Zamość na gorących źródłach?

  • 10.01.2017, 08:41 (aktualizacja 10.01.2017, 10:07)
  • mk
Zamość na gorących źródłach?
 Pewne jest, że gorące źródła mamy. Trzeba tylko zbadać, czy opłaca się je eksploatować. A jeśli tak, to będzie lepiej niż moglibyśmy się spodziewać. Poważny inwestor już myśli o budowie dużego ośrodka wypoczynkowego na terenie miasta i gminy Zamość. Jak w znanej piosence można po cichu zacząć nucić: "Tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco, a tam gdzie to kretowisko stanie..." Aquapark.

Największa na świecie elektrownia geotermalna The Geysers zbudowana w górach Mayacamas w pobliżu San Francisco wykorzystuje zbiornik pary umieszczony na głębokości nieco ponad 3 km. Zakład zapewnia energię elektryczną dla 1,1 mln osób. Już w 2010 roku 24 kraje wykorzystywały elektrownie geotermalne do produkcji energii elektrycznej (liderami są Stany Zjednoczone /3,1 GW energii/, Filipiny /1,9 GW/ i Indonezja /1,2 GW/, a obecnie w co najmniej 78 krajach stosuje się energię geotermalną do ogrzewania. Zainteresowanie tym tematem rozprzestrzenia się również w Europie, kolebce produkcji energii geotermalnej.

Rządowe plany

W Polsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat wykonano analizę ponad 1000 odwiertów. Ta umożliwiła opracowanie cyfrowych map występowania wód geotermalnych i potencjalnych zasobów energii. Z opracowanych dotychczas badań i analiz wynika, że na obszarze kraju znajduje się co najmniej 6600 km2wód geotermalnych o temperaturach rzędu 27-125°C. W zależności od regionu optymalna temperatura wody znajduje się na głębokości od 1 km do 10 km. Najkorzystniejsza sytuacja pojawia się wtedy, kiedy temperatura wyjściowa wody wynosi 42 stopnie Celsjusza. Daje to większe możliwości inwestycyjne. W przeciwnym razie trzeba byłoby wodę dogrzewać, co już nie jest tak opłacalne.

Na same wiercenia samorządy mogą otrzymać od rządu 100 proc. dotacji (ma to zachęcać je i minimalizować ryzyko), a przedsiębiorcy wsparcie w wysokości od 50 do 70 proc. wartości inwestycji. W Polsce na terenach zasobnych w energię wód geotermalnych leżą m.in. takie miasta jak: Warszawa, Poznań, Szczecin, Katowice, Toruń, Płock. Jak dotąd funkcjonuje osiem geotermalnych zakładów ciepłowniczych: Bańska Niżna, Pyrzyce, Stargard Szczeciński, Mszczonów, Uniejów, Słomniki, Lasek oraz Klikuszowa. Również na Podkarpaciu są takie pokłady wód, a ostatnio jedno miasto na Podhalu otrzymało 50 mln na odwiert i 20 mln na sieć ciepłowniczą.

Największe możliwości wykorzystania podziemnych wód na obszarze Polski mają województwa: mazowieckie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, zachodnio-pomorskie i pomorskie. Mniejsze, ale również prawdopodobnie, mają być zlokalizowane na Zamojszczyźnie.

Ciepło, cieplej...

Dwa lata temu na jednej z konferencji z udziałem zamojskich przedsiębiorców i samorządowców Andrzej Mazurkiewicz, geolog pochodzący z Zamościa, mówił o rozmaitych możliwościach wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Właśnie to, plus rządowe plany, dało impuls do wejścia w temat geotermii. Sprawą zainteresowali się zamojscy przedsiębiorcy skupieni wokół Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Zamość.

Więcej o gorących źródłach na terenie Zamościa i planach budowy Aquaparku dowiesz się z najnowszego wydania Kroniki.

Kronika Tygodnia dostępna także w wydaniu cyfrowym.

Teraz czytane na naszym portalu:

Kradli głównie akumulatory i paliwo. Pięciu włamywaczach grasowało na terenie gm. Sułów, Radecznica, Szczebrzeszyn oraz Nielisz.

 

mk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
LHR
LHR 12.01.2017, 08:04
w tej dziurze ... w zamościu ?!!!! tam nie ma gorących źródeł wodę trzeba dogrzewać jak pod Olsztynem! a co szkoda że do Chełma wszyscy jadą !? powodzenia w tej inwestycji - zamość bardziej zdziadzieje !!!
Waldi
Waldi 05.03.2017, 15:31
Odzywa się dziad z chełma który i tak ma ***owo aquapark i podpisuje sie pod htubieszow.. .
Jadwiga K.
Jadwiga K. 10.01.2017, 15:12
Z tego co słyszałam deweloper Kullar ma budować ten cały Aquapark przy współpracy z firmą hotelarską - Hilton ale mogę się mylić bo informację miałam z zeszłego lata.
Marco Polo
Marco Polo 10.01.2017, 11:09
Słyszałem o pewnym gościu z Torunia,który zbierał kasę na odwierty geotermalne. Jakoś dzisiaj cisza:)
M-tek
M-tek 12.01.2017, 19:12
Cieszmy się z tej ciszy bo jeszcze o Zamościu usłyszy a wtedy dla Zamościa mogiła 3:)
I love Zamość
I love Zamość 10.01.2017, 10:59
Ludzie co to za bujną z pewnymi źródłami wód geotermalnymi pod Zamościem ciekawe jaka firma robiła badania sejsmiczne w tym kierunku tutaj bo napewno żadna geofizyka tego typu badań tam nie wykonywała a koszta są bardzo ogromne na wykonanie tego typu badań co wiąże się z tym że miasta na tego typu badanie nie byłoby stać a inwestorzy już dawno by wykonali tego typu badanie jakby chcieli cokolwiek robić w naszym mieście więc nie ma szans żeby coś takiego było u nas co bardzo bym chciał żeby było
 janusz kloc
janusz kloc 10.01.2017, 17:09
w trakcie prowadzenia prac budowlanych w okolicach krylow-dolhobyczow korzystalismy ze studni w ktorej wodabyla ciepla .Temperatura januszwzrastala w miare jej poboru Badania prof.Sokolowskiego potwierdzaja wystepowanie goracych wod w tym terenie. Temat dla radnych powiatu Hrubieszow.

Pozostałe