Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 12 sierpnia 2022 12:01
Reklama

Zamojszczyzna niezwykła

Krasnobród: Klasztor nabiera blasku
Krasnobród: Klasztor nabiera blasku

Trwają prace konserwatorsko-budowlane w klasztornym zespole podominikańskim w Krasnobrodzie. Ich rozmach jest ogromny, efekt końcowy będzie imponujący. Krasnobrodzkie sanktuarium jest chętnie odwiedzane przez turystów i pielgrzymów.

25.05.2022 07:20    1
Magiczna Zagroda Guciów
Magiczna Zagroda Guciów

Wystarczy dobrze się rozejrzeć, a być może koło psiej budy czy za stodołą wypatrzymy coś fajnego – radzi Stanisław Jachymek, właściciel słynnej na całą Polskę Zagrody Guciów na Roztoczu. – To może być cenny kamień, nie chiński, nie czeski, ale rodzimy – roztoczański.

06.05.2022 07:00    1
Gródek: Odbudują nadpaloną wieżę
Gródek: Odbudują nadpaloną wieżę

Na naprawę nadpalonej wieży widokowej w Gródku (gmina Hrubieszów) przeznaczyła 20 tys. zł. Prace rozpoczną się wiosną. Tak, żeby w sezonie można ją było udostępnić turystom.

04.02.2022 07:00    1
Kolejne pokolenie koników polskich na Roztoczu
Kolejne pokolenie koników polskich na Roztoczu

Koniki polskie są symbolem Roztoczańskiego Parku Narodowego. Pod koniec stycznia pracownicy RPN podzielili się radosną nowiną: na świat przyszły źrebaki. Ogierek to dwieście szesnasty, a klaczka to dwieście siedemnasty źrebak, który urodził się w hodowli rezerwatowej istniejącej w parku od 1982 roku.

02.02.2022 10:45    3
Daszki nad głową Chrystusa
Daszki nad głową Chrystusa

Z cyklu "Cudze chwalicie, swego nie znacie..."

26.09.2020 08:29    2    4
Zamojszczyzna niezwykła - konkurs rozstrzygnięty
Zamojszczyzna niezwykła - konkurs rozstrzygnięty

Podróżowaliście Państwo z nami śladami "Zamojszczyzny niezwykłej". Odwiedzaliście najbardziej atrakcyjne zakątki naszego regionu. Przez kilka tygodni drukowaliśmy kolejne kupony z pytaniami, na które odpowiedzi mogliście znaleźć w naszych tekstach. Kupony przyjmowaliśmy do 20 września. Przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu.

25.09.2019 10:41
Zamojszczyzna Niezwykła. Nasz konkurs dobiega końca
Zamojszczyzna Niezwykła. Nasz konkurs dobiega końca

Zaprosiliśmy Was do wakacyjnej podróży śladami "Zamojszczyzny niezwykłej". Prezentowaliśmy najbardziej atrakcyjne zakątki naszego regionu, które warto zobaczyć. To były nasze propozycje na to, jak atrakcyjnie, po sąsiedzku spędzić wakacyjny weekend i nie tylko. Przez kilka tygodni drukowaliśmy kolejne kupony z pytaniami, na które odpowiedzi mogliście znaleźć w naszych tekstach.

19.09.2019 08:28
Zamojszczyzna niezwykła: Staszic, Goci i "Mogiła Chrobrego"
Zamojszczyzna niezwykła: Staszic, Goci i "Mogiła Chrobrego"

Gmina Hrubieszów jest żyzna i malowniczo położona. Doceniali to osadnicy. Na przestrzeni dziejów jedne ludy zastępowały na tym terenie inne, a po nich przychodziły następne. To nie pozostało bez echa. Tradycje i obyczaje sprzed wieków są nadal w gminie widoczne, wyczuwalne. Nie brakuje też wspaniałych zabytków.

10.09.2019 06:15    5    12
Zamojszczyzna niezwykła. Tyszowce, czyli 600 lat z butami w tle
Zamojszczyzna niezwykła. Tyszowce, czyli 600 lat z butami w tle

Ponoć już król Władysław Jagiełło zamówił u tutejszych mistrzów 10 tys. par butów. I to w tych butach, sięgających aż do pasa, polscy rycerze mieli dać łupnia Krzyżakom pod Grunwaldem 15 lipca 1410 roku. Choć w dokumentach historycznych o tym zleceniu nie ma mowy, ta opowieść jest w Tyszowcach przekazywana z pokolenia na pokolenia. Do niedawna żyli jeszcze tacy, którzy daliby się pokroić, że tak właśnie było.

03.09.2019 12:00    4    8
Zamojszczyzna niezwykła: Sanktuarium i turysta Edward Stachura
Zamojszczyzna niezwykła: Sanktuarium i turysta Edward Stachura

Tomaszów Lub. jest miastem o ponad 400-letniej historii. Nie ominęła go żadna z dziejowych zawieruch. Mieszkańcy tego miasta dzielnie opierali się najeźdźcom, walczyli z dżumą oraz licznymi pożarami. Teraz Tomaszów Lub. jest chyba piękniejszy niż kiedykolwiek. Jego unikatowy, trochę małomiasteczkowy klimat doceniał nawet Edward Stachura.

27.08.2019 07:53    1    4
Galeria Twierdza na szlaku
Galeria Twierdza na szlaku

Galeria Twierdza jest teraz częścią najdłuższego szlaku rowerowego w Polsce!

22.08.2019 08:00
Zamojszczyzna niezwykła: Gdzie natchnienie znalazł Chopin i Grottger
Zamojszczyzna niezwykła: Gdzie natchnienie znalazł Chopin i Grottger

Gminy Telatyn i Ulhówek nie mają wielkich zabytków. Ale warto wybrać się w te strony śladami wielkich nazwisk. Kompozytora Fryderyka Chopina, który gościł w majątku Woyciechowskich w Poturzynie i Artura Grottgera, który we dworze Skólimowskich w Dyniskach stworzył swoje najbardziej znane prace. Tam wypoczywał też kompozytor Franciszek Liszt.

20.08.2019 10:00    2    2
Zamojszczyzna niezwykła. Uwaga, konkurs dla podróżników!
Zamojszczyzna niezwykła. Uwaga, konkurs dla podróżników!

Zapraszamy Was do wakacyjnej podróży śladami "Zamojszczyzny niezwykłej". Na łamach Kroniki Tygodnia co tydzień prezentujemy najbardziej atrakcyjne zakątki naszego regionu. Pokazujemy miejsca, które warto zobaczyć, przypominamy te, które są mało znane. Przedstawiamy nasze propozycje na to jak atrakcyjnie, po sąsiedzku spędzić wakacyjny weekend i nie tylko.

19.08.2019 09:06    5
Zamojszczyzna niezwykła: Zwierzyńczyk, powstańcy i "pomnik szarańczy"
Zamojszczyzna niezwykła: Zwierzyńczyk, powstańcy i "pomnik szarańczy"

Jan "Sobiepan" Zamoyski zmarł 7 kwietnia 1665 r. w Zamościu. Jednak zdaniem kronikarza Bazylego Rudomicza jego duch długo błąkał się potem po... Zwierzyńcu (być może nadal to robi!). Wiadomo, że za życia ten niezwykły magnat za kołnierz nie wylewał. Kilka miesięcy po śmierci jego cień nadal był w nastroju swawolnym, imprezowym. Widać, że nawet po śmierci czuł się w Zwierzyńcu wyśmienicie!

13.08.2019 10:24    13
Zamojszczyzna niezwykła. Spotkajmy się przy Kargulu i Pawlaku
Zamojszczyzna niezwykła. Spotkajmy się przy Kargulu i Pawlaku

Jest wybitnym reżyserem i scenarzystą. Urodził się w 21 maja 1930 roku w Suścu. Z tą miejscowością wiąże się najwcześniejsze, filmowe wspomnienia Sylwestra Chęcińskiego. Także dlatego w Suścu postawiono pomnik Kargula i Pawlaka, przesympatycznych postaci stworzonych przez Chęcińskiego.

08.08.2019 08:24    2    13
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XYZTreść komentarza: Zero myślenia, obwodnica moze i jest potrZebna ale dla osob z poza Tomaszowa, jadąc z końca Tomaszowa do zamościa lub na podhorce można skorzystać z obwodnicy ale mieszkańcy tomaszowa musza robić przez to dodatkowe kilometry żeby dostać sie z punktu A do punktu B. Chyba nie rozumiecie ze Tomaszow to małe miasteczko w którym nie ma miejsca na objazdy i obwodnice, wszystko to jest malutkie centrum, chcecie zeobic na rondzie sentymenty…. W tym centrum znajdują sie wszystkie sklepy, juz teraz jest problem z parkowaniem a co dopiero będzie później, małe miasteczko, wielkie plany… Tylko gdzie tu mniejsze na normalne funkcjonowanie…. Odbudować kamienice, czajnik… Po co ? Fajnie, kiedyś cos takiego było, kiedyś było na to miejsce bo nie było czegos innego, mniejszy ruch, praktycznie brak pojazdów, ok w tedy miało to miejsce, a teraz ? Tyle okolicznych wiosek przyjeżdża do Tomaszowa, pomyślcie gdzie ro wszystko pomieścić?Data dodania komentarza: 12.08.2022, 12:00Źródło komentarza: Tomaszów Lubelski: Zbudowali obwodnicę. Kierowcy nie potrafią z niej korzystaćAutor komentarza: ZamościakTreść komentarza: co ci się nie POdoba ubeku ?Data dodania komentarza: 12.08.2022, 11:39Źródło komentarza: Zamość: Solidarna Polska “W obronie chrześcijan”Autor komentarza: PfffTreść komentarza: Większych bzdur dawno nie słyszałem, aż jakoś ciężko mi to nawet skomentować, lepiej przemilczeć głupotę władz....Data dodania komentarza: 12.08.2022, 11:14Źródło komentarza: Tomaszów Lubelski: Zbudowali obwodnicę. Kierowcy nie potrafią z niej korzystaćAutor komentarza: XyzTreść komentarza: Ortografia u pani leży, pani Kasiu ;)Data dodania komentarza: 12.08.2022, 11:12Źródło komentarza: Pride of Poland 2022. Jakie konie idą na sprzedaż podczas sławnej aukcji. ZdjęciaAutor komentarza: NiepoprawnyTreść komentarza: Znowu zoo zawitało do Zamościa jak nie z lewa to z prawaData dodania komentarza: 12.08.2022, 10:20Źródło komentarza: Zamość: Solidarna Polska “W obronie chrześcijan”Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Wypowiedziała się fachowiec Miziuk. Szlag mnie trafia niekompetencja rządzących. Aby wyprowadzić ruch po za miasto trzeba dobudować dwa zjazdy z obwodnicy na Ulchówek i Łaszczówke, dopiero wtedy można myśleć o zamknięciu ronda.Data dodania komentarza: 12.08.2022, 10:03Źródło komentarza: Tomaszów Lubelski: Zbudowali obwodnicę. Kierowcy nie potrafią z niej korzystać
Reklama
Reklama