Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 sierpnia 2022 13:49
Reklama

Zamość: Wrota wątpliwości, brama niejasności

Czy w okolicy zamojskiej Rotundy zostanie wzniesiony pomnik dedykowany sprawiedliwym Ukraińcom?
Zamość: Wrota wątpliwości, brama niejasności
Pomnik miałby stanąć na działce pomiędzy Rotundą i miejskim zalewem.

Fundacja Bramy Pojednania im. Maksymiliana Biskupskiego z Olszanki k. Żyrardowa oraz Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego z Lublina chcą – przy wsparciu IPN – postawić w Zamościu monumentalny pomnik upamiętniający Ukraińców ratujących Polaków przed ludobójstwem. Pomysł nie podoba się zamojskim Wołyniakom i wzbudza kontrowersje wśród radnych. A od tych ostatnich zależy, czy powstanie.

Nad uchwałą w sprawie wzniesienia w Zamościu pomnika pn. „Wrota Miłosierdzia – Brama Sprawiedliwych” upamiętniającego Ukraińców ratujących Polaków przed ludobójstwem Rada Miasta Zamościa pochyliła się 29 listopada. Tydzień wcześniej inicjatywa uzyskała negatywną opinię Komisji Samorządu i Porządku Publicznego RM Zamość (7 radnych było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu).

Pomnik wam zbudujemy

Pomysł budowy pomnika to inicjatywa Fundacji Bramy Pojednania im. Maksymiliana Biskupskiego z Olszanki k. Żyrardowa oraz Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego z Lublina, na czele którego stoi prof. Włodzimierz Osadczy. Inicjatywa zyskała poparcie IPN, który miałby ją sfinansować.

Zgodnie z projektem autorstwa Maksymiliana Biskupskiego, pomnik ma mieć postać trzech krzyży (z łacińskim w centrum oraz greckokatolickim i prawosławnym po bokach) o wysokości ponad 20 m. W centralnym miejscu miałby znaleźć się napis: „Pamięci Sprawiedliwych – synów i córek bratniego Narodu Ukraińskiego, którzy poruszeni miłosierdziem, ratowali życie Polakom podczas masowych zbrodni dokonywanych przez ukraińskich nacjonalistów na terenach Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej w latach II wojny światowej”. U podnóża znalazłoby się 500 głazów z nazwami miejscowości, w których ratowano Polaków. Pomnik miałby stanąć niedaleko zamojskiej Rotundy.


Podczas poniedziałkowej (29 listopada) sesji radni Zamościa nie wyrazili zgody na pomnik. Niemal wszyscy byli przeciwni. Na "nie" zagłosowało" 19 osób, a 2 wstrzymały się od głosu.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
O szacunku i prawdy historycznej 24.01.2022 17:19
Pro Banderowska polityka historyczna. Jak TVP może pokazywać czołgi ukraińskie z flagami banderowskimi jako walkę ukrainy z Rosją? Brak szacunku władzy dla ofiar Wołynia mnie przeraża jak i stawianie na postbanderowską ukraine.

Edward 12.12.2021 19:01
Mam nadzieję ze Putin problem banderowskiej Ukrainy szybko rozwiąże, to bandyckie i skorumpowane państwo nigdy nie powinno mieć samostijnej Ukrainy i po wsze czasy musi być pod butem Rosji.

Pomniki siekiernikom co sierpami i kosami rżneli i AK w d....pie mieli 05.12.2021 19:16
Przecież Ukraińcy to kolaboranci III Rzeszy to jak by Niemcom na rotundzie pomnik otwierać. To tylko mógł Ukrainiec wymyślić. Na Wołyniu postawcie pomniki wymordowanych przez ukraińców a nie w Polsce stawiacie siekiernikom pomniki !!!!!!!!!!!!!!1 Paranoja jakaś i pro banderowska polityka!!!!!!!!!!!!

super 04.12.2021 10:36
a moze pomnik konia na biegunach?

juzek 02.12.2021 21:50
bili mordowali gwałcili palili a teraz stawiacie pomniki jestescie chorzy i bez rozumu panowie radni

Andrus 30.11.2021 13:08
A nie lepiej postawic to w Ustrzykach ,co ma Zamosc do UPA

SPRAWIEDLIWY 30.11.2021 09:50
Na Ukrainie stoją niezliczone pomniki upowców banderowców mordujących POLSKIE dzieci kobiety starców siekierami widłami piłami

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JaTreść komentarza: DokładnieData dodania komentarza: 18.08.2022, 12:37Źródło komentarza: Hrubieszów: Remontują strategiczny oddział szpitala powiatowegoAutor komentarza: PO to dnoTreść komentarza: "karać kierowców." - łżecie towarzyszeData dodania komentarza: 18.08.2022, 12:31Źródło komentarza: Uwaga kierowcy! Jeszcze więcej punktów karnychAutor komentarza: hurtTreść komentarza: podobno poradnia dziecięca też już się kończyData dodania komentarza: 18.08.2022, 12:23Źródło komentarza: Hrubieszów: Co najmniej 20 tys. zł nagrody jubileuszowej dla dyrektora szpitalaAutor komentarza: HrubieszowianinTreść komentarza: Jak dzwonisz na SOR że potrzebujesz pomocy to mówią że karetki nie ma proszę przyjechać a tu takie pieniążki sa wypłacane.Data dodania komentarza: 18.08.2022, 08:55Źródło komentarza: Hrubieszów: Co najmniej 20 tys. zł nagrody jubileuszowej dla dyrektora szpitalaAutor komentarza: KrzysiekTreść komentarza: Sytuacja finansowa miasta jest nieciekawa nie wiem skat taki pesymist przecierz miasto wyludnia się a w mieście dochodowego przemysłu brakData dodania komentarza: 18.08.2022, 07:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Będą kolejne obligacjeAutor komentarza: JaTreść komentarza: Ja palę gazem i tylko tym !!! , Chyba mam dostać 500 dopłaty do gazu a w sumie to gazownia a nie ja gotówkę otrzyma i co będę siedział w domu w futrze z jutro i czapką uszatka.A sąsiad biznesmen ma kominek i łapy wyciągnie po kasę 😀a tak nazeka???Data dodania komentarza: 18.08.2022, 07:15Źródło komentarza: 3 tysiące złotych na węgiel. Już można składać wnioski [WZÓR]
Reklama
Reklama