Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 18 marca 2026 18:57
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Kontrabanda warta prawie pół miliarda. Służby rozbiły gang przemytników [VIDEO]

Zarzuty usłyszało 18 osób. 7 spośród nich to funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z przejścia w Bobrownikach. Tak zakończył się największy w historii przemyt papierosów z Białorusi do Polski.

– To jedna z największych spraw w historii Straży Granicznej – podkreśliła Anna Michalska, rzeczniczka prasowa Straży Granicznej, cytowana przez TVN24.

I dodała: – Dwa lata temu zatrzymaliśmy rekordową ilość papierosów pochodzących z przemytu z Białorusi. Jak się okazało, stała za tym zorganizowana grupa przestępcza, której niestety udało się również skorumpować 7 funkcjonariuszy KAS.

Na czele grupy stał 59-latek

Grupa działała w latach 2020-2021. W tym czasie przemyciła z Białorusi do Polski ponad 18,8 mln paczek papierosów. Operowali na drogowym przejściu granicznym w Bobrownikach i kolejowym w Terespolu. Skarb państwa stracił na tym ponad 437 mln zł.  

Na czele grupy – jak podała rzeczniczka SG – stał 59-letni Polak z Podlasia. Mieszkał w Warszawie. Był odpowiedzialny za zamawianie papierosów w Białorusi, organizację ich przemytu przez granicę i za dystrybucję.

Natomiast ze skorumpowanymi funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej kontaktował 49-letni Polak. Wypłacał im pieniądze.

Kilka dni temu polskie służby przy wsparciu Europolu zorganizowały akcję zatrzymań. Wzięło w niej udział…

– …200 funkcjonariuszy. Przeszukano ponad 30 miejsc. Funkcjonariuszy wspierały psy służbowe KAS szkolone do wykrywania pieniędzy – relacjonowała Justyna Pasieczyńska, rzeczniczka KAS, cytowana przez TVN24.

W sumie zatrzymano 18 osób.

Sąd zgodził się na tymczasowy areszt

Jak ustalili śledczy, celnicy przyjmowali łapówki w wysokości od 5 tysięcy do 45 tys. euro. W zamian „nie przeprowadzali czynności kontrolnych i szczegółowej rewizji celnej oraz przekazywali informacje istotne dla członków grupy, w tym dotyczące m.in. organizacji służby na przejściu granicznym” – podała PK.

Prokurator skierował do sądu wnioski o tymczasowy areszt wobec 16 podejrzanych. Sąd się zgodził i…

„Wobec 15 podejrzanych zastosował tymczasowe aresztowanie na 3 miesiące, zaś co do jednej osoby środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji. Wobec 2 kolejnych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju i poręczeń majątkowych w kwotach po 300 tys. zł” – wyjaśniła Prokuratura Krajowa.

Za zarzucane czyny może grozić do 15 lat więzienia. Sprawa ma charakter rozwojowy. Nie można wykluczyć dalszych zatrzymań. 


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zawisza Ciemny 18.02.2023 17:35
Podobno wcześniej był casus Hrebenne i na pewno wszyscy wolni

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: puknijcie sięTreść komentarza: Widzę po komentarzach ,że wszyscy tu są znawcami, historykami, specjalistami, ekspertami w każdej dziedzinie, nawet jeśli ich nie było na świecie jeszcze to już wszystko wiedzą najlepiej.Data dodania komentarza: 18.03.2026, 10:40Źródło komentarza: Grabowiec tablicą pamiątkową uczcił ofiary akcji ReinhardtAutor komentarza: Miejscowy .Treść komentarza: Ciemnoto klasy O .Data dodania komentarza: 18.03.2026, 09:56Źródło komentarza: Pani wójt na medal. Monika Podolak doceniona przez Wojewodę LubelskiegoAutor komentarza: Emeryt.Treść komentarza: Ciemnoto propagandy widac po Tobie kto Cie zrobil nieuku z pod ciemnej gwiazdy . BRAWO- nieudaczniku.Data dodania komentarza: 18.03.2026, 09:54Źródło komentarza: Coraz mniejsze braki kadrowe w policji. Rośnie zainteresowanie służbąAutor komentarza: Lublin.Treść komentarza: Dziurę nieuku zrobili Twoi mafiozi ktorzy rzadzili blaznie przez 8- lat i nie moga pogodzić sie teraz tym gdyż brakuje im wypasionego koryta . Ale widac po Tobie ze jestes ofiara sekty i piszesz trzy po trzy . Sieroto!Data dodania komentarza: 18.03.2026, 09:44Źródło komentarza: Kto zrobi najpiękniejsze palmy w powiecie tomaszowskim? Bełżec ogłasza konkursAutor komentarza: Emerytka.Treść komentarza: Śmieszny jest Ten czlowiek na tym zdjęciu .Data dodania komentarza: 18.03.2026, 09:18Źródło komentarza: Były prezydent Zamościa Andrzej Wnuk komentuje kontrolę NIK i sprawę zaginionej teczkiAutor komentarza: Klaudiusz 35.Treść komentarza: Frajerem idioto jestes Ty z pod budki z piwem ochlaptusie PiSuaru.Data dodania komentarza: 18.03.2026, 09:13Źródło komentarza: Znaleziono fragmenty niezidentyfikowanego obiektu. Sprawą zajmuje się Żandarmeria Wojskowa
Reklama
Reklama
Reklama