Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 28 września 2022 09:21
Reklama

Świętujemy 100-lecie niepodległości!

100 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Uroczyste obchody tej doniosłej rocznicy będą się odbywały w całym kraju. Świętować mają także mieszkańcy Zamojszczyzny. Zaplanowano msze święte w intencji Ojczyzny, manifestacje patriotyczne, wystawy, koncerty, spotkania, ale też biegi uliczne i zabawy.
Świętujemy 100-lecie niepodległości!

Zamość

W Zamościu główne uroczystości rozpoczną się 11 listopada o godzinie 11.15 Zamojskim Marszem Niepodległości. Uczestnicy złożą kwiaty przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, a następnie przejdą ulicą Piłsudskiego aż do katedry. Tam o godzinie 12 zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Oprawę muzyczną zapewnią uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Zamościu. O godz. 13.15 na Rynku Wielkim Wielkim rozpocznie się manifestacja patriotyczna. W programie: ceremoniał wojskowy, okolicznościowe wystąpienie prezydenta Zamościa, salwa honorowa i apel pamięci. Delegacje złożą wieńce przed tablicą upamiętniającą pobyt Piłsudskiego w Zamościu. Uroczystości na Rynku zakończą się defiladą wojskową, z udziałem pocztów sztandarowych, żołnierzy, służb mundurowych i Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 9. Pułku Ułanów Małopolskich. O godz. 14 w ratuszu rozpocznie się uroczysta sesja Rady Miasta. 

Uroczystościom będzie towarzyszyć wiele wydarzeń. M.in. 7 listopada o godzinie 10 młodzi mieszkańcy miasta wypuszczą w niebo 100 balonów. W piątek, 9 listopada, o godzinie 11 z Rynku Wielkiego ruszą biegi uliczne na sześciu dystansach, ulicami Starego Miasta. Jeszcze tego samego dnia, o godz. 19 w Zamojskim Domu Kultury odbędzie się wyjątkowy koncert "Wolność". Na scenie zobaczymy Katarzynę Groniec, Orkiestrę Symfoniczną oraz młodych wokalistów. Dyrygować będzie Wiesław Pieregorólka.

To tylko część z bogatego kalendarza zamojskich obchodów. Więcej na stronie www.kronikatygodnia.pl w zakładce CO?GDZIE?KIEDY? i w kalendarzu wydarzeń na zamosc.pl.

Krasnobród

W Krasnobrodzie uroczystości rozpoczną się wieczorem 10 listopada od rozpalenia ognisk niepodległości. Ogniska zapłoną w miejscowościach gminy Krasnobród i będą zapalane między godziną 19.18 a 20.18, co ma symbolizować 100-lecie niepodległości. 

11 listopada o godzinie 9 w kościele Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kaczórkach przedstawią program patriotyczny. Po nim zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Po mszy uczestnicy uroczystości przejdą na plac kościelny, gdzie zostanie poświęcona "Aleja Niepodległości". Następnie na placu przed urzędem gminy w zostanie odsłonięty i poświęcony pomnik 100-lecia Niepodległości. Druga część uroczystości odbędzie się o godzinie 15 w Krasnobrodzkim Domu Kultury. Podczas koncertu patriotycznego wystąpi Krasnobrodzka Orkiestra Dęba, Chór "Krasnobrodzki Gospel", Wójtowiczanie. Na uroczystości zasłużeni dla gminy Krasnobród otrzymają Medale Odzyskania Niepodległości. Uroczystości zakończy folkowa retro zabawa.

Zwierzyniec 

Oficjalne obchody 100-lecia Niepodległości w Zwierzyńcu potrwają aż trzy dni. W piątek, 8 listopada o godzinie 11.45 władze samorządowe i uczniowie złożą kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie w miejscowej Szkole Podstawowej odbędzie się uroczysta akademia. W sobotę, 10 listopada, o godzinie 11 zostanie poświęcony pamiątkowy krzyż przed siedzibą Roztoczańskiego Parku Narodowego. Główne uroczystości zaplanowano na niedzielę, 11 listopada. O godzinie 11.30 przy pomniku Niepodległości (skrzyżowanie ul. Biłgorajskiej-Zamojskiej). W programie: złożenie kwiatów, odegranie hymnu narodowego i okolicznościowe wystąpienie burmistrza Zwierzyńca. Następnie uczestnicy przejdą do kościoła św. Jana Nepomucena (kościół "na wodzie"), gdzie w samo południe odśpiewają hymn w ramach akcji "Niepodległa do hymnu". Po mszy w intencji Ojczyzny w kościele odbędzie się koncert patriotyczny "Radość z Niepodległości". Wystąpią chóry: Cantata, chór parafialny oraz Zwierzyniecka Orkiestra Dęta. 

