Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 11 sierpnia 2022 04:43
Reklama

Zamojszczyzna niezwykła: Gdzie natchnienie znalazł Chopin i Grottger

Gminy Telatyn i Ulhówek nie mają wielkich zabytków. Ale warto wybrać się w te strony śladami wielkich nazwisk. Kompozytora Fryderyka Chopina, który gościł w majątku Woyciechowskich w Poturzynie i Artura Grottgera, który we dworze Skólimowskich w Dyniskach stworzył swoje najbardziej znane prace. Tam wypoczywał też kompozytor Franciszek Liszt.
Zamojszczyzna niezwykła: Gdzie natchnienie znalazł Chopin i Grottger

Poturzyn, mała miejscowość w gminie Telatyn, swój złoty czas miał w XIX wieku, kiedy dobrami tymi zarządzał wyjątkowy człowiek – Tytus Woyciechowski, znakomity gospodarz, pionier nowoczesnego rolnictwa, który w 1838 r. wybudował jedną z pierwszych na Lubelszczyźnie cukrowni.

Serdecznym przyjacielem Woyciechowskiego był Fryderyk Chopin. Obaj poznali się jako uczniowie w liceum w Warszawie. Zbliżyło ich zainteresowanie muzyką. Przyjaźń przetrwała. 17 lipca 1830 roku kompozytor wybrał się w końcu w odwiedziny do przyjaciela. Zamieszkał na dwa tygodnie w jednym z pokoi znajdujących się w murowanym dworze, do którego przylegał piękny kaskadowy staw i obszerny park. Grywał na fortepianie, dał nawet koncert w znajdującym się nieopodal kościele w Oszczowie (gm. Dołhobyczów). Chłonął miejscowy folklor. Gospodarz uczył go nawet strzelać ze staroświeckiej kuszy.

Chopin wyjechał z Poturzyna na wieść o tym, że jego ukochana, śpiewaczka Konstancja Gładkowska, będzie występować w warszawskim Teatrze Narodowym. Cztery miesiące później wybuchło powstanie listopadowe, a sam kompozytor pośpiesznie wyjechał za granicę. Do Polski już nie wrócił. Echa pobytu w Poturzynie można znaleźć choćby w Nokturnie g-moll (op. 15 nr 3) i listach pisanych do przyjaciela z Paryża, w których wspominał m.in.: "(...) ta brzoza pod oknami nie może mi wyjść z pamięci (...)".

 

Ślady w szkole i na polach

Cukrownię Woyciechowskich spalono w czasie I wojny światowej, podobnie jak wyposażenie dworu. Sam dwór został starty z powierzchni ziemi podczas kolejnej wojny światowej.

O dawnej świetności Poturzyna i niezwykłym gościu przypomina szkoła w Poturzynie, która otrzymała imię Fryderyka Chopina oraz pomnik kompozytora wykonany przez Jana Bulewicza – mistrza kamieniarskiego z Zamościa, z inskrypcją autorstwa Jerzego Waldorffa – znanego warsowisty: "Pamięci Fryderyka Chopina, który w Poturzynie gościł u przyjaciela Tytusa Woyciechowskiego w 1830 r., tutejsze pieśni ludu unosząc w sercu, niebawem opuszczał kraj na zawsze".

Zachował się budynek dawnej powozowni i właśnie teraz po orkach na polach można dostrzec komin dawnej cukrowni.

Warto pojechać na kraniec Poturzyna. Tam znajduje się cmentarz żołnierski, na którym spoczęło ponad 1300 żołnierzy przeciwnych armii z I wojny światowej. Łączy ich pomnik z figurką Madonny, która upamiętnia tragiczną śmierć córki Woyciechowskiego – Marii. Autorem rzeźby jest utalentowany rzeźbiarz warszawski – profesor Konstanty Hegel. Inną jego rzeźbę znajdziemy na dawnym cmentarzu grekokatolickim i prawosławnym.

ZAMOJSZCZYZNA NIEZWYKŁA: PROPOZYCJE WYCIECZEK NA WAKACJE 2019

 

Historia odkopana

Na przykościelnym placu w Dyniskach Starych, dawnym przycerkiewnym cmentarzu, pod kołami ciągnika zapadła się ziemia. W ten sposób odnalazł się grobowiec Izadory i Juliana Skólimowskich, właścicieli Dynisk i kilku innych majątków. W miejscu stoi teraz krzyż i odnaleziony kamień z inskrypcją poświęconą pani Izadorze. Skólimowscy byli światłą patriotyczną rodziną. Finansowo wspomagali powstańców styczniowych. Podczas walk we wsi mieścił się szpital powstańczy. W bojach uczestniczył syn Juliana – Józef, któremu potem ojciec przepisał dwa folwarki Magdalenkę i Ulików (w pierwszej miejscowości nowy właściciel założył piękny park, w drugiej wybudował fabrykę płatków ziemniaczanych).

Dwór Juliusza i Izadory Skólimowskich rozłożony był w Dyniskach Starych. Otoczono go parkiem, który miał równać się parkowi w Łańcucie. Z alejkami, przepięknymi mostkami łączącymi stawy i urokliwymi alejami dębowymi prowadzonymi do dworów w Dyniskach, Magdalence i Ulikowie.

Dwór w Dyniskach był ośrodkiem życia kulturalnego. Bywali tu przedstawiciele elit lwowskich i przedstawiciele okolicznych dworów. W latach 50. XIX w. urlopował tu węgierski kompozytor Franciszek Liszt. Udzielał lekcji muzyki najmłodszemu synowi Skólimowskich – Władysławowi.

 

Zakochany Artur i Wanda

Najsłynniejszym gościem był lwowski artysta malarz Artur Grottger, spokrewniony z właścicielką majątku Izadorą Skólimowską. Na jej zaproszenie przyjechał do Dynisk 16 czerwca 1866 roku. To nie dla niej jednak przybył do Dynisk, lecz dla młodziutkiej Wandy Monné, która w tym uroczym zakątku spędzała wakacje.

Młodzi poznali się kilka miesięcy wcześniej na balu karnawałowego we Lwowie. Wanda, o "urzekająco pięknej urodzie" miała wówczas niespełna 16 lat. Artur był od niej straszy o lat 12. W miłości ta różnica wieku nie miała znaczenia. Wkrótce doszło do zaręczyn.

W Dyniskach zakochani spędzali ze sobą wiele czasu. Wyruszali na konne przejażdżki. Razem chodzili kilka kilometrów na nabożeństwa do pobliskiego Uhnowa. Spacerowali po pięknym parku i okolicznych łąkach. Miłość i atmosfera dworu, w którym żyły wciąż wspomnienia niedawnego powstania wyzwoliła w artyście wenę twórczą. Artur dużo pracował. Wanda pozowała mu do postaci słynnego cyklu rysunków "Wojna" i  "Lituania", poświęconych powstaniu styczniowemu na Litwie. Jeden z biografów artysty napisał, że "Tutaj w patriotycznej atmosferze domu owianego tradycją powstańczą doszedł Grottger w sztuce do najwyższych szczytów swojej twórczości, a w miłości przeżył najsilniejsze uniesienia". W Dyniskach pod wpływem Wandy stworzył kartony "Duch" i "Widzenie" uznane za najpiękniejsze osiągnięcie Grottgera jako artysty. Sam artysta wspominał: "Dyniska będę kochał już do śmierci, bo tu zaznałem pierwszy raz prawdziwej miłości".

Podczas jednego ze spacerów zakochani dotarli pod piękną sosnę. To była jedna z ostatnich wspólnych chwil idylli. Wanda wezwana przez matkę, niezbyt przychylnie nastawioną do Artura, 28 czerwca wróciła do Lwowa. Artur został w Dyniskach, by skończyć pracę nad "Lituanią". Ukochanej już nie spotkał. Gdy w połowie lata, wrócił do Lwowa, matka Wandy, aby nie dopuścić do spotkania, wywiozła ją z miasta.

W grudniu 1866 r. Grottger wyjechał do Paryża. Był już wtedy poważnie chory na gruźlicę.  Rok później zmarł w Amelies-les-Bains we francuskich Pirenejach.

Wanda choć zgodnie z obietnicą daną ukochanemu wyszła za Karola Młodnickiego, artystę malarza, który był najserdeczniejszym przyjacielem Grottgera, pozostała jednak na zawsze wierna swojej pierwszej miłości. Sprowadziła jego prochy do Lwowa, sprzedając swoje kosztowności i podjęła od rodziców część sumy posagowej.

 

Śladem miłości

W Dyniskach nie ma już modrzewiowego dworu. Spłonął podczas ostatniej wojny podpalony przez ukraińskich nacjonalistów. Na polach Magdalenki przez dziesiątki lat stała samotna sosna – pamiątka słynnej miłości. Jeszcze przed wojną miał na niej wisieć obraz Najświętszej Panienki, własnoręcznie namalowany przez artystę. U schyłku lat 70. sosna zaczęła powoli, lecz systematycznie umierać. Ponoć przez toksyczne odchody bocianów, które umiłowały sobie to miejsce. Ponoć od piorunów, które nie mając na tej równinie w co walić, uderzały w drzewo. Ponoć od chemikaliów, które składował przy niej PGR. Ostatecznie sosna została powalona 24 marca 2011 roku podczas śnieżnej nawałnicy. Informuje o tym tabliczka z informacją o tym zdarzeniu. Warto odwiedzić to miejsce. Zadumać się przy rzeźbie Artura i Wandy.  

Śladem przeszłości są też groby Skólimowskich oraz Sulimirskich, właścicieli sąsiedniego majątku Magdalenka, znajdujące się na dyniskim cmentarzu. Ducha artysty można poczuć w miejscowym kościele, gdzie można przeczytać o wizycie słynnego kompozytora.

 

Warto zajrzeć, warto wiedzieć

#Będąc w gminie Ulhówek wybierzcie się na spacer po okolicy. Odwiedźcie przepięknej urody drewnianą cerkiew grekokatolicką w Korczminie z 1658 roku. Zajrzyjcie do Budynina, gdzie w dawnej drewnianej cerkwi (dziś kościele rzymskokatolickim) zachowały się wspaniałe polichromie z 1892 roku. Nie omińcie drewnianej dzwonnicy. Obowiązkowo na szlaku powinien znaleźć się też Szczepiatyn oraz Tarnoszyn.

#W gminie Telatyn na uwagę zasługuje grodzisko Posadów usytuowane na cyplu lessowym wysuniętym w dolinę rzeki Kamień (dopływ Huczwy). Obiekt ma wspaniale zachowany kształt pierścieniowaty z kolistym majdanem o wymiarach 58-79 metrów otoczonym podwójnym wałem oraz fosą. U podnóża ks. Andrzej Łuszcz urządził malownicze miejsce "Gród Posadów", na którym co roku odbywają się charytatywne imprezy.

# Podróżując po gminie Telatyn, warto zobaczyć murowany kościół parafialny (dawna cerkiew greckokatolicka) z około 1875 roku w Posadowie, murowaną kaplicę św. Antoniego z 1. połowy XIX wieku i drewnianą kapliczkę św. Jana Nepomucena z 1. połowy. XIX wieku w Kryszynie. Warte odwiedzenia są także kościół parafialny (dawna cerkiew greckokatolicka) z 1846 roku w Nowosiółkach i dworek w Żulicach wraz z pozostałością kompleksu parkowego.

#W Nowosiółkach Poturzyńskich w 1805 roku przyszedł na świat Edward Rastawiecki, historyk sztuki, geograf, archeolog, pisarz, współpracownik miesięcznika naukowego "Biblioteka Warszawska". Brał czynny udział w założeniu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Wydał książki "Monety dawnej Polski", "Monografia dawnej Polski" oraz "Słownik malarzów polskich". Zmarł w 1874 r. w Warszawie.

CZYTAJ TAKŻE: KONKURS DLA PODRÓŻNIKÓW. WYGRAJ NAGRODY OD GALERII TWIERDZA


Jedno z symbolicznych miejsc poświęconych tzw. akacji HT w 1956 roku czyli regulacji granic między Polską a ZSRR. Wiele rodzin i gospodarstw w gm. Ulhówek zostało rozdzielonych na zawsze

Warto odwiedzić grodzisko w Posadowie przez niektórych nazwane "Okopami Chmielnickiego"

Takich pięknych cerkwi jak ta w Korczminie w gminie Ulhówek nie brakuje

Sosny na polach Magdalenki już nie ma, ale w miejscu gdzie Artur Grottger i Wanda Mone przeżywali miłosne uniesienia znajduje się pomnik


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
sj 05.09.2019 19:19
Sosnę można posadzić w miejscu koło starej .Czy tak cieżko pomyśleć o nowym drzewku ? Wójcie ile trzeba dać n a nową ? Myślenie sprawia wam ból . Byłem w tym miejscu kilka lat temu i zero z waszej strony .

czytelnik 24.08.2019 20:44
1. Na pewno Akcja H-T miała miejsce w 1956 roku jak chce podpis pod zdjęciem? 2. Skólimowscy czy Skolimowscy?

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: gdgdgdTreść komentarza: https://www.hihonor.com/es/club/topicdetail/topicId-26167/ https://www.hihonor.com/es/club/topicdetail/topicid-26169/ https://www.hihonor.com/es/club/topicdetail/topicid-26170/ https://www.hihonor.com/es/club/topicdetail/topicid-26171/ https://www.hihonor.com/es/club/topicdetail/topicid-26172/ https://www.hihonor.com/es/club/topicdetail/topicid-26173/ https://www.hihonor.com/es/club/topicdetail/topicid-26174/ https://www.hihonor.com/es/club/topicdetail/topicid-26175/ https://www.geany.org/p/1KcJ7/ https://dotnetfiddle.net/18wI1r https://www.bankier.pl/forum/temat_movie-populer-2022,56077825.html https://paiza.io/projects/AWdDYgJTs4CnvSKNbWx31w https://jsitor.com/c5O1AGWB9 https://ideone.com/gqwWi3 https://challonge.com/sxyk9wjp https://coliru.stacked-crooked.com/a/2c12daa4a0077a9b https://ide.geeksforgeeks.org/6faf173b-7ae7-44fe-91f9-f3a0ec112d27 https://vocus.cc/article/62f426d2fd897800019c8df5 https://paste.rs/Ouz https://paste2.org/2XLPO4FF https://pastelink.net/6gb39qeh https://bitbin.it/2XsQu0Pq/Data dodania komentarza: 11.08.2022, 02:19Źródło komentarza: Tomaszów Lubelski: Pożegnanie z komendantem. Kom. Szymon Mroczek przeszedł do Janowa LubelskiegoAutor komentarza: sfcdxcxTreść komentarza: https://www.theislandtheater.com/profile/ajaangga887/profile https://www.theislandtheater.com/profile/timfop/profile https://www.theislandtheater.com/profile/ssnoopyyy/profile https://www.theislandtheater.com/profile/richmondlad/profile https://www.theislandtheater.com/profile/rigiv/profile https://replit.com/@anggaAja1/Watch123Movies-One-Piece-Film-Red-2022-Online-On-123Mo https://codebeautify.org/decimal-hex-converter http://www.scientix.eu/es_ES/web/scientix-cop-4/topic-1/-/message_boards/message/1239426 https://www.docsity.com/en/answers/watch-123movies-one-piece-film-red-2022-online-on-123movies/331200/?utm_source=generic&utm_medium=button&utm_campaign=quiz_share https://www.bankier.pl/forum/wiadomosc-zapisana?post_id=56078663&obs=1&emal=&st=1&thread_id= https://ide.geeksforgeeks.org/f6db7951-c845-4c70-9307-4460841963cfData dodania komentarza: 11.08.2022, 02:08Źródło komentarza: Testy przełomowej szczepionki na boreliozę. Wezmą w nich udział również PolacyAutor komentarza: MarcinTreść komentarza: Może wystarczy WC więcej ToiToi postawić i znaki gdzie są koło plaży! Bo kto pierwszy raz tam jest to nie wie nawet gdzie są WC! Oznaczenia i więcej ToiToi i OTWARTE! a nie na kłódkę jak ten koło basenów! Szok!Data dodania komentarza: 11.08.2022, 01:55Źródło komentarza: Krasnobród: Zakaz kąpieli w zalewieAutor komentarza: onlinemovieTreść komentarza: https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/bulletext-watch-bullet-train-f-r-e-e-online-streaming-athome/topicid-145588/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/official-watch-bullet-train-full-%F0%9D%97%A0ovies-online-for-f-r-e-e/topicid-145593/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/watch123%F0%9D%90%8Covies-bullet-train-2022-full-%F0%9D%97%A0ovie-download-online/topicid-145597/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/%C9%96ownload123%F0%9D%90%8Covies-bullet-train-2022-full-movies-yify-download-movie/topicid-145605/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/amazonhd-watch-bullet-train-full-movie-online-on-f-r-e-e/topicid-145609/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/123%F0%9D%90%8Covies-hd-watch-bullet-train-f-r-e-e-movie-2022-online/topicid-145611/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/watch-bullet-train-2022-streaming-online-%F0%9D%90%85ree-on-123%F0%9D%90%8Covie-reddit/topicid-145620/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/watch123%F0%9D%90%8Covies-bullet-train-full-movie-now-available-online/topicid-145621/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/bullet-train-english-movie-%F0%9D%9F%B320p-full-f-r-e-e-hd/topicid-145626/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/download-bullet-train-2022-fullmovie-%F0%9D%96%A5%F0%9D%97%8B%F0%9D%96%BE%F0%9D%96%BE-online-on/topicid-145632/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/123%F0%9D%90%8Covieswatch-one-piece-film-red-2022-full-movie-online-streaming/topicid-145634/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/f-r-e-e-hd-watch-bullet-train-full-%F0%9D%97%A0ovie-online/topicid-145635/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/official-watch-bullet-train-full-%F0%9D%97%A0ovies-online-for-f-r-e-e/topicid-145642/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/watch123%F0%9D%90%8Covies-bullet-train-2022-full-%F0%9D%97%A0ovie-download-online/topicid-145646/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/amazonhd-watch-bullet-train-full-movie-online-on-f-r-e-e/topicid-145648/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/bulletext-watch-%F0%9D%97%97octor-strange-in-the-multiverse-of-madness-f-r-e-e/topicid-145763/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/official-watch-%F0%9D%97%97octor-strange-in-the-multiverse-of-madness-full/topicid-145765/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/watch123%F0%9D%90%8Covies-%F0%9D%97%97octor-strange-in-the-multiverse-of-madness-2022-full/topicid-145768/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/%C9%96ownload123%F0%9D%90%8Covies-%F0%9D%97%97octor-strange-in-the-multiverse-of-madness-2022/topicid-145779/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/amazonhd-watch-%F0%9D%97%97octor-strange-in-the-multiverse-of-madness-full-movie/topicid-145781/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/123%F0%9D%90%8Covies-hd-watch-%F0%9D%97%97octor-strange-in-the-multiverse-of-madness-f-r-e/topicid-145784/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/watch-%F0%9D%97%97octor-strange-in-the-multiverse-of-madness-2022-streaming/topicid-145790/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/watch123%F0%9D%90%8Covies-%F0%9D%97%97octor-strange-in-the-multiverse-of-madness-full/topicid-145791/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/%F0%9D%97%97octor-strange-in-the-multiverse-of-madness-english-movie-%F0%9D%9F%B320p-full/topicid-145793/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/download-%F0%9D%97%97octor-strange-in-the-multiverse-of-madness-2022-fullmovie/topicid-145795/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/123%F0%9D%90%8Covieswatch-one-piece-film-red-2022-full-movie-online-streaming/topicid-145797/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/f-r-e-e-hd-watch-%F0%9D%97%97octor-strange-in-the-multiverse-of-madness-full/topicid-145801/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/official-watch-%F0%9D%97%97octor-strange-in-the-multiverse-of-madness-full/topicid-145809/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/watch123%F0%9D%90%8Covies-%F0%9D%97%97octor-strange-in-the-multiverse-of-madness-2022-full/topicid-145813/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/amazonhd-watch-%F0%9D%97%97octor-strange-in-the-multiverse-of-madness-full-movie/topicid-145814/Data dodania komentarza: 11.08.2022, 01:45Źródło komentarza: Testy przełomowej szczepionki na boreliozę. Wezmą w nich udział również PolacyAutor komentarza: onlinemovieTreść komentarza: https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/topicId-145244/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/topicId-145242/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/topicId-145240/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/%C9%96ownload123%F0%9D%90%8Covies-prey-2022-full-movies-yify-download-movie-torrent/topicid-145263/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/amazonhd-watch-prey-full-movie-online-on-f-r-e-e/topicid-145265/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/123%F0%9D%90%8Covies-hd-watch-prey-f-r-e-e-movie-2022-online/topicid-145269/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/watch-prey-2022-streaming-online-%F0%9D%90%85ree-on-123%F0%9D%90%8Covie-reddit/topicid-145276/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/watch123%F0%9D%90%8Covies-prey-full-movie-now-available-online/topicid-145283/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/prey-english-movie-%F0%9D%9F%B320p-full-f-r-e-e-hd/topicid-145286/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/download-prey-2022-fullmovie-%F0%9D%96%A5%F0%9D%97%8B%F0%9D%96%BE%F0%9D%96%BE-online-on-%F0%9D%9F%A3%F0%9D%9F%A4%F0%9D%9F%A5%F0%9D%97%86%F0%9D%97%88%F0%9D%97%8F%F0%9D%97%82%F0%9D%96%BE%F0%9D%97%8C/topicid-145290/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/123%F0%9D%90%8Covies-watch-one-piece-film-red-2022-full-movie-online-streaming/topicid-145293/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/f-r-e-e-hd-watch-prey-full-%F0%9D%97%A0ovie-online/topicid-145296/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/official-watch-prey-full-%F0%9D%97%A0ovies-online-for-f-r-e-e/topicid-145307/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/watch123%F0%9D%90%8Covies-prey-2022-full-%F0%9D%97%A0ovie-download-online-available-now/topicid-145312/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/amazonhd-watch-prey-full-movie-online-on-f-r-e-e/topicid-145320/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/bulletext-watch-the-gray-man-f-r-e-e-online-streaming-athome/topicid-145432/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/official-watch-the-gray-man-full-%F0%9D%97%A0ovies-online-for-f-r-e-e/topicid-145439/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/watch123%F0%9D%90%8Covies-the-gray-man-2022-full-%F0%9D%97%A0ovie-download-online/topicid-145444/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/%C9%96ownload123%F0%9D%90%8Covies-the-gray-man-2022-full-movies-yify-download-movie/topicid-145460/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/amazonhd-watch-the-gray-man-full-movie-online-on-f-r-e-e/topicid-145461/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/123%F0%9D%90%8Covies-hd-watch-the-gray-man-f-r-e-e-movie-2022-online/topicid-145462/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/watch-the-gray-man-2022-streaming-online-%F0%9D%90%85ree-on-123%F0%9D%90%8Covie-reddit/topicid-145468/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/watch123%F0%9D%90%8Covies-the-gray-man-full-movie-now-available-online/topicid-145472/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/the-gray-man-english-movie-%F0%9D%9F%B320p-full-f-r-e-e-hd/topicid-145475/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/download-the-gray-man-2022-fullmovie-%F0%9D%96%A5%F0%9D%97%8B%F0%9D%96%BE%F0%9D%96%BE-online-on/topicid-145485/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/123%F0%9D%90%8Covieswatch-one-piece-film-red-2022-full-movie-online-streaming/topicid-145488/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/f-r-e-e-hd-watch-the-gray-man-full-%F0%9D%97%A0ovie-online/topicid-145493/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/official-watch-the-gray-man-full-%F0%9D%97%A0ovies-online-for-f-r-e-e/topicid-145501/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/watch123%F0%9D%90%8Covies-the-gray-man-2022-full-%F0%9D%97%A0ovie-download-online/topicid-145504/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/amazonhd-watch-the-gray-man-full-movie-online-on-f-r-e-e/topicid-145507/Data dodania komentarza: 11.08.2022, 01:28Źródło komentarza: Testy przełomowej szczepionki na boreliozę. Wezmą w nich udział również