Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 18:10
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Jednogłośna decyzja po medialnej burzy wokół zarobków

Zarząd Powiatu nie przyjął rezygnacji dyrektora szpitala w Tomaszowie. Cenią jego pracę

Dariusz Gałecki pozostanie dyrektorem Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Lubelskim. Zarząd Powiatu Tomaszowskiego odmówił rozwiązania z nim umowy o pracę za porozumieniem stron, choć z taką propozycją wystąpił sam dyrektor. Powodem były publikacje medialne dotyczące jego wynagrodzenia za 2025 rok. W przyjętej 25 czerwca uchwale władze powiatu nie tylko nie zgodziły się na odejście Gałeckiego, ale także bardzo wysoko oceniły jego pracę i osiągnięcia.
Decyzja Zarządu Powiatu oznacza, że mimo medialnych kontrowersji związanych z wysokością wynagrodzenia dyrektora SP ZOZ Tomaszów Lub., władze samorządowe nie tylko nie przyjęły jego propozycji odejścia, ale publicznie udzieliły mu jednoznacznego poparcia.
Decyzja Zarządu Powiatu oznacza, że mimo medialnych kontrowersji związanych z wysokością wynagrodzenia dyrektora SP ZOZ Tomaszów Lub., władze samorządowe nie tylko nie przyjęły jego propozycji odejścia, ale publicznie udzieliły mu jednoznacznego poparcia.

Źródło: SP ZOZ Tomaszów Lubelski/Fb

To pokłosie publikacji dotyczących oświadczenia majątkowego dyrektora tomaszowskiego szpitala. Jak informowaliśmy kilka dni temu, Dariusz Gałecki wykazał dochód w wysokości 864,6 tys. zł brutto za 2025 rok. Informacja szybko została podchwycona przez media ogólnopolskie i wywołała szeroką dyskusję na temat wynagrodzeń lekarzy i menedżerów ochrony zdrowia.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: 

W rozmowie z naszą redakcją dyrektor szczegółowo wyjaśniał strukturę swoich dochodów. Podkreślał, że jego wynagrodzenie za zarządzanie szpitalem wynosi 27 tys. zł brutto miesięcznie, natomiast pozostała część dochodu pochodzi z pracy lekarza ginekologa-położnika, pełnienia dyżurów stacjonarnych oraz dyżurów pod telefonem.

Twierdził również, że padł ofiarą niesprawiedliwej nagonki, a to z kolei efekt afery z lekarzem z warszawskiego szpitala, i został zmuszony do tłumaczenia się z ciężko przepracowanych godzin.

Dyrektor sam wystąpił o rozwiązanie umowy

Wobec powyższego Dariusz Gałecki zdecydował się oddać swoją dalszą przyszłość zawodową w ręce Zarządu Powiatu. 22 czerwca skierował tam pismo. 

PRZECZYTAJ TEŻ: 

Zarząd w składzie: Henryk Karwan - starosta i przewodniczący Zarządu, Jarosław Korzeń - wicestarosta, Wojciech Baj, Wiesław Cielica i Dariusz Czop - członkowie zebrał się 25 czerwca i dyskutował nad sprawą. Kilka godzin później podano do publicznej wiadomości decyzję, jaką podjął wraz z uzasadnieniem. 

Zarząd: Dyrektor wykonuje swoje obowiązki

Zarząd Powiatu Tomaszowskiego podjął Uchwałę „w sprawie odmowy wyrażenia zgody na rozwiązanie umowy o pracę z Dyrektorem Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Lubelskim na mocy porozumienia stron”.

W uzasadnieniu uchwały władze powiatu zdecydowanie stanęły po stronie dyrektora.

„Dyrektor Dariusz Gałecki wykonuje swoje obowiązki, działa zgodnie z prawem i uchwałą Zarządu Powiatu zezwalającą mu prócz pełnienia funkcji Dyrektora, także pełnienie dyżurów jako lekarz na oddziale Ginekologiczno-Położniczym, pracy w poradni „K”, pełnienia dyżurów pod telefonem i stawiennictwa na oddziale w razie pilnej potrzeby przeprowadzenia operacji, gdzie wymagana jest obecność dwóch specjalistów”.

Autorzy dokumentu zwracają uwagę, że dyrektor nie ogranicza się wyłącznie do zarządzania placówką, ale nadal wykonuje obowiązki lekarza specjalisty.

Brakuje lekarzy, dyrektor zabezpiecza oddział

Zarząd Powiatu podkreśla również problem niedoboru specjalistów.

„Z uwagi na niedobór lekarzy specjalistów w zakresie położnictwa i ginekologii Dyrektor podejmuje się pełnienia dyżurów lekarskich w celu zapewnienia ciągłości funkcjonowania oddziału oraz bezpieczeństwa pacjentek”.

ZOBACZ: Co za zmiana! Tak wyglądają nowe pomieszczenia w szpitalu w Tomaszowie Lub. [ZDJĘCIA]

W uzasadnieniu wskazano, że część dyżurów pełniona jest pod telefonem, a odpowiedzialność związana z pracą na oddziale patologii ciąży należy do najbardziej wymagających w medycynie.

„Pełnienie dyżurów na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym, w szczególności na Odcinku Patologii Ciąży, wiąże się z wyjątkowo wysoką odpowiedzialnością zawodową, ponieważ podejmowane decyzje medyczne dotyczą jednocześnie zdrowia i życia matki oraz dziecka”.

„Pacjenci przyjeżdżają także z innych powiatów”

Władze powiatu zwracają też uwagę na wyniki osiągane przez szpital.

„O fachowości Dyrektora i całego szpitala niech świadczy fakt, że obłożenie łóżek wynosi ok. 90%, a pacjenci są leczeni także z powiatu zamojskiego, hrubieszowskiego i lubaczowskiego”.

To argument szczególnie istotny w kontekście niedawnej sesji Rady Powiatu, podczas której dyskutowano o sytuacji finansowej placówki. Mimo rosnących kosztów i problemów całego systemu ochrony zdrowia, tomaszowski szpital utrzymuje wysoki poziom wykorzystania bazy łóżkowej.

Pochwały za inwestycje warte dziesiątki milionów złotych

Znaczną część uzasadnienia poświęcono inwestycjom prowadzonym pod kierownictwem Dariusza Gałeckiego.

„Dodatkowo Zarząd Powiatu bardzo wysoko ceni pana Dyrektora Dariusza Gałeckiego za szereg inwencji i projektów w tym najważniejszy, czyli budowę Centralnego Bloku Operacyjnego wraz z remontem oddziałów przyległych”.

CZYTAJ: SP ZOZ w Tomaszowie Lubelskim z 89 milionami od premiera! Żaden szpital powiatowy tyle nie dostał

Podkreślono, że to właśnie dzięki zaangażowaniu dyrektora i kadry zarządzającej udało się zdobyć miliony na rozbudowę szpitala. Zarząd przypomniał, że bez niej, część oddziałów zabiegowych mogłaby zostać zamknięta.

„To ogromne zaangażowanie Dyrektora spowodowało, że wniosek złożony do programu „Jowisz” w Ministerstwie Zdrowia zyskał jedną z największych punktacji. To z kolei pozwoliło na pozyskanie prawie 89 mln zł na budowę Centralnego Bloku Operacyjnego”.

W dokumencie wymieniono także kolejne przedsięwzięcia realizowane przez szpital, m.in. utworzenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego na 45 łóżek, uruchomienie oddziału geriatrycznego oraz rozszerzenie działalności rehabilitacji. Pozytywnie oceniono także funkcjonowanie pododdziałów ortopedycznego i urologicznego.

„W związku z powyższym Zarząd Powiatu odmawia rozwiązania umowy o pracę z Dyrektorem Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Lubelskim, Dariuszem Gałeckim na mocy porozumienia stron oceniając jego pracę bardzo wysoko” - czytamy w zakończeniu uzasadnienia uchwały. 

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: chodźmy na ławeczke Treść komentarza: Taki ukrop na dworze a wy ciągle tylko pieniądze i pieniądze, na co tyle pieniędzy seniorom, dają wnukom, dzieciom jakby oni byli niepełnosprawni i nie potrafią sami zarobić. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 13:32 Źródło komentarza: Wiemy, kiedy ZUS wypłaci czternastki. Tyle dostaną seniorzy w tym roku Autor komentarza: Tswl Treść komentarza: Niech Kupczyk się pochwali za ile kupił mieszkania od wojska? Data dodania komentarza: 25.06.2026, 11:27 Źródło komentarza: Zamość: TBS w ogniu krytyki. Przez impas w budownictwie radni rozważają likwidację spółki Autor komentarza: Katastrofa Treść komentarza: Gratulacje odwagi wpisania mojego wpisu, artykułu afery brak strach zrozumiały my też tak się czujemy Data dodania komentarza: 25.06.2026, 08:12 Źródło komentarza: Noc Świętojańska w Hrubieszowie. Wianki, ognisko i śpiew nad Huczwą [ZDJĘCIA] Autor komentarza: Patoliczny system tbs Treść komentarza: Tbsy mają jak widać słusznie fatalną renomę. Zawyżone koszty zarządzania i uwieszenie kosztów "wybrańców" latami na szyji pracujących obywateli. Zależy jakie majm zarobki prezes, rada nadzorcza i księgowość. Miejmy nadzieję, że podobne do większości mieszkańców. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:46 Źródło komentarza: Zamość: TBS w ogniu krytyki. Przez impas w budownictwie radni rozważają likwidację spółki Autor komentarza: Z TL. Treść komentarza: Panie Galecki powinien zes sie czlowieku tylko wstydzic i sie glupio nie tłumaczyć za swoje czyny bo jestescie w tym zdolni jak cała patologia Pis. Ważna była kabza dla swojego wypasionego koryta nie patrzac na okropne zadłużenie niespotykana skale szpitala . Data dodania komentarza: 24.06.2026, 20:06 Źródło komentarza: "Nie jestem radnym PiS, a to nagonka na lekarzy". Dyrektor szpitala w Tomaszowie o swoich zarobkach i szumie wokół nich Autor komentarza: asd Treść komentarza: Ale jak trzeba było mandat i punkty przyjąć, to dzwonił do Karwana, żeby ten zagadał z komendantem drogówki... Jaki uczciiiiwyyy! Data dodania komentarza: 24.06.2026, 16:25 Źródło komentarza: "Nie jestem radnym PiS, a to nagonka na lekarzy". Dyrektor szpitala w Tomaszowie o swoich zarobkach i szumie wokół nich
Reklama
Reklama
Reklama