3 lipca społeczność gminy Księżpol uczciła pamięć pomordowanych mieszkańców Majdanu Nowego i Majdanu Starego podczas akcji pacyfikacyjno-wysiedleńczej w czerwcu i lipcu 1943 roku.
3 lipca w Biłgoraju odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 78 lat. Grupy Rekonstrukcji Historycznej odtworzyły tragiczne wydarzenia. Rozpoczęły się one na ul. Wandy „Wacek” Wasilewskiej.
Rozmowa z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, duchownym katolickim obrządków ormiańskiego i łacińskiego, badaczem historii Kresów Wschodnich i ludobójstwa dokonanego przez UPA, działaczem społecznym i opozycjonistą w okresie PRL
Marzenia są po to, żeby je spełniać. Nie zawsze od ręki. Kupiony przez naszego bohatera za grosze kajak przeleżał w piwnicy 30 lat z okładem, ale gdy pan Janusz przeszedł na emeryturę, postanowił w końcu zrobić z niego użytek. Po liftingu albo bliższym polszczyźnie „zrób to sam”, wypłynął kajakiem Łabuńką z Zamościa, aby następnie Wieprzem dotrzeć do Dęblina. Tam Wieprz wpada do Wisły. Wisłą zamierza płynąć dalej.
Jest projekt, pozytywna opinia Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie zaproponowanej inskrypcji i określona lokalizacja tablicy na terenie cmentarza wojennego w Bereściu. Ale tablicy poświęconej zamordowanej 78. lat temu przez Ukraińców pięcioosobowej rodzinie Kozłowskich spod Grabowca jak nie było, tak nie ma. Skąd ta opieszałość?
We wtorek 31 maja 2022 roku w Edmonton, stolicy kanadyjskiej prowincji Alberta, zmarł w wieku 97 lat kpt. Władysław Szwender – weteran spod Monte Cassino, Ankony i Bolonii. Był ostatnim żyjącym w prowincji Alberta weteranem 2 Korpusu Polskiego, walczącego w Italii w latach 1943 – 1945 pod dowództwem gen. Władysława Andersa.
Niemcy z zimną krwią zamordowali około 180 mieszkańców wioski, w tym dzieci, a zabudowania puścili z dymem. 1 czerwca w Sochach k. Zwierzyńca odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne związane z 79. rocznicą pacyfikacji tej miejscowości.
Jest jednym z najstarszych miast w województwie lubelskim. 3 maja br. rozpoczęły się Obchody Jubileuszu 670-lecia Nadania Praw Miejskich Miastu Szczebrzeszyn.
„Czar starej fotografii z albumów Róży i Jana Zamoyskich” – to tytuł najnowszej publikacji Adama Gąsianowskiego i Anny Rudy. Można o nią pytać w zamojskich księgarniach.
To była trzecia już rekonstrukcja bitwy pod Zaborecznem, jaką staraniami gminy Krynice udało się zorganizować. Na żywą lekcję historii przybyło setki osób. Młodzi i dorośli z zainteresowaniem oglądali nie tylko walki, ale też mural autorstwa Arkadiusza Andriejkowa, artysty z Sanoka.
3 Gromada Zuchowa im. Marii Konopnickiej w Uchaniach 26 kwietnia otrzymała pismo z Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. W treści była wiadomość, na którą mieszkańcy gminy Uchanie długo czekali.
Z pochodami kojarzy się raczej 1 maja, czyli Święto Pracy, a nie rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jednak lata temu i tego dnia organizowano przemarsze ulicami miast
28 kwietnia na Rotundzie w Zamościu odbył się bieg upamiętniający ofiary Holokaustu. W jego organizacji pomogła 82. Dywizja Powietrznodesantowa U.S. Army, która stacjonuje obecnie na Lotnisku Mokre, należącym do powiatu zamojskiego. W uroczystości otwarcia uczestniczył starosta zamojski Stanisław Grześko.
Urodził się w Turkiestanie, bo tak nazywał się kiedyś Uzbekistan. W latach młodzieńczych – nie bez przygód – dotarł do Zamościa, z którym związał resztę życia. Marzył, aby wybić się ponad przeciętność. Stał się wybitnie… przeciętnym. Wybitnie przeciętny był też świat, w którym przyszło żyć Adamowi Mastalińskiemu. To, co czuł, widział i słyszał, przelał na papier. Po 60 latach jego pamiętnik czyta się z zapartym tchem.
Żonkile – żółte wiosenne kwiaty stały się symbolem walki Żydów w 1943 roku. Dziś obchodzimy 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.