Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 08:49
Reklama

Zamość: Pamięć o Wołyniu

Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu z siedzibą w Zamościu było organizatorem uroczystości religijno-patriotycznych w 78. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu. Odsłonięto też tablicę upamiętniającą 18 duchownych zamordowanych na Wołyniu przez ukraińskich nacjonalistów.
Zamość: Pamięć o Wołyniu
Podczas nabożeństwa odsłonięto tablicę pamięci 18 duchownych zamordowanych przez Ukraińców.

Uroczystości odbyły się 13 czerwca w kościele garnizonowym pw. św. Jana Bożego w Zamościu. W homilii ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski przypomniał, że z rąk banderowców z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz „innych ukraińskich organizacji kolaborujących z Niemcami” zginęło w latach 1939-1947 w okrutny sposób ok. 160 duchownych.

– To, co najbardziej boli rodziny, to brak pochówków – powiedział w Zamościu kapłan. – W tej chwili na Ukrainie obowiązuje nadal zakaz ekshumacji i pochówków pomordowanych Polaków. Trudno to zrozumieć – dodał duchowny.

Ks. Antoni Moskal, były proboszcz parafii Borowica na Podkarpaciu, której mieszkańcy wraz ze swoim kapłanem zginęli z rąk banderowców 20 kwietnia 1944 r., dodał, że pojednanie jest możliwe, ale w imię prawdy. – Jeżeli ktoś mówi, że (nacjonaliści ukraińscy – przyp. red.) to byli ich bohaterowie, to jest jakaś paranoja, hipokryzja i wewnętrzne zakłamanie – powiedział ks. Moskal.

W czasie uroczystości odsłonięto tablicę poświęconą 18 księżom i zakonnikom, którzy na Wołyniu zginęli z rąk Ukraińców. W kościele można było obejrzeć wystawę „Niedokończone msze wołyńskie”, którą przygotowało Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana w Zamościu.

Uroczystości uświetnił Reprezentacyjny Zespół Wokalny Służby Więziennej z Zamościa.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: czytelnikTreść komentarza: dobry uczeń potrzebuje korepetycji, żeby się rozwijać - w szkołach poziom niziutkiData dodania komentarza: 03.07.2022, 22:24Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieciAutor komentarza: JaTreść komentarza: Małe sprostowanie - w SP3 egzamin zdawało 143 uczniówData dodania komentarza: 03.07.2022, 20:56Źródło komentarza: Zamość: Egzamin ósmoklasisty 2021. Która podstawówka najlepsza (WYNIKI)Autor komentarza: Kałka ZapałkaTreść komentarza: Trzeba byo pisać historię jak ludzie żyli, a nie rodzinnie wpiedalaliście sie na historyków po śmierci tych co wiedzieli teraz wymyślacie.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 18:56Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: PytanieTreść komentarza: Bo mam fundamentalne pytanie do IPN Moja rodzina po części z wołynia a po częci okradani chłopi z Hrubieszowa prrzez AK co ich nie broniło, To mam pytanie Na kogo mam postawić , Na guwniarzy z WiN co kopice podpalali jako młodociani namawiani przez kogoś? Bo coś wam sie ebie już jak komuna w urzędach rodzinnie i wymyślacie historię. Znam każdego Ukraińca w urzedzie co unikną deportacji przez PPR czy inne komunistyczne sieci, A teraz ebani wymyslają historię.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 18:52Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: Pomyślunku trochę historykomTreść komentarza: bliża się rocznicz Mordu na Wołyniu ustalona władzami a nie rzeczywista, Zobaczymy ile w TVP o tym powiedzą. Bo jak ebani o Katyniu zacznie Wa--szawka to miesiącami leci. Niech cieszą się że przeżyli im dzieci. Ze Katyń nie był Wołyniem nacjhonalistów z UPA co to UPA mordowało wszystkich a teraz idioci wzruszaqją gufnoswarte mieszane rodziny w kacjach Win -UPAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:38Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: Sram na wasą niepamięćTreść komentarza: Krzykaczy było wielu ale chyba każdy z nich jak ten w programie odcinał się jak żydzi jak w 1 latach wojny trzeba było walczyć o Polskę. Dziwne ze teraz o Wołyniakach sobie przypominają jak Wybory sie zbliżają. Lata srania i upokożania tych ludzi, UPA co w akcji Wisła lepiej miało niż Wozniacy. Wracają do łask, Piedolić fałszywe obietnice jak raz sie pojawił typ w szczerym polu po wyborach by uczcić pamięć wymordowanych. Po wyborach zapomniał. Teraz sobie przypominają.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 18:33Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. Kiliana
Reklama