Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 1 sierpnia 2026 03:32
Reklama
Reklama
Wyjątkowy jubileusz

20 lat Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej

Stowarzyszenie Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego obchodzi 20-lecie działalności. Jubileusz stał się okazją do podsumowania dwóch dekad pracy na rzecz kultury regionu, zaprezentowania dorobku twórców zrzeszonych w organizacji oraz przypomnienia o znaczeniu wsparcia samorządowego, w tym bezpłatnej siedziby udostępnionej przez Starostwo Powiatowe we Włodawie.
Stowarzyszenie Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie powstało w 2005 roku.
Stowarzyszenie Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie powstało w 2005 roku.

Źródło: Powiat Włodawski

Stowarzyszenie Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie powstało w 2005 roku. W uroczystości wzięli udział reprezentanci instytucji samorządowych oraz twórcy związani z organizacją. Częścią obchodów był wernisaż w Galerii „Na Parterze” Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie. Zaprezentowano prace członków stowarzyszenia reprezentujących różne dziedziny sztuki. Wystawa stanowiła przegląd działań podejmowanych od 2005 roku oraz dokumentację aktywności twórców.

Stowarzyszenie zrzesza około sześćdziesięciu twórców reprezentujących różne dziedziny: malarstwo, rzeźbę, rękodzieło, poezję oraz działalność muzyczną. W jego strukturze funkcjonują dwie grupy artystyczne: zespół śpiewaczy „Kresowianki” oraz grupa poetycka „Nadbużańska Fraza”.

PRZECZYTAJ TEŻ: Mieszkańcy Mikulina i Stowarzyszenie Arka-Tyszowce odsłonili cmentarz z 400-letnią historią [ZDJĘCIA]

W ciągu dwóch dekad stowarzyszenie zorganizowało około tysiąca wydarzeń artystycznych, z czego znaczną część stanowiły spotkania kierowane do dzieci i młodzieży. W dorobku organizacji znajdują się plenery malarsko-rzeźbiarskie, warsztaty tematyczne, liczne wystawy, projektowanie publikacji promujących twórców oraz działania edukacyjne. Stowarzyszenie realizuje również inicjatywy skierowane do osób z niepełnosprawnościami.

W ramach swojej działalności STKN przygotowało trzy płyty okolicznościowe związane z kolejnymi jubileuszami, w tym płytę wydaną z okazji 20-lecia. Opracowano także foldery dokumentujące dorobek twórców, a do obchodów jubileuszowych wprowadzono znaczek pocztowy i kartę okolicznościową.

PRZECZYTAJ: Muzyka, ludowość, tradycja. Przegląd Twórczości Ludowej im. Anieli Gmoch w Bełżcu [ZDJĘCIA]

Stowarzyszenie korzysta ze stałej, nieodpłatnej siedziby udostępnionej przez Starostwo Powiatowe we Włodawie. Umożliwia to prowadzenie bieżącej działalności, organizację spotkań, warsztatów oraz pracowni artystycznych. Władze powiatu wyraziły uznanie dla stowarzyszenia, podkreślając wagę działań podejmowanych na rzecz kultury regionu.

PRZECZYTAJ: Dali popis w Werbkowicach na Międzypowiatowym Festiwalu Zespołów Śpiewaczych [WYNIKI, ZDJĘCIA]

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kronika Tygodnia

Chcesz częściej widzieć nasze newsy?

Dodaj Kronikę Tygodnia do preferowanych źródeł w Google i bądź bliżej najważniejszych spraw z regionu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: fungicyd Treść komentarza: Kosmita widzę że juz osiągnąłes IIPrędkośc kosmiczna i oderwałes się do rzeczywistości ziemskich!Powiem ci to co powiedzial niedawno były premier Miller" Wole byc ruską onucą niz banderowskim pampersem"Ukraina banderowska to wróg Polski!nie pisze tu nic przeciwko Polsce wiem tez to że takie mówienie że Rosja nas zaatakuje to zwykłe brednie Data dodania komentarza: 31.07.2026, 16:31 Źródło komentarza: Dziesięciometrowy krater i akcja na polu rzepaku! Po wybuchu pocisku w gminie Turobin Autor komentarza: GSi Treść komentarza: Nie dajcie sobie wcisnąć tego smrodu! W Michalowie-Kolonii (gm. Rachanie) w sąsiedztwie Wożuczyna Cukrowni działa biogazownia 0.5 MW i syf zawiewa kilometr dalej. W pobliżu jest szkoła, a śmierdzi momentami tak, że można dostać torsji. Dodatkowo BUD-MAT dopiero po karze wywiózł, z niezabezpieczonego przed przedostawianiem się do wód gruntowych placu, tony zmagazynowanego syfu przeznaczonego do zasilania biogazowni. Szczury we wsi obok, kilkaset metrów od obiektu. Wzmożony ruch i pędzący przez wioski duży ciągnik z beczką, któremu wiecznie było spieszno. Do diabła z taką inwestycją! Data dodania komentarza: 31.07.2026, 16:04 Źródło komentarza: Mojsławice-Kolonia: Biogazownia podzieliła mieszkańców. „Nie chcemy tu smrodu!” Autor komentarza: nie chce się pamiętać Treść komentarza: Najlepszy to był Błaszczak ,szukał rakiety przez 3 miesiące a gdy znalazła ją przypadkowa kobieta to on jak struś, szybko schował głowę w piasek "to nie my, to oni". Data dodania komentarza: 31.07.2026, 15:23 Źródło komentarza: Alarm w Lubelskiem. Obiekt spadł pod Biłgorajem Autor komentarza: Z Treść komentarza: Parking - niegłupia rzecz. Zwłaszcza, że teraz przyjeżdża się do różnych instytucji samochodami, a nie furmankami. Data dodania komentarza: 31.07.2026, 15:01 Źródło komentarza: W Ulhówku powstają nowe miejsca postojowe przy policji i pogotowiu Autor komentarza: Z Treść komentarza: Marek, co Ty? Przecież na wsi przeszkadza pianie kogutów i zapach gnoju, pardon, obornika, a w lesie przeszkadzają ryki dzikiego zwierza, straszniejsze niż karaoke. Data dodania komentarza: 31.07.2026, 14:57 Źródło komentarza: Zamość: Turystyczna wizytówka czy „miasto-sypialnia”? Starówka w ogniu sporu o ciszę nocną Autor komentarza: ale język Treść komentarza: TV "Riespublika" Kłaczki i inni !!!! nie mówi się "ruska" tylko "rosyjska", uczyłeś się języka polskiego i historii w podstawówce ? Data dodania komentarza: 31.07.2026, 10:24 Źródło komentarza: Dziesięciometrowy krater i akcja na polu rzepaku! Po wybuchu pocisku w gminie Turobin
Reklama
Reklama
Reklama