W Biłgoraju uroczystości rozpoczną się od mszy świętej w intencji ojczyzny (kościół Trójcy Świętej i Wniebowzięcia NMP – godz. 9.30). Po nabożeństwie najpierw odbędzie się odsłonięcie obelisku z tablicą upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego, a o godz. 11 w Biłgorajskim Centrum Kultury rozpocznie się uroczysta sesja biłgorajskich samorządów powiatu, miasta i gminy, podczas której dr Dorota Skakuj wygłosi referat "Powiat biłgorajski w przededniu odzyskania niepodległości", a dr Adam Balicki – "440 lat Biłgoraja". Zaplanowano też wręczenie tytułów "Zasłużony dla Miasta Biłgoraj" oraz "Honorowy Obywatel Miasta Biłgoraj", a także koncert Biłgorajskiej Orkiestry Dętej im. Czesława Nizio.

Wieczorem w hali sportowo-widowiskowej Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędzie się spektakl muzyczny "Wolność nasza" z udziałem Katarzyny Groniec, Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, Grupy Folklorystycznej "Pokolenia" z BCK, instrumentalistów (Jarosława Kloca, Sławomira Niemca, Magdaleny Sałamachy i Piotra Stopy) oraz solistów. W programie znajdą przepiękne piosenki o wolności najlepszych poetów i kompozytorów. Początek o godz. 18. Wstęp wolny.

Uroczystości z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się w całym powiecie biłgorajskim.

W Hrubieszowie obchody Święta Niepodległości, jak co roku, odbędą się na placu przy kościele pw. św. Mikołaja przed pomnikiem Legionisty. Uroczystości rozpoczną się o godz. 9. Po podniesieniu flagi państwowej na maszt przemówienie okolicznościowe wygłosi ustępujący burmistrz Hrubieszowa Tomasz Zając. Potem odczytany zostanie apel pamięci. Żołnierze kompanii honorowej 2 Pułku Rozpoznawczego im. mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala" oddadzą salwę honorową. Delegacje organizacji kombatanckich i poczty sztandarowe z hrubieszowskich szkół i instytucji złożą wieńce przed Pomnikiem Legionisty. Oficjalne uroczystości zakończy msza święta w intencji Ojczyzny. W kościele pw. św. Mikołaja odprawi ją ks. dr Wiesław Oleszek, proboszcz tej parafii. O godz. 11.11 na deptaku miejskim przy Rynku w Hrubieszowie zgromadzeni mieszkańcy miasta odśpiewają hymn państwowy. Zaraz potem z deptaka wyruszy Marsz Niepodległości. Uczestnicy przejdą ulicami: Prostą, przez Plac Wolności a potem ul. Partyzantów, Kilińskiego i 3 Maja wrócą na miejski deptak. Po ich powrocie (około godz. 12.30) z Rynku wyruszą biegacze, uczestnicy biegu rekreacyjnego (meta w Hrubieszowskim Ośrodku Sportu i Rekreacji). O godz. 13 na deptaku rozpocznie się koncert "Dla Niepodległej" z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej. Będzie także pokaz sprzętu i wyposażenia służb mundurowych oraz degustacja grochówki z kuchni polowej.

 

 W Dołhobyczowie patriotyczne uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości rozpoczną się o godz. 13 mszą św. w miejscowym kościele. Potem delegacje i poczty sztandarowe złożą kwiaty i wieńce na Cmentarzu Hallerczyków. A o godz. 16 w Przygranicznym Centrum Kultury i Rekreacji rozpocznie się biesiada patriotyczna.

 

W Mirczu o godz. 11 na parkingu przy kościele parafialnym zbiorą się uczestnicy rocznicowych uroczystości. Najpierw złożą wieńce przy pomniku X-lecia Niepodległości i przemaszerują do kościoła. Program artystyczny zaprezentuje młodzież ze Szkoły Podstawowej w Mirczu. Po przemówieniu wójta gminy Mircze Marty Małyszek uczestnicy odśpiewają hymn państwowy w ramach akcji "Niepodległa do Hymnu". Zaraz potem rozpocznie się msza św., a później z koncertem patriotycznym wystąpi zespół Arabeska.

 

Tomaszów Lubelski

Miejskie obchody 100-lecia odzyskania niepodległości rozpoczną się już w piątek 9 listopada. O godz. 12.30 w budynku sejmiku odbędzie się konferencja historyczna "Niepodległa ma 100 lat. Polska i Tomaszów Lubelskie 1918-2018" przygotowana przez Tomaszowskie Towarzystwo Regionalne im. dra Janusza Petera. O godz. 13.30 uroczyście oddany zostanie do użytku I etap Arboretum (Plac przy Nadleśnictwie Tomaszów).

O godz. 16.00 w Tomaszowskim Domu Kultury zaplanowano uroczystość pt. "Mali Patrioci dla Niepodległej", z udziałem dzieci z tomaszowskich przedszkoli.

O godz. 17.00 przy płycie upamiętniającej pobyt marszałka J. Piłsudskiego rozpocznie się uroczystość "Ognie niepodległości" – wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych pod przewodnictwem chóru "Tomaszowiacy" przy ognisku rozpalonym od ognia przywiezionego przez Tomaszowski Szwadron im. I Pułku Kawalerii KOP z Kostiuchnówki.

10 listopada o godz. 15.00 rozpocznie się XI Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej i Legionowej (sala TDK-u), a godzinę później (17.00) wernisaż Krzysztofa Trzaski pt."Obława Niepodległość". Tego samego dnia wieczorem w restauracji Staropolska odbędzie się Bal Niepodległości.

11 listopada o godz. 17.00 rozpocznie się koncert "Lwowskie wspomnienia" w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Roztocze".

Więcej o uroczystościach w innych miejscowościach regionu w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

 

CZYTAJ TAKŻE: 100 BALONÓW NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI

CZYTAJ TAKŻE: POPŁYŃ 100 METRÓW DLA NIEPODLEGŁEJ

CZYTAJ TAKŻE: ZAŚPIEWAJ DLA NIEPODLEGŁEJ

CZYTAJ TAKŻE: PATRIOTYCZNE ŚPIEWANIE W ZDK

CZYTAJ TAKŻE: WOLNOŚĆ NASZA - KONCERT W ZAMOŚCIU I BIŁGORAJU

CZYTAJ TAKŻE: PRZYSTANEK NIEPODLEGŁOŚĆ W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ

CZYTAJ TAKŻE: GMINNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W ŻDANOWIE


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Swietujący 08.11.2018 21:46
Tak ale psia grypa panuje. A swoja drogą to od 20 lat maja dodatkowe chyba urlopy na tych zwolnieniach i ZUS tego nie kontroluje? To teraz sa wyniki bo wszyscy o tym wiedzieli.

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Cała prawda całą dobęTreść komentarza: dureń jesteś. A nawet POjebData dodania komentarza: 28.09.2022, 09:13Źródło komentarza: Limity zużycia prądu. Przychodzi rzecznik rządu do TVP i zaskakuje. Zapowiada poważne zmianyAutor komentarza: TKTreść komentarza: Ustawa z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw do max 40 %. W ciagu 2 tygodni od jej ukazania się prezesi spółdzielni powinni złożyć oświadczenie do ciepłowni. Dziwne, że prezesi o tym nie wiedzą - a może nie chcą wiedzieć !Data dodania komentarza: 28.09.2022, 06:32Źródło komentarza: Zamość: Będzie 90-procentowa podwyżka ciepła? Mieszkańcy są w strachuAutor komentarza: arekTreść komentarza: I jedynie 42,9% poparcia dla pisu w poprzednich wyborach.Data dodania komentarza: 27.09.2022, 21:50Źródło komentarza: Zamość: Będzie 90-procentowa podwyżka ciepła? Mieszkańcy są w strachuAutor komentarza: NormalnieTreść komentarza: Ciebie nic nie obchodzi, mieszkańców tak, więc otwórz piwo włącz tv i nie myśl za dużo..Data dodania komentarza: 27.09.2022, 20:51Źródło komentarza: Gmina Werbkowice: Komu zawinił sołtys?Autor komentarza: KrzyśTreść komentarza: Tak śpiewała patronka. https://www.youtube.com/watch?v=eSs_Pwtusss&t=10sData dodania komentarza: 27.09.2022, 20:46Źródło komentarza: Bełżec: Na ludową nutęAutor komentarza: KrzyśTreść komentarza: Tak śpiewała patronka. https://www.youtube.com/watch?v=eSs_Pwtusss&t=10sData dodania komentarza: 27.09.2022, 20:27Źródło komentarza: Bełżec: Na ludową nutę
Reklama
Reklama