po znajomości. "Tyszowce są miejscem wypoczynku spokoju i relaksu" może i są dla tych wszystkich którzy po znajomości i układzie dostali tu pracę bo jak narazie to wszyscy młodzi ludzie uciekają za chlebem za granicę i do dużych miast bo nie widzą tu żadnych szans i perspektyw na normalne życie. A co do połączeń jeżeli ktoś chciałby się dostać do Hrubieszowa z Tyszowiec komunikacją publiczną to nie ma szans bo takich połączeń nie ma. Strzał w kolano.
Paweł Kościołko
Paweł Kościołko 26.02.2020, 12:57
Witam. Co mi wiadomo przewóz dla komunikacji zbiorowej pomiędzy powiatami nadzoruje Marszałek Województwa Lubelskiego. A odpowiadając na zapytanie dot. połączeń komunikacjnych to pytanie ile ma być połączeń? bo niektórzy pracownicy mają na 6 a inni np. na 9 rano. Realną alternatywą jest komunikacja własna lub (jak widzę po drodze do pracy) wspólny dojazd kilku osób do zakladu pracy (np. do PGE trasa Hrubieszów - Tomaszów). Czyli kupą mości panowie. Jak się chce to wszystko można.
Tst
Tst 26.02.2020, 14:24
Bałwan jesteś ,a nie znawca komunikacji .
Ja
Ja 26.02.2020, 07:06
W powiecie zapewne ubylo w Zamosciu tez ale za to gmina Zamosc urosla o 3tys w Zamosciu nie ma juz gdzie sie budowac moze trzeba zmienic granice miasta w Zamosciu mieszka ponad 63000 a w gminia Zamosc 23000 ,Jaroslowiec 1500 mieszkancow nalezy do gminy Sitno
Smutna prawda
Smutna prawda 25.02.2020, 22:01
Nie ma komu wybierać mądrych ludzi. Ani na burmistrza ani staroste. Nie wiem czym ludzie sie kierują takim wyborem. Nic się nie dzieje renowacja budynku czy ławeczki duzo zieleni afiszowanie sie na zdjeciach. Nie stety mlodych nie zatrzyma. A starsi co ksiadz powie co wladza obieca mozgu nie maja. Nie ma komu wybierać.Grzeją wlasne stolki i uzupelniaja konta ale dla mnie osobiscie to miasto nie miało nie ma gospodarza. Bo kto nie mysli o ludziach tylko o sobie to co to za burmistrz czy starosta któremu nie zależy na tym zeby sciągnąć zaklady pracy. Nie chce im sie myslec jak to zrobic i trzeba umiec to zrobic i trzeba chciec. Maja szczescie ci co pracuja ale dla tych co nie ma pracy wyjezdzaja. Ludzie w duzych miastach sie z nas smieja kto u was rzadzi kto tych ludzi wybiera że to miasto znika z mapy. Ich zdaniem osoba ktora nie dba o swoich mieszkanców. Nie nadaje sie do zarzadzania miastem i jak najszybciej ludzie powinni ja zmienic.
Mieszkaniec Powiatu Tomaszowskiego
Mieszkaniec Powiatu Tomaszowskiego 25.02.2020, 19:11
Nie ma co się dziwić że mieszkańców ubywa. Wpływa na to wiele czynników, z których najpoważniejszym jest brak pracy. Młodzi ludzie wyjeżdżają do większych miast bądź za granicę bo nie mają innego wyjścia mimo iż bardzo by chcieli tu zostać. Duży w tym udział samorządów którym tak naprawdę nie mają jakiegokolwiek pomysłu na tym aby w danym mieście bądź gminie powstały jakiekolwiek miejsca pracy bo to są ludzie z układu którzy w większości dostali pracę po znajomości na ciepłej posadce za kilka tysięcy. Druga sprawa że pracownicy nie chcą przechodzić na emerytury pomimo osiągniętego wieku emerytalnego i kurczowo trzymają się rękami i zębami stanowisk na które przecież mogłaby przyjść jakaś młoda osoba z zaangażowaniem i chęciami do pracy. Jak dla mnie tego typu działania i zachowania to patologia społeczna.
zobacz co widzisz
zobacz co widzisz 25.02.2020, 21:43
A co samorządy mają do tego? Zobacz gdzie położona jest dana miejscowość, wsie? Wzdłuż bidy wschodniej gdzie nie ma żadnych większych fabryk, firm dróg. Wystarczy odbić na zachód zaledwie o 150 km a świat jest inny inne możliwości i wybory a tutaj co rolnictwo praca w biurze państwowym sprzedawca w sklepie mechanik i budowlaniec. Więc jakie ma realia młody człowiek na swój byt. Jedynie spier....ć z zadupia do cywilizacji i tyle.
Zawisza Ciemny
Zawisza Ciemny 25.02.2020, 18:47
Tak jest w Niemczech, Chinach, USA, Rosji. A co robić na wsiach,.. wsadzić ręce do kieszeni i walczyć ,. dziesięciu-na-jednego'' ?
kresowy
kresowy 25.02.2020, 17:44
Hrubieszowskie swój największy rozkwit po wojnie miało w latach 60-tych i 70-tych ubiegłego stulecia! Za najgorszy okres należy uznać okres, w którym lokalne rządy sprawowali kolesie z psl na czele z Józefem Kuropatwą ! W powiecie, mieście i podległych gminach(tu się niewiele zmieniło}! Odbije się to także następnym pokoleniom = zapewne nielicznym!
z nadBuga
z nadBuga 25.02.2020, 17:32
Rzeczywiście ciemny i zacofany lud wybiera na swój wzór i podobieństwo swoich rządzących i taki jest końcowy efekt!
Spokojnie to tylko awaria. ;-)
Spokojnie to tylko awaria. ;-) 25.02.2020, 19:59
Na szczęście od 5 lat zmądrzeli i nie wybierają tych co to jak pan Karpiński (PO) mówią że: "ch.j tam z tą Polską wschodnią, nie? Warszawa, Katowice, nie?"
spokojnie to tylko awaria, nie to oni
spokojnie to tylko awaria, nie to oni 25.02.2020, 21:28
No fakt jakie mamy szczęście. Ręce opadają.
Edyta
Edyta 25.02.2020, 17:11
Nie dziwię się ja wyjechałam bo musiałam diagnozować i leczyć dziecko. W Hrubieszowie niestety nie ma pomocy dla chorych dzieci i ich rodziców. Opieka medyczna nie będę komentowała terapeutów prawdziwych i ośrodków terapeutycznych brak a to co jest szkoda gadać i dziecka pod opiekę bym tam nie oddała. To nie ludzie się starzeją ale młodzi wyjechali. Szału z pracą nie ma więc co się dziwić że ludzie uciekają.
stąd
stąd 25.02.2020, 17:46
W mojej rodzinie z kolei jest przypadek zachorowania na SN.Młody człowiek zaraz po studiach zachorował.Dziś mieszka w Anglii,tam ma darmowe leki i dobrych lekarzy,pracuje .W Polsce trzeba być milionerem,żeby się leczyć.Znam podobną historię kobiety,która wyjechała do Niemiec z rodziną ,by tam walczyć z tą chorobą..Każdy ma prawo do własnych poglądów.Ja Bogu dziękuję za Anglię,że pozwoliła bliskiej mi osobie żyć godnie.Może właśnie dlatego mam jasno określony stosunek do kwestii uchodzców jako grupy ludzi,którym trzeba pomagać.Pracowałem kilkakrotnie zagranicą,spotkałem tam różnych ludzi i pod względem narodowościowym i religijnym.Wiem jedno ; o byciu człowiekiem nie decydują kryteria przynależnościowe do żadnej z tych grup. Są porządni muzułmanie , katolicy i ateiści .Spotkałem się z życzliwością Rumunów,Ukraińców,Niemców, Turków i Polaków.Wśród tych nacji poznałem również ludzi niegodziwych.Jestem potomkiem chłopów i wcale się tego nie wstydzę.Oni też nie muszą wstydzić się za mnie.
Spokojnie to tylko awaria ;-)
Spokojnie to tylko awaria ;-) 25.02.2020, 20:02
Uchodźca czy imigrant =/= nielegalny imigrant, bandyta.
JanrPl
JanrPl 25.02.2020, 16:56
Brak dróg ,brak komunikacji,brak jakiej kolwiek infrastruktury robi swoje.
kolega  z  szkoły
kolega z szkoły 25.02.2020, 15:38
Tyszowce to dopiero za*** się robi .Włodarze to banda ciemniaków do kwadratu ,i kto tu ambitny zostanie ? Wielu z tąd sp..irdoliło przykład to KT 2 dziennikarzy i co tu robić ?
obywatel
obywatel 25.02.2020, 14:16
Ostatnio byłem na Kabarecie Młodych Panów w Hrubieszowie co zauważyłem, że średnia wieku ludzi zebranych wynosiła około 58 lat. Gdzie to młode pokolenie? Już teraz wiem po tym artykule.
Uui
Uui 25.02.2020, 21:38
To nie do końca tak.... urzędy wykupiły większość biletów... stąd starsza widownia
komarów
komarów 25.02.2020, 14:04
zapraszamy do gminy komarów
 stąd
stąd 25.02.2020, 12:52
Ja też myślę coraz poważniej o wyjezdzie do Niemiec na stałe.Tu jeszcze długo nic się nie zmieni.Niektórzy myślą,że są przyspawani dożywotnio do swoich stołków,potem ustępują je dzieciom.Przed wyborami w urzędach mówią dzień dobry pierwsi,po wyborach traktują petentów jak intruzów.O służbie zdrowia lepiej nie mówić,koszmar.Do tego księża dla których istotą posługi są remonty kościołów.Tylko człowieka jakoś w tym wszystkim zgubili.
ZSL
ZSL 25.02.2020, 12:01
POPSL przyczyną.
leśniczanka
leśniczanka 25.02.2020, 10:52
W Tyszowcach jakiś debil z pięknych lip zrobił kilkadziesiąt kikutów ! Wygląda to jak w filmie grozy! Pokażcie to Państwo Redaktorzy!
Zyz
Zyz 25.02.2020, 10:45
A działka budowlana w tym dosłownie bagnie kosztuje 80 tys.
Wey
Wey 25.02.2020, 21:41
I chętnych pełno. Wybudowało i buduje się dużo domów... Dodam, że nie budują się emeryci ale osoby młodsze.
Ten artykuł chyba powstał na zamówienie.....

Ps. Statystycznie rzecz biorąc jak wychodzę z psem to każdy z nas ma po 3 nogi 😂
paweł
paweł 25.02.2020, 10:45
Panie Drewnik wyliczać to każdy głupi potrafi! Ale powiedz Pan co sam zrobiłeś dobrego żeby to powstrzymać oprócz tańcowania z Kuropatwą i Hetmanem..
Józek
Józek 25.02.2020, 16:30
Ty zrobiłbyś oczywiście więcej i lepiej, startuj na wójta tego zadu... i będzie San Francisco
zatroskany ale stąd
zatroskany ale stąd 25.02.2020, 10:05
Ten tragiczny upadek to głównie wina samorządów, wójtów, burmistrzów, którzy nie mają pomysłów na rządzenie owocujące miejscami pracy i rozwojem. W ich głowach tylko balety z kgw i osp, tandetne dożynki i tanie efekciarstwo, czyli tani populizm , który ma głównie skutkować w wyborach. I ten niestety ciemny lud to kupuje sam nie wiem jak długo jeszcze.Ale jak wiemy Titanic tonął a orkiestra wciąż grała....
stąd
stąd 26.02.2020, 10:15
Tak jakby zatroskany był z Mircza. W tej gminie już od początku lutego pani wójt bawi się na imprezach z okazji Dnia Kobiet.
straszne
straszne 25.02.2020, 09:50
Świadectwem zupełnego upadku są zaniedbane posesje i okaleczone głupimi podcinaniami drzewa - patrz ryneczek w Tyszowcach, Hrubieszów i masowe wycinki drzew przy drogach w miastach i wśród pól. Lasy Państwowe i ich stan to tragedia! Jedynie tłuste misie w mundurkach mają się dobrze.

Pozostałe