To jednak nie koniec zmian – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpatruje kolejne wnioski, co może oznaczać dalsze modyfikacje harmonogramu prac. Mimo to celem pozostaje udostępnienie trasy głównej na wszystkich odcinkach z Siedlec do Białej Podlaskiej jeszcze w tym roku.
CZYTAJ TEŻ: Gm. Lubycza Królewska: Archeolodzy na budowie S17 odkryli skarby sprzed tysięcy lat
Zaawansowanie na każdym z odcinków jest różne. - Wynika ono m.in. z terminów uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) i przedstawia się następująco: Siedlce Południe – Malinowiec: 85 proc., Malinowiec – Łukowisko: 78 proc., Łukowisko – Swory: 76 proc. Zadanie najbliżej Białej Podlaskiej (ok. 14 km) jest już zrealizowane, ale kierowcy skorzystają z niego po zakończeniu prac na wcześniejszych trzech odcinkach.
Roszczenia wykonawców
W zakresie trzech realizowanych kontraktów w procedowaniu są roszczenia wykonawców, którzy oczekują wydłużenia czasu na ukończenie prac lub dodatkowych środków finansowych. - Terminy wynikające z umowy mogą zostać przesunięte w sytuacji, gdy wykonawca uzasadni, że w czasie realizacji umowy nastąpiły okoliczności, na które nie miał wpływu, a uniemożliwiły mu one prowadzenie robót. Niezależnie od toczących się procedur kontraktowych, mobilizujemy wykonawców, by udostępnić trasę główną wszystkich odcinków jeszcze w tym roku - podkreśla rzeczniczka GDDKiA Małgorzata Tarnowska i zaznacza, że rozpatrywanie roszczeń jest procesem długotrwałym oraz wieloetapowym i nie ma możliwości określenia standardowego czasu jego trwania.
CZYTAJ TEŻ: Jest kasa na budowę ulicy w Zamościu. Mieszkańcy tego osiedla będą zadowoleni
- Wykonawca składając roszczenie musi w nim uzasadnić, że w czasie realizacji umowy nastąpiły okoliczności, na które nie miał wpływu i uniemożliwiły mu one prowadzenie robót. Jeżeli analiza zamawiającego oraz Inżyniera kontraktu wykaże, że roszczenie wykonawcy jest zasadne w zakresie wydłużenia czasu realizacji kontraktu, to podpisywany jest aneks do umowy - wyjaśnia.
Przedłużone terminy
Do tej pory rozpatrzone zostało roszczenie dotyczące m.in. długotrwałej procedury uzyskania decyzji ZRID (ok. 1,5 roku) i na każdym ze wspomnianych trzech kontraktów został podpisany aneks, gdzie czas na ukończenie prac został przesunięty odpowiednio: Siedlce Południe – Malinowiec do marca 2026 r., Malinowiec – Łukowisko: 78 proc. do maja 2025 r., a Łukowisko – Swory: 76 proc. do czerwca 2025 r.
Pierwotny termin zakończenia umów dla tych trzech odcinków upłynął w kwietniu 2024. - W zakresie każdego z powyższych kontraktów w rozpatrywaniu są kolejne roszczenia, więc wyżej wymieniowe terminy mogą ulec zmianie - zaznacza MałgorzAta Tarnowska.

![Zamość: Posiedzenie Zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych [ZDJĘCIA] Zamość: Posiedzenie Zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/04/sm-4x3-zamosc-posiedzenie-zarzadu-zwiazku-kombatantow-rp-i-bylych-wiezniow-politycznych-zdjecia-1764851715-11.jpg)
![W Zamościu na święta jak w Disneylandzie [ZDJĘCIA] W Zamościu na święta jak w Disneylandzie [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/04/sm-4x3-w-zamosciu-na-swieta-jak-w-disneylandzie-zdjecia-1764847581-4.jpg)
![Warsztaty makramy w Jezierni [ZDJĘCIA] Warsztaty makramy w Jezierni [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/04/sm-4x3-warsztaty-makramy-w-jezierni-zdjecia-1764837659-26.jpg)


















Napisz komentarz
Komentarze