Rada jest za muzeum w Osuchach

  • 09.01.2021, 08:35
  • Leszek Wójtowicz
Rada jest za muzeum w Osuchach Do Osuch w rocznicę bitwy przyjeżdżają co roku jej uczestnicy. Ale coraz ich mniej...
Radni gminy Łukowa zgodzili się na nieodpłatne przekazanie na rzecz powiatu biłgorajskiego – w drodze darowizny – budynku po byłej szkole podstawowej, gdzie ma powstać oddział Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. To kolejny ważny krok w kierunku utworzenia placówki.

Sesja odbyła się 22 grudnia. – Zanim otrzymałam mandat poselski, pracując w radzie powiatu, padły pewne deklaracje i intencje odnośnie rozbudowania Muzeum Ziemi Biłgorajskiej o filię w Osuchach – powiedziała obecna na obradach posłanka Beata Strzałka. – Chcielibyśmy, aby budynek po byłej szkole, który jest w zasobach gminy, doprowadzić do takiego stanu użyteczności, aby mogło tam powstać muzeum, które wpisywałoby się w historię miejscowości, ale też aby podnosiło rangę gminy.

Przed podjęciem uchwały głos zabrał też starosta biłgorajski Andrzej Szarlip. – To ważna uchwała mająca na celu upamiętnienie przodków, którzy oddali życie i walczyli w bitwie pod Osuchami – powiedział. – To nasz obowiązek, aby to wydarzenie upamiętnić.

W podobnym tonie wypowiedział się wójt gminy Łukowa Stanisław Kozyra. – My musimy wspierać, dziękować i popierać – powiedział wójt Łukowej.

Dodał, że utworzenie oddziału muzeum w Osuchach to dla gminy ważne wydarzenie. – Mamy świadomość, że nie będzie to łatwe, ale pierwsze, które należy wykonać – powiedział Stanisław Kozyra.

Wszyscy radni głosowali za podjęciem uchwały. Władze powiatu biłgorajskiego złożyły wniosek do Funduszu Inwestycji Lokalnych o dofinansowanie tego zadania.

Przypomnijmy, że w stoczonej w dniach 25-26 czerwca 1944 r. z przeważającymi siłami niemieckimi bitwie pod Osuchami poległo ok. 600 partyzantów. To tutaj znajduje się największy cmentarz partyzancki w kraju, choć poległych żołnierzy AK i BCh pochowano także m.in. w Łukowej, Józefowie, Górecku Kościelnym, Zwierzyńcu i Biłgoraju.

Władze powiatu biłgorajskiego czynią starania, aby w Osuchach powołać oddział Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, gdzie prezentowane byłyby m.in. stare fotografie, mapy, dokumenty i prasa konspiracyjna, umundurowanie i sprzęt wojskowy, a także inne unikatowe eksponaty z okresu II wojny światowej. Placówka ma się nazywać Oddział – Muzeum Partyzantów Polskich Osuchy 44.

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe