Prezydenci: Duda w Łucku, Poroszenko w Sahryniu

  • 10.07.2018, 05:45
  • Mariusz Parol
Prezydenci: Duda w Łucku, Poroszenko w Sahryniu
W minioną niedzielę prezydent Andrzej Duda w Łucku na Ukrainie oddał hołd ofiarom rzezi wołyńskiej. W tym samym czasie w Sahryniu prezydent Ukrainy Petro Poroszenko otworzył memoriał pamięci, ofiar konfliktu polsko-ukraińskiego w latach 1943-1945

Podczas niedzielnej wizyty na Wołyniu prezydent RP Andrzej Duda modlił się w intencji Polaków zamordowanych na Wołyniu. Złożył kwiaty w Ołyce, miejscu bezimiennego pochówku 87 Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów. Natomiast w Sahyryniu (gm. Werbkowice) prezydent Ukrainy Petro Poroszenko otworzył memoriał pamięci ofiar konfliktu polsko-ukraińskiego w latach 1943-1945.

O wizycie prezydenta RP Andrzeja Dudy w Hrubieszowie mówiło się w tym mieście od połowy zeszłego tygodnia. Nikt jednak nie wiedział, jaki jest cel prezydenckiej wizyty. Prezydent w mieście nad Huczwą przebywał bardzo krótko. Przyleciał helikopterem, który wylądował na lądowisku przy tamtejszej placówce Straży Granicznej. Potem kawalkada limuzyn z prezydentem udała się w kierunku polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Zosinie.

W 75 rocznicę krwawej niedzieli  

W Łucku na Ukrainie prezydent Andrzej Duda wziął udział w obchodach 75. rocznicy rzezi wołyńskiej. Msza święta w intencji ofiar mordu odbyła się w tamtejszej Katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Później prezydent uczestniczył w uroczystościach na cmentarzu w Ołyce. Niedzielna msza koncelebrowana była przez metropolitę lwowskiego arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego i ordynariusza diecezji łuckiej biskupa Witalija Skomarowskiego. Prezydent Duda przekazał biskupowi pamiątkowy krzyż poświęcony pamięci pomordowanych Polaków.

 – Przywołujemy prawdę o pamięci i tajemnicy zła tkwiącego w człowieku w kontekście 75. rocznicy krwawej niedzieli i następujących po niej wydarzeń, które ogarnęły całą ziemię wołyńską, a także tereny dzisiejszych województw lwowskiego, tarnopolskiego i iwanofrankowskiego – powiedział podczas homilii arcybiskup lwowski.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Mariusz Parol

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
un
un 14.07.2018, 21:36
we wsi Grabowiec pow. Hrubieszów w czasie wysiedlania policjanci ukraińscy z Niemcami zamordowali 52 Polaków: 30 mężczyzn, 13 kobiet, 9 dzieci; „Policjanci ukraińscy: Barczuk, Czarnecki i Wojciechowski żywcem zakopali w ziemi Polaka o nazwisku Mokrzycki, pochodzącego ze wsi Skomorochy” (S. Jastrzębski....; s. 97)
hrubek
hrubek 10.07.2018, 12:47
To była zaplanowana prowokacja bo obchody w Sahryniu powinny odbyć się 10 marca a nie w dniach rzezi wołyńskiej . Wyszło tak że Duda upamiętniał ofiary a proszenko upamiętniał międzyinnymi ludzi którzy byli potencjalnymi katami tych wydarzeń bo Sahryń to była sotnia z której robiono wypady do mordowania .
Proszę spojrzeć na zdjęcie i na wieńce składane pod pomnikiem , kwiaty w barwach niebieskim i żółtym co jest dopuszczalne i zrozumiałe ale jak się przyjrzeć to powpinano po między nie BORDOWE kwiaty symbolizujące barwy UPA , prowokacja na całej gębę . Według prawa takie wieńce na terytorium Polski powinny być usunięte !!!!
un
un 14.07.2018, 21:39
To jest potwierdzenie żę OUN wiecznie żywy i upomną sie o Zakerzoński Kraj najpierw staraja sie swoją wersje historii forsować.
dowcipniś
dowcipniś 10.07.2018, 22:12
bordowy to ty jesteś po marotce
fed
fed 10.07.2018, 07:18
Kazdy ma prawo czczic swoich kiedy chce
ten tego
ten tego 14.07.2018, 21:43
To może SS przyjedzie i swoich bedzie honorowało w Auschwitz? Bezmózgowie jakies widze sie wkradło.

Pozostałe