Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 23:25
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Dyrektor szpitala pod ostrzałem

"Nie jestem radnym PiS, a to nagonka na lekarzy". Dyrektor szpitala w Tomaszowie o swoich zarobkach i szumie wokół nich

Kwota 864,6 tys. zł brutto, którą Dariusz Gałecki, dyrektor szpitala powiatowego w Tomaszowie Lubelskim, zarobił w ubiegłym roku, wywołała falę komentarzy w mediach ogólnopolskich. W rozmowie z nami dyrektor szczegółowo wyjaśnia strukturę swojego wynagrodzenia, wskazując na dużą liczbę godzin spędzonych na dyżurach medycznych, ciężką pracę i odpierając zarzuty o podłożu politycznym.
Dariusz Gałecki, dyrektor SP ZOZ w Tomaszowie Lubelskim, odnosi się do medialnego szumu z wyraźnym rozgoryczeniem, podkreślając, że został zmuszony do tłumaczenia się z ciężko przepracowanych godzin.
Dariusz Gałecki, dyrektor SP ZOZ w Tomaszowie Lubelskim, odnosi się do medialnego szumu z wyraźnym rozgoryczeniem, podkreślając, że został zmuszony do tłumaczenia się z ciężko przepracowanych godzin.

Źródło: SP ZOZ Tomaszów Lubelski, Dariusz Gałecki/Fb

Dariusz Gałecki, dyrektor SP ZOZ w Tomaszowie Lubelskim, odnosi się do medialnego szumu z wyraźnym rozgoryczeniem, podkreślając, że został zmuszony do tłumaczenia się z ciężko przepracowanych godzin.

– Tak naprawdę tłumaczyć powinni się winni. Ja w tym momencie jestem w pozycji, że muszę udowadniać, że nie jestem wielbłądem. Jestem przerażony tym, co się dzieje, taką nagonką na środowisko lekarskie, bo ktoś szuka przykrywki na sytuację w szpitalu w Warszawie, że niby tak jest w całej Polsce [Gałecki odnosi się do afery z udziałem 28-letniego Dawida Kacprzyka, dzielnicowego radnego Koalicji Obywatelskiej i koordynatora SOR w Szpitalu Południowym w Warszawie, który przez rok zarobił ponad 1,6 miliona złotych. Sprawie przygląda się Naczelna Izba Lekarska – dop. red.]. To bzdura. Większość lekarzy i dyrektorów ciężko pracuje. Bardzo chętnie zaprosiłbym kogokolwiek, żeby zobaczył, jak wygląda moja praca jako dyrektora i lekarza, i wtedy możemy podyskutować na temat mojego wynagrodzenia – mówi dr Dariusz Gałecki.

Wyjaśnia, że podawana w mediach kwota (864,6 tys. zł) to suma brutto, która jest niemal o połowę niższa „na rękę”.

Pensja dyrektorska to tylko część dochodów

Dyrektor podkreśla, że jego zasadnicze wynagrodzenie za zarządzanie placówką stanowi jedynie fragment całkowitej sumy.

– Moje wynagrodzenie za pełnienie funkcji dyrektora to 27 000 zł brutto. Po odjęciu wszystkich danin i podatków, na rękę dostaję około 17-18 tysięcy złotych – wylicza Gałecki.

Reszta dochodów, jak zaznacza, pochodzi z jego aktywności zawodowej jako lekarza ginekologa-położnika, czyli pełnienia dyżurów na oddziale ginekologii i położnictwa.

PRZECZYTAJ TEŻ: Osiem godzin czekała na OIT. Zmarła. Sprawą zajmuje się prokuratura i Rzecznik Praw Pacjenta

– Mam zgodę zarządu na maksymalnie osiem dyżurów w miesiącu – dodaje dyrektor.

Praca ponad wymiar

To są dyżury stacjonarne, podczas których jest na miejscu cały czas, z czego połowa z tych ośmiu to dyżury całodobowe, w święta – soboty, niedziele i dni ustawowo wolne od pracy. – Cztery dyżury zaczynają się o godzinie 15, czyli po zakończeniu pracy jako dyrektor – wyszczególnia dyr. Gałecki. Wyjaśnia, że wynagrodzenie za nie naliczane jest na podstawie regulaminu płacowego i kategorii zaszeregowania lekarza.

Następnie pełni dyżury pod telefonem, czyli tzw. zabezpieczenie, gdzie jest potrzeba dojechania drugiego lekarza do nagłych sytuacji.

– Takich dyżurów mam około siedmiu w miesiącu. Jestem w zabezpieczeniu jako drugi lekarz, bo pierwszy jest na oddziale – mówi.

Co więcej, dyrektor wskazuje, że część pracy medycznej wykonuje bez dodatkowego wynagrodzenia. Raz w tygodniu przyjmuje pacjentki w poradni oraz regularnie przeprowadza operacje w godzinach dziennych.

PRZECZYTAJ: Tomaszów Lubelski: „Mogliśmy powiedzieć stop, ale co z pacjentami?”. Etyczny i finansowy problem nadwykonań

– Za to nie pobieram żadnego dodatkowego wynagrodzenia, mieści się to w mojej pensji dyrektorskiej – dodaje.