PolacyAutor komentarza: onlinemovieTreść komentarza: https://www.hihonor.com/tr/club/topicdetail/topicid-87434/ https://www.hihonor.com/tr/club/topicdetail/topicid-87435/ https://www.hihonor.com/tr/club/topicdetail/topicid-87436/ https://www.hihonor.com/tr/club/topicdetail/topicid-87437/ https://www.hihonor.com/tr/club/topicdetail/topicid-87438/ https://www.hihonor.com/tr/club/topicdetail/topicid-87439/ https://www.hihonor.com/tr/club/topicdetail/topicid-87440/ https://www.hihonor.com/tr/club/topicdetail/topicid-87433/ https://www.hihonor.com/latam/club/topicdetail/topicid-73925/ https://www.hihonor.com/latam/club/topicdetail/topicid-73923/ https://www.hihonor.com/latam/club/topicdetail/topicid-73922/ https://www.hihonor.com/latam/club/topicdetail/topicid-73921/ https://www.hihonor.com/latam/club/topicdetail/topicid-73924/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/bulletext-watch-apos%F0%9D%97%9Durassic-world-dominionapos-f-r-e-e-online/topicid-145854/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/official-watch-%F0%9D%97%9Durassic-world-dominion-full-%F0%9D%97%A0ovies-online-for-f-r-e/topicid-145858/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/watch123%F0%9D%90%8Covies-%F0%9D%97%9Durassic-world-dominion-2022-full-%F0%9D%97%A0ovie-download/topicid-145864/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/%C9%96ownload123%F0%9D%90%8Covies-%F0%9D%97%9Durassic-world-dominion-2022-full-movies-yify/topicid-145881/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/amazonhd-watch-%F0%9D%97%9Durassic-world-dominion-full-movie-online-on-f-r-e-e/topicid-145882/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/123%F0%9D%90%8Covies-hd-watch-%F0%9D%97%9Durassic-world-dominion-f-r-e-e-movie-2022-online/topicid-145886/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/watch-%F0%9D%97%9Durassic-world-dominion-2022-streaming-online-%F0%9D%90%85ree-on/topicid-145892/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/watch123%F0%9D%90%8Covies-%F0%9D%97%9Durassic-world-dominion-full-movie-now-available/topicid-145893/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/%F0%9D%97%9Durassic-world-dominion-english-movie-%F0%9D%9F%B320p-full-f-r-e-e-hd/topicid-145895/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/download-%F0%9D%97%9Durassic-world-dominion-2022-fullmovie-%F0%9D%96%A5%F0%9D%97%8B%F0%9D%96%BE%F0%9D%96%BE-online-on/topicid-145902/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/123%F0%9D%90%8Covieswatch-one-piece-film-red-2022-full-movie-online-streaming/topicid-145903/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/f-r-e-e-hd-watch-%F0%9D%97%9Durassic-world-dominion-full-%F0%9D%97%A0ovie-online/topicid-145904/ https://www.docsity.com/en/answers/f-ssfd-fsdf-fsd-dfdf-sd-ffdsd-fdsdfss/331197/ http://www.shadowville.com/board/general-discussions/fsd-fdsfd-dfsds-d-sfdfdfs-fddfsfdfs#p541815 http://www.akhbar-alkhaleej.com/news/article/1241405# https://challonge.com/6n1svvxf https://www.pixiv.net/novel/show.php?id=18132757 https://studio.firstory.me/episodes/cl6o7xf0t02e601xo5up7ebe5/info https://techplanet.today/post/sfd-d-dsdf-fsd-dfsdsf-dfsfsd-ffdsdsfdfsdfd http://benefisshop.com/?l=ru&a=gb&i=303 https://theprose.com/post/501227/sfd-fd-sfsdfds-fdsdf-d-fsdf-sdf-s-dfsfdsdfs https://tophsffootball.shivtr.com/forum_threads/3700675 https://www.vingle.net/posts/4663846 https://www.rw-forum.com/topic/330635-sf-dfds-fdsfsdsf-dfdsf-ds-f-sdsdfd-fdfsdfs/ https://jobs.blognone.com/company/onlinefddf/job/sdfdsfs-d-dssd-sdf-s-6212 https://www.vingle.net/posts/4663847 http://theprofessionguru.com/cgi-sys/suspendedpage.cgi https://mymediads.com/articles/142503?new_advert=true https://replit.com/@padlinka/dsd-dfssdfd-s-df-dfsdsd-dsds-sdddfdfsdfs?v=1 https://www.rewardmusic.com/photo_albums/1989152/photosData dodania komentarza: 11.08.2022, 01:16Źródło komentarza: Testy przełomowej szczepionki na boreliozę. Wezmą w nich udział również Polacy
Reklama
Reklama