„Apelujemy do rządzących o wprowadzenie obowiązkowych, powszechnych, z wyjątkiem osób posiadających przeciwskazania medyczne, szczepień przeciwko COVID-19 oraz wprowadzenie preferencji dla zaszczepionych” - czytamy w komunikacie Rady Dialogu Społecznego. To przełomowe wystąpienie, bo jego autorami są zarówno zasiadający w radzie pracodawcy i związkowcy.
Autorzy tego wystąpienia podkreślają, że najlepszą metodą walki z chorobami zakaźnymi, w tym przeciw COVID-19, są szczepienia. Przypominają, że obecnie nie są one obowiązkowe poza sektorem ochrony zdrowia (będą od 1 marca). Pracodawcy i związkowcy dodają, że doświadczenia europejskie świadczą o tym, że przyjmowanie preparatów ochronnych pomaga. Z przedstawionych danych wynika, że w UE zaszczepiło się już 77 proc. osób. W Polsce 54 proc. To, zdaniem autorów dokumentu, jest zagrożeniem dla wydolności naszego systemu ochrony zdrowia.
„Statystyki są bezwzględne. Wśród hospitalizowanych i umierających 90 proc. to osoby niezaszczepione. Nie ma jeszcze dzisiaj skutecznych leków. W tej sytuacji najskuteczniejsze jest zapobieganie” - czytamy.
Rada Dialogu Społecznego to - przypomnijmy - specjalne forum współpracy i dyskusji pracodawców, pracowników i rządu.
W tym tygodniu rząd przyjął projekt ustawy o weryfikacji covidowej. W komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów czytamy: „(...) pracodawca będzie mógł żądać od pracownika lub osoby pozostającej w stosunku cywilnoprawnym z tym pracodawcą okazania informacji o wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19, posiadaniu ważnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub informacji o przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2”.

![Zamość: Posiedzenie Zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych [ZDJĘCIA] Zamość: Posiedzenie Zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/04/sm-4x3-zamosc-posiedzenie-zarzadu-zwiazku-kombatantow-rp-i-bylych-wiezniow-politycznych-zdjecia-1764851715-11.jpg)
![W Zamościu na święta jak w Disneylandzie [ZDJĘCIA] W Zamościu na święta jak w Disneylandzie [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/04/sm-4x3-w-zamosciu-na-swieta-jak-w-disneylandzie-zdjecia-1764847581-4.jpg)
![Warsztaty makramy w Jezierni [ZDJĘCIA] Warsztaty makramy w Jezierni [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/04/sm-4x3-warsztaty-makramy-w-jezierni-zdjecia-1764837659-26.jpg)


















Napisz komentarz
Komentarze