Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 13 maja 2026 12:03
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Czy Biłgoraj doczeka się basenu po „incydencie technicznym”?

Biłgoraj: Pęknięty słup, otwarcie basenu odroczone. W czerwcu drzwi obiektu będą zamknięte

Podczas gdy mieszkańcy Biłgoraja odliczali dni do wielkiego otwarcia nowoczesnej pływalni, na placu budowy rozległ się huk pękającego betonu. Testowe napełnianie niecki wodą zamiast radosnego plusku przyniosło poważny problem konstrukcyjny. Choć urzędnicy uspokajają, że to nie katastrofa, drzwi obiektu w czerwcu pozostaną zamknięte.
15 kwietnia, podczas testowego napełniania basenu wodą, na filarze pojawiły się pęknięcia, a na innych – zarysowania. Naprawa potrwa kilka miesięcy, w związku z czym otwarcie pływalni, wstępnie zaplanowane na 1 czerwca, zostanie odroczone.
15 kwietnia, podczas testowego napełniania basenu wodą, na filarze pojawiły się pęknięcia, a na innych – zarysowania. Naprawa potrwa kilka miesięcy, w związku z czym otwarcie pływalni, wstępnie zaplanowane na 1 czerwca, zostanie odroczone.

Feralny test wody przeprowadzono 15 kwietnia. To miał być rutynowy sprawdzian szczelności nowej, stalowej niecki. Jednak pod ciężarem mas wody konstrukcja, która od 1988 r. służyła mieszkańcom, poddała się w najmniej oczekiwanym momencie. Jeden z 21 słupów podtrzymujących basen pękł, a na sąsiednich elementