Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 czerwca 2026 20:56
Przeczytaj!
Reklama
Reklama baner reklamowy
Międzynarodowe usługi przewozowe były farsą

Zapłacili za wyjazd, zostali na lodzie. Firma z Werbkowic oszukała co najmniej 20 osób

Proceder przebiegał następująco – zainteresowani wyjazdem do krajów zachodniej Europy kontaktowali się przez Internet lub telefon z firmą z Werbkowic, która jakiś czas temu zamieściła ogłoszenie o międzynarodowym przewozie osób, głównie do Niemiec i Holandii. Zainteresowani zamawiali telefonicznie transport, wpłacali zapłatę na wskazane konto bankowe i oczekiwali na przyjazd busa o umówionej porze. Niestety bus nigdy nie podjechał, nie otrzymali żadnego wyjaśnienia, a kontakt telefoniczny urywał się.
Klienci wpłacali należność na wskazane konto bankowe, a w ustalonym dniu oczekiwali na przyjazd busa. W wielu przypadkach bus jednak nie przyjechał, a kontakt telefoniczny z właścicielem lub przedstawicielami firmy urywał się.
Klienci wpłacali należność na wskazane konto bankowe, a w ustalonym dniu oczekiwali na przyjazd busa. W wielu przypadkach bus jednak nie przyjechał, a kontakt telefoniczny z właścicielem lub przedstawicielami firmy urywał się.

Na razie trudno powiedzieć, od kiedy firma z Werbkowic zajmowała się tym procederem. Zapewne to oraz inne okoliczności ustali Prokuratura Rejonowa w Hrubieszowie, która połowie sierpnia zeszłego roku wszczęła dochodzenie w tej sprawie. Tymczasem nam udało się nieoficjalnie ustalić kilka okoliczności oszustw i wyłudzenia nienależnej zapłaty za usługę, której nie wykonano. Było to możliwe dzięki informacjom przekazanym nam przez różnych informatorów.

Kilkaset złotych od osoby, a potem cisza   

Właściciel firmy przewozowo-transportowej prowadzący działalność gospodarczą w Werbkowicach jakiś czas temu zamieścił w Internecie ogłoszenie o międzynarodowych usługach przewozowych, które miał świadczyć dla osób wybierających się do kilku krajów Europy Zachodniej. Na ogłoszeniu podany był numer kontaktowy firmy. Klienci dzwonili pod ten numer, a mężczyzna podający się za właściciela lub inne osoby informowały ich o szczegółach oferowanej usługi przewozowej. Zdecydowani na skorzystanie z usługi zawierali słowną umowę przez telefon.

PRZECZYTAJ TEŻ: Niebezpieczny ładunek na krajowej dwunastce. To mogło się źle skończyć...

Klienci wpłacali należność na wskazane konto bankowe, a w ustalonym dniu oczekiwali na przyjazd busa. W wielu przypadkach bus jednak nie przyjechał, a kontakt telefoniczny z właścicielem lub przedstawicielami firmy urywał się. Oferujący usługi po zainkasowaniu kilkuset złotych od osoby (kwota zależała od odległości do kraju docelowego oraz liczby osób objętych usługą) nie wywiązywał się z umowy. 

Ponad pół roku temu hrubieszowska prokuratura wszczęła dochodzenie dotyczące serii oszustw. Nikomu jeszcze nie przedstawiono zarzutów. Oszukanych zostało około 20 mieszkańców różnych miejscowości z kilku regionów Polski. Śledczy wyjaśniają wszystkie okoliczności procederu i czekają na kolejne zgłoszenia od poszkodowanych.

– Faktycznie prowadzimy postępowanie w sprawie oszustwa na szkodę szeregu osób – informuje prokurator Jakub Litwińczuk, szef Prokuratury Rejonowej w Hrubieszowie. – Tych domniemanych oszustw miały dopuścić się osoby prowadzące  firmę mieszczącą się na terenie powiatu hrubieszowskiego. Oszustwa polegały na zawieraniu umów, najczęściej ustnych, o wykonanie usługi międzynarodowego przewozu osób. Za oferowane usługi pobierane były opłaty, jednak zamówiona usługa nie dochodziła do skutku. Zapłaty były naliczane w różnych kwotach – w zależności od docelowego kraju podróży oraz liczby osób objętych umową. Zwykle chodziło o kwotę kilkuset złotych, choć czasami przewóz był zamawiany dla kilku osób jednocześnie. Obecnie prowadzimy postępowanie dotyczące czynów popełnionych na szkodę około 20 osób. Jednak wciąż zgłaszają się kolejne osoby oraz jednostki policji i prokuratury z całego kraju, przesyłając nam nowe materiały. W związku z tym postępowanie może się znacznie rozwinąć – informuje prokurator.

Akta sprawy pęcznieją

Policja wciąż otrzymuje z całego kraju doniesienia dotyczące osoby, która jest mieszkańcem powiatu hrubieszowskiego. Wokół tej sprawy robi się coraz głośniej. Śledczy z Hrubieszowa, za pośrednictwem „Kroniki Tygodnia”, apelują do osób pokrzywdzonych działalnością wspomnianej firmy, aby zgłaszały się telefonicznie lub składały pisemne zawiadomienia o przestępstwie, którego padły ofiarą.

PRZECZYTAJ: Tenisista, modelka, Smoleńsk i inne polskie wątki w aktach Epsteina. Co naprawdę wiemy?

Prokuratura w Hrubieszowie odmówiła jednak podania szczegółów na temat okoliczności prowadzonego postępowania.

– Jeszcze jest za wcześnie na podawanie do publicznej wiadomości różnych szczegółów, ponieważ mogłoby to utrudnić prowadzone czynności w sprawie oszustw na szkodę wielu osób – wyjaśnił szef hrubieszowskiej prokuratury.

Śledczy na razie nie chcą ujawnić, czy osoba oferująca międzynarodowe przewozy w ogóle świadczyła te usługi. Jednak w przypadku pokrzywdzonych na pewno nie wywiązała się z zamówionej usługi, za którą pobrano opłatę.

PRZECZYTAJ: S17 w okolicach Tomaszowa płatna od 1 lutego. Więcej płatnych dróg w systemie e-TOLL [LISTA]

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Anonim 08.02.2026 15:31
Kto wpłaca pieniądze za przejazd przed czasem ??? Zawsze się płaci jak bus przyjedzie

Emerytka. 09.02.2026 17:55
Nauczka na drugi raz. Malo sie słyszy na codzien. Z tego dzisiaj na kazdym kroku żerują oszusci . Tak jest z zakwaterowaniem . Ze takich oszustow trudno wytropić w tych czasach .

Kronika Tygodnia

Chcesz częściej widzieć nasze newsy?

Dodaj Kronikę Tygodnia do preferowanych źródeł w Google i bądź bliżej najważniejszych spraw z regionu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Drosed
Reklama
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniec Treść komentarza: To ilu biednym dzieciom już pomogłaś? Data dodania komentarza: 28.06.2026, 06:50 Źródło komentarza: Lekarze z Tomaszowa Lubelskiego mają dość hejtu. „Za każdym lekarskim fartuchem stoi człowiek” Autor komentarza: mieszkaniec Treść komentarza: A jak tam sprawy sądowe? Konkretnie chodzi mi o aferę z zakupem paliwa dla karetek. Nie po myśli dyrektora, że temat ucichł? Data dodania komentarza: 28.06.2026, 06:49 Źródło komentarza: Lekarze z Tomaszowa Lubelskiego mają dość hejtu. „Za każdym lekarskim fartuchem stoi człowiek” Autor komentarza: były prawownik Treść komentarza: Pan dyrektor na dzień dobry obciął premie pracownikom, to się na pensję uzbierało. Data dodania komentarza: 28.06.2026, 06:47 Źródło komentarza: Zarząd Powiatu nie przyjął rezygnacji dyrektora szpitala w Tomaszowie. Cenią jego pracę Autor komentarza: teraz mądry ? Treść komentarza: Co zrobili dobrego ministrowie PIS w ciągu 8- miu lat.Radziwił, Szumowski, Cieszyński, Niedzielski, Sojka ??? Maseczki, agregatory, zastraszanie lekarzy, zwalnianie itd....... Data dodania komentarza: 27.06.2026, 15:13 Źródło komentarza: "Nie jestem radnym PiS, a to nagonka na lekarzy". Dyrektor szpitala w Tomaszowie o swoich zarobkach i szumie wokół nich Autor komentarza: znowu nagonka PISu Treść komentarza: Praca na 8 godzin, nagle przywożą na blok pacjenta z wypadku, operacja, ale juz 16.00, więc lekarze zbierają się do domu a pacjent ???? nie ma wyjścia ,musi czekać do jutra. TEGO CHCECIE ? Data dodania komentarza: 27.06.2026, 15:05 Źródło komentarza: "Nie jestem radnym PiS, a to nagonka na lekarzy". Dyrektor szpitala w Tomaszowie o swoich zarobkach i szumie wokół nich Autor komentarza: Najważniejszy pacjent Treść komentarza: Czy Przychodnię Rodzinną w Hrubieszowie też "przejmiecie"? przecież można być lekarzem rodzinnym jednocześnie na dyżurze w pogotowiu, Izbie przyjęć czy też na oddziele + dyżur telefonicznie nie mówiąc już o wizytach prywatnych. Ilu jest takich lekarzy? Najwyższy czas dać miejsca młodym lekarzom. Data dodania komentarza: 27.06.2026, 13:54 Źródło komentarza: Lekarze z Tomaszowa Lubelskiego mają dość hejtu. „Za każdym lekarskim fartuchem stoi człowiek”
Reklama
Reklama
Reklama