„Nie mieszczę się w pierwszej piątce”

Dyrektor przekonuje, że mimo wysokiej kwoty w oświadczeniu, nie jest najlepiej opłacanym pracownikiem w swojej placówce.

– Na pewno nie mieszczę się w pierwszej piątce. Może gdzieś w dziesiątce jestem – stwierdza.

Według jego wyliczeń, po odliczeniu podatków i składek ZUS, jego miesięczny dochód „na rękę” wynosi około 35-36 tysięcy złotych.

– Sumując, to około 420-430 tysięcy rocznie „na rękę”. Zaznaczam: „na rękę”, bo kwoty brutto mogą innych porażać – mówi dr Gałecki.

„Nie jestem radnym PiS”

Dyrektor stanowczo odcina się od łączenia swoich zarobków z przynależnością partyjną, co sugerowały niektóre media.

– Chcę odnieść się do kłamstw dotyczących radnego PiS. Nie jestem żadnym radnym PiS. Do Rady Powiatu w Hrubieszowie startowałem z własnego komitetu i nie posiadam żadnej legitymacji partyjnej – prostuje.

Zdaniem dra Gałeckiego, zainteresowanie jego osobą to element szerszej nagonki na środowisko lekarskie, mającej na celu m.in. odwrócenie uwagi od problemów systemowych w służbie zdrowia.

– Szukają, żeby obciążyć sytuacją finansową szpitali lekarzy czy dyrektorów, że to przez nich taka sytuacja jest. Tymczasem większość lekarzy-dyrektorów ciężko pracuje – podsumowuje dyr. SP ZOZ w Tomaszowie.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Treść komentarza: Drań niszczy nasze miasto. Nic się nie dzieje, scena nie była nawet ani razu rozłożona a on się chwali jakie to on inwestycje robi. Dokańcza tylko inwestycje zaczęte przed jego kadencją a osoby które nie mieszkają w tym mieście a tylko widzą jego osiągnięcia na znanym portalu widzą wielkie poczynania. Niestety mieszkańcy nie mają żadnej rozgrywki, miasto się sypie a on osiąga wykonanie budżetu gdzie wszelka promocja miasta ulega w gruzach. Ale rośnie nie turystyka i promocja miasta a jego pycha i brzuch. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 20:11 Źródło komentarza: "Czuje się pan jak Bóg Słońce". Burmistrz Szczebrzeszyna po raz drugi bez wotum zaufania Autor komentarza: donald trup, donald trump Treść komentarza: A czego można oczekiwać od Nawrockiego, "Pamiętajcie, że jestem jednym z was "!!!! ( cyt. do kiboli), dziwne ,że odebrał ten medal zaraz po powrocie z USA, czyżby Trump chciał zrobić przyjemność Putinowi ???? Data dodania komentarza: 23.06.2026, 14:51 Źródło komentarza: Prezydent Nawrocki odebrał Zełenskiemu Order Orła Białego. "Nie można czcić ludobójców" Autor komentarza: Żurek Treść komentarza: Mundurek będzie ale w paski . Data dodania komentarza: 23.06.2026, 14:37 Źródło komentarza: Wojna o tablice adresowe w Zadębcach. Dlaczego inwestycja z Funduszu Sołeckiego obrasta kurzem? Autor komentarza: Obserwatorka Treść komentarza: Naprawdę nie umiesz samodzielnie myśleć? To jest problem systemowy. W 2009 dyrektor ze szpitala w Krośnie wprowadził w szpitalu dla personelu (również lekarzy) czytnik wejść i wyjść personelu. Lekarze ! tak się wściekli, że będą kontrolowani kiedy zaczynają i kiedy kończą pracę, że wszyscy napisali wypowiedzenia i postawili warunek, że albo czytnik zniknie, albo oni odchodzą. Dyrektor tej placówki się poddał i odszedł ze szpitala a nowy dyrektor usunął czytnik. Twój pis oczywiście popierał protest lekarzy. Teraz ty zarzucasz Tuskowi, że to wina jego rządów? To głupi jesteś Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:54 Źródło komentarza: Pacjenci mieli być przyjmowani poza kolejką. Sprawa będzie wyjaśniana „do spodu” Autor komentarza: Franz Kafka Treść komentarza: Bo wyraził żal za grzechy, skruchę, podniósł dwa palce i dał słowo harcerza, że więcej już po pijaku nie będzie jeździć. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 10:42 Źródło komentarza: Trzeszczany: Jaguarem taranował radiowóz. Grozi mu wieloletnie więzienie Autor komentarza: Katastrofa Treść komentarza: Dlaczego Kronika Tygodnia boi się opisać największą aferę POKOmuny mafijną ministerialno- szpitalną to pytanie prowokacyjne odwagi jeśli jesteście NEO czy PALEO dziennikarzami Data dodania komentarza: 23.06.2026, 10:09 Źródło komentarza: Noc Świętojańska w Hrubieszowie. Wianki, ognisko i śpiew nad Huczwą [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama
Reklama