Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 01:43
Reklama

Przez prawdę do pojednania

Rozmowa z dr. hab. Włodzimierzem Osadczym, prezesem Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego w Lublinie, który był współorganizatorem ogólnopolskiej konferencji naukowej „Pamięć o ludobójstwie ukraińskich nacjonalistów a problem bezpieczeństwa i stosunków polsko-ukraińskich” w Zamościu.
Przez prawdę do pojednania

Jaka idea przyświecała konferencji i dlaczego odbyła się ona w Zamościu?

– Chciałbym podkreślić udział Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej z siedzibą w Zamościu, dlatego że treści wypowiedziane z auli uczelnianej mają wagę edukacyjną. Po drugie, nie do przecenienia jest to, co uczynił w tym roku prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, wyrażając swoje stanowcze weto wobec propagandy banderyzmu na Ukrainie (po tym, jak stadion w Tarnopolu otrzymał imię dowódcy UPA Romana Szuchewycza, Zamość zawiesił stosunki z tym ukraińskim miastem i zrezygnował z realizacji wspólnego projektu dofinansowanego ze środków unijnych – przyp. red.). To było pięknym i szlachetnym gestem i przykładem dla całej Polski. W Polsce, jak długa i szeroka, odradza się wrażliwość na sprawy upamiętniania ludobójstwa ukraińskiego na narodzie polskim. Impuls, który wyszedł z Zamościa dzięki szlachetnej i patriotycznej postawie pana prezydenta, odbił się głośnym echem w kraju. W ślad za Zamościem poszły inne samorządy. Tutaj jest dobry klimat do głoszenia prawdy. To, że taka konferencja odbyła się w Zamościu, może być rękojmią, że choć pokolenie świadków ludobójstwa kiedyś odejdzie, to pamięć o zbrodni wołyńskiej zostanie.

Pamięć to jedno, a co z polsko-ukraińskim pojednaniem. Czy jest ono możliwe?

– Pojednanie jest kolejną czynnością w hierarchii obowiązków, które na nas spoczywają. Pierwszym jest uczczenie ofiar ludobójstwa i przywrócenie w całej rozpiętości prawdy na temat ludobójstwa. W Polsce obowiązuje niepojęta cenzura dotycząca – w przeciwieństwie do niemieckiego i sowieckiego – ukraińskiego ludobójstwa. Stąd dążenie do tej prawdy coraz bardziej się radykalizuje i ta prawda wybrzmi prędzej czy później, chociażby w postaci odważnego pomnika „Rzeź Wołyńska”, który dzięki wójtowi i radnym stanie w gm. Jarocin na Podkarpaciu. Z drugiej strony, za granicą wschodnią mamy potężny kraj, który zbanderyzował się obecnie całkowicie. Wierzymy jednak, że opamiętanie przyjdzie. Pojednanie musi nastąpić, ale w prawdzie. Zaproponowaliśmy Kresową Nagrodę Pojednania Polsko-Ukraińskiego „CONCORDIA”, która w tym roku po raz pierwszy została przyznana: metropolicie lwowskiemu abp. Mieczysławowi Mokrzyckiemu, szefowej zamojskiego Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu Janinie Kalinowskiej, pisarzowi Stanisławowi Srokowskiemu (na kanwie zbioru jego opowiadań „Nienawiść” powstał film „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego – przyp. red.) oraz – pośmiertnie – Szczepanowi Siekierce, wieloletniemu szlachetnemu prezesowi Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów we Wrocławiu. Nagrody będą co roku przyznawane osobom, które w sposób odważny głoszą prawdę. Na patronów tego pojednania nasze środowiska wytypowały metropolitę lwowskiego abpa Józefa Bilczewskiego i greckokatolickiego biskupa stanisławowskiego Grzegorza Chomyszyna. Obaj identyfikowali się ze swoimi narodami, ale przestrzegali przed radykalnym nacjonalizmem antychrześcijańskim. Na Ukrainie są osoby, które głoszą prawdę o ludobójstwie, ale z uwagi na obowiązującą w tej chwili  ideologię banderyzmu, muszą być w ukryciu. Wierzymy, że to się zmieni.

11 lipca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Skąd pomysł na zorganizowaniu marszu w Lublinie?

– Marszu Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej odbył się w Lublinie po raz pierwszy. To oddolna inicjatywa. Takie marsze powinny odbywać wszędzie. Szczątki większości naszych rodaków, którzy zginęli na Wołyniu czy w Małopolsce Wschodniej, walają się do tej pory po polach i odnajdywane są na wysypiskach śmieci. Nie zapomnijmy o nich. 11 lipca 1943 r. oddziały UPA, wspierane przez ukraińskich chłopów, dokonały skoordynowanego napadu na 99 polskich miejscowości na Wołyniu, mordując mężczyzn, kobiety i dzieci. To była Krwawa Niedziela.

Dziękuję za rozmowę.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Pegasus spowalniajcz net 27.07.2021 20:37
Zrbcie kroniki mordercw za czasw Sanacji i za Berezy Kartuskiej hahahah Propaganda ebana i pokazcie kto redakcje przejmowa po 89

Miođnik historii nie dla propadowania Sawy 27.07.2021 20:33
Panie dr. hab. Włodzimierzem Osadczy jak Pan mysli kiedy Panstwo polskie doceni wkład kresowian i odda im należyte odszkodowania chociaż na poziomie żydów. Bo potraktowali tą społeczność jak dziadów. Mało tego po zjednoczeniu WiN , UPA w regionie myslicie kogo traktowali jako obcego? i wspólnie Win I Upa robiła wypady aprowizacyjne ? Troche prawdy a nie bajki o bohaterah. Bo Sanacja dawno upada a teray chc sie odnosi do tej ideologi udajc tolerancje. Sanacja Pisudskiego to panstwo policzjne a wz gardyicie milicj

Katolik a nie przecht 27.07.2021 20:26
Panie dr. hab. Włodzimierzem Osadczy jak pan mysli ? Teksty pana Sowy pos sygn IPN o Bohorodycy ukraińskiej to tekst żetelny czy banderowska bajka mająca na celu uwiarygodnienie Zakierzonia Ukraińszczyzną . Bo moja Rodzina na tym terenie ma w kronikach kościelnych katolickich udokumentowane ponad 200 lat. A ten mit stworzył nwm Samochwalenko chyba. Bo te tereny nie były nigdy Ukraińskie tylko Ukrainiec coś zmysla. Wyjaśnij mi to Panie co wasze IPS swoią reputacją asygnuje.

Wołyniak 26.07.2021 20:00
No i odpowierdz pytaniem na pytanie - Przez prawdę do pojednania - Pojednanie macie z SS? bo dużo z banderowców szkoliła sie w tych formacjach i rabowała ludność jako Shultzpolizei czy inne niemieckie formacje. Na moich ziemiach administracje obsadzili. Pojednacie sie z SS to mozecie sie pojednac z Ukraińcami hahaha. I Wydedukuj sens propagowania pojednania ze wschodniim sąsiadem jak Ukraińcy jako czerwony Rev kom po 17-09-39 wkroczyli na nasze ziemie. Potem w 44 powracali jako administracja i milicja. Z tych sie bulbowców robi akowslie szeregi, bynajmniej lokalnie niektórzy tak kombinują. To pytanie do IPN, czy mozliwe jest pojednanie ? Możliwe jest pojednanie jak żydom przysługuje 20% odszkodowania a ukraińcu dążą do zadośćuczynienia za akcje Wisła a Wołyniacy dostali dziadowskie 155 tego co pozostawili za Bugiem?

Wołyniak 26.07.2021 20:09
15% Wołyniacy dostali a sprawy odszkodowawcze z żydami coś chyba 20 % a w niektórych wypadkach zwrot odbudowanych kamienic przez Polaków i z cegiełek na odbudowe Wawy co w każdej szkole wciskali Kazde i rządy sie boja pozamykać z żydami sprawy odszkodowań bo larum z USA i Niemiec. A z Wołyniakami zamkneli bez problemu coś z 10 lat temu. Równość Konstytucyjna haha Tak potraktowali ludność kresów, jak za PRL co nie wspominali nawet.

Wołyniak 26.07.2021 19:49
Niech coś IPN poradzi na probanderowskie publikacje finansowane przez was i zaniżanie liczby ofiar z Wołynia i kresów wschodnich do 80tys, czy nawet mniej, a zawyżania ofiar Ukraińców z Zakierzonia bo sama bajka o Sahryniu nawet tylu mieszkańców nie miała. Ostatnimi laty dużo sie takich pokazało, a zwłaszcza w obronie Win - UPA . Jakoś w pamiętnikach cichociemnego nie doczytałem sie jego akcji przeciwko UPA. A ochoczo wysadzali tory jak Ukraińców chcieli wysiedlać. Może troche prawdy o tamtych latach a nie szukanie na siłe bohaterów i zbrodniarzy

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: czytelnikTreść komentarza: dobry uczeń potrzebuje korepetycji, żeby się rozwijać - w szkołach poziom niziutkiData dodania komentarza: 03.07.2022, 22:24Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieciAutor komentarza: JaTreść komentarza: Małe sprostowanie - w SP3 egzamin zdawało 143 uczniówData dodania komentarza: 03.07.2022, 20:56Źródło komentarza: Zamość: Egzamin ósmoklasisty 2021. Która podstawówka najlepsza (WYNIKI)Autor komentarza: Kałka ZapałkaTreść komentarza: Trzeba byo pisać historię jak ludzie żyli, a nie rodzinnie wpiedalaliście sie na historyków po śmierci tych co wiedzieli teraz wymyślacie.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 18:56Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: PytanieTreść komentarza: Bo mam fundamentalne pytanie do IPN Moja rodzina po części z wołynia a po częci okradani chłopi z Hrubieszowa prrzez AK co ich nie broniło, To mam pytanie Na kogo mam postawić , Na guwniarzy z WiN co kopice podpalali jako młodociani namawiani przez kogoś? Bo coś wam sie ebie już jak komuna w urzędach rodzinnie i wymyślacie historię. Znam każdego Ukraińca w urzedzie co unikną deportacji przez PPR czy inne komunistyczne sieci, A teraz ebani wymyslają historię.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 18:52Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: Pomyślunku trochę historykomTreść komentarza: bliża się rocznicz Mordu na Wołyniu ustalona władzami a nie rzeczywista, Zobaczymy ile w TVP o tym powiedzą. Bo jak ebani o Katyniu zacznie Wa--szawka to miesiącami leci. Niech cieszą się że przeżyli im dzieci. Ze Katyń nie był Wołyniem nacjhonalistów z UPA co to UPA mordowało wszystkich a teraz idioci wzruszaqją gufnoswarte mieszane rodziny w kacjach Win -UPAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:38Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: Sram na wasą niepamięćTreść komentarza: Krzykaczy było wielu ale chyba każdy z nich jak ten w programie odcinał się jak żydzi jak w 1 latach wojny trzeba było walczyć o Polskę. Dziwne ze teraz o Wołyniakach sobie przypominają jak Wybory sie zbliżają. Lata srania i upokożania tych ludzi, UPA co w akcji Wisła lepiej miało niż Wozniacy. Wracają do łask, Piedolić fałszywe obietnice jak raz sie pojawił typ w szczerym polu po wyborach by uczcić pamięć wymordowanych. Po wyborach zapomniał. Teraz sobie przypominają.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 18:33Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. Kiliana
Reklama