Halo, mamy dla pana cudowny lek
„Dzień dobry. Kontaktujemy się z Centrum Zdrowia Matki Polki. Znamy historię pana choroby, mamy dla pana lek, który pomoże w walce ze schorzeniami. Potrzebujemy tylko imienia i nazwiska, adresu i numeru PESEL”. Takimi słowami przekonali do podania swoich danych oszuści, dzwoniąc do jednego z mieszkańców Elbląga. Mężczyzna w podeszłym wieku, nie potrafiąc ocenić współczesnych zagrożeń, w trosce o własne zdrowie zastosował się do instrukcji. Rozmówcy przekonywali seniora, że wkrótce wysłany zostanie do niego kurier, który za niewielką, dziesięciozłotową opłatą przekaże mu preparat. Problem w tym, że żadna paczka do starszego pana nie dotarła, a sama instytucja zaprzecza, aby stosowane były przez nią tego typu praktyki.
- Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki nigdy nie prowadzi wysyłkowej sprzedaży lekarstw. Nie wykonujemy również telefonów w celu pozyskania danych. Jeżeli ktoś dzwoni w podobnej sprawie i podaje się za naszą placówkę, z całą pewnością można mówić o oszustwie – wyjaśnia Adam Czerwiński, rzecznik prasowy ICZMP.
Elbląska policja nie odnotowała dotychczas zgłoszeń o podobnym zdarzeniu.
Numer określany jako spam
Elblążanin odebrał połączenie z numeru komórkowego 664 002 042. W wyszukiwarce internetowej określany jest przez innych użytkowników jako:
- automat,
- telemarketer,
- złośliwe połączenie,
- głuchy telefon,
- oszustwo.
Niewykluczone jednak, że przestępcy będą kontaktować się w tym celu z innych numerów, dlatego warto zachować szczególną ostrożność za każdym razem, kiedy rozmówca prosi o podanie poufnych informacji. Należy również pamiętać, że wszelkie próby wyłudzenia są karane, dlatego podobne incydenty można zgłaszać w najbliższej jednostce policji.
"Halo, mamy dla pana cudowny lek". Nowe oszustwo na Centrum Zdrowia Matki Polki
Oszuści mają nowy sposób na wyłudzenie danych. Wykorzystując naiwność starszych osób oraz ich troskę o własne zdrowie, podają się za jedną ze znanych placówek medycznych. Pod płaszczem „cudownego leku” zdobywają informacje, które mogą posłużyć m.in. do zaciągnięcia zobowiązań bez wiedzy ofiary.
- 31.10.2021 12:13

Reklama
![Uczniowie Mechanika i członkowie ZamToP-u ratują cenne murawy na Białej Górze [ZDJĘCIA] Uczniowie Mechanika i członkowie ZamToP-u ratują cenne murawy na Białej Górze [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/03/17/sm-4x3-szaleni-przyrodnicy-ratuja-cenne-murawy-na-bialej-gorze-dzialaja-uczniowie-mechanika-i-zamtop-1773733111-0.jpg)
![Medyczne Centrum Zdrowia i Urody w Zamościu świętuje 6. urodziny [ZDJĘCIA] Medyczne Centrum Zdrowia i Urody w Zamościu świętuje 6. urodziny [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/03/16/sm-4x3-medyczne-centrum-zdrowia-i-urody-w-zamosciu-swietuje-6-urodziny-zdjecia-1773669847-1.jpg)
![Bełżec: Powiatowy Przegląd Pieśni Pasyjnej 2026 [ZDJĘCIA] Bełżec: Powiatowy Przegląd Pieśni Pasyjnej 2026 [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/03/16/sm-4x3-belzec-powiatowy-przeglad-piesni-pasyjnej-2026-zdjecia-1773661228-4.jpg)










![Groźny wypadek w biłgorajskim. Fiat 126p rozpadł się na dwie części! W środku był 7-latek [ZDJĘCIA] Trzy osoby zostały przetransportowane do szpitali po zderzeniu Volkswagena i Fiata, do którego doszło podczas wyprzedzania.](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/sm-4x3-grozny-wypadek-w-bilgorajskim-fiat-126p-rozpadl-sie-na-dwie-czesci-w-srodku-byl-7-latek-zdjecia-1773396551.jpg)





Napisz komentarz
Komentarze