Gm. Adamów: Dobrze się żyje obok karawaki

  • 08.09.2016, 07:19
  • bn
Gm. Adamów: Dobrze się żyje obok karawaki Adam Gąsianowski
Na skrzyżowaniu dróg w Jacni (gm. Adamów) stoi drewniany krzyż o trzech poprzecznych ramionach. Niektórzy błędnie kojarzą go z prawosławiem. To jednak katolicki krzyż (można powiedzieć, że do... specjalnych zadań), który miał chronić ludzi m.in. przed zakaźnymi chorobami.

- Krzyż stoi tam od niepamiętnych czasów. Jest drewniany, dlatego co kilkadziesiąt lat trzeba go wymieniać. Jest czymś w rodzaju symbolu naszej miejscowości. Ludzie się pod nim modlą, ale... czy ma on jakieś inne właściwości niż zwykły krzyż? Nie umiem powiedzieć – zastanawia się 40-letni mieszkaniec Jacni. 
– To jest karawaka – zapewnia tymczasem dr Agnieszka Szykuła-Żygawska, historyk sztuki oraz autorka kilku znakomitych książek dotyczących m.in. kultury materialnej Zamojszczyzny. – Podobny krzyż stoi także przy ul. Młyńskiej w Zamościu. 

(Więcej na ten temat w papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia). 

bn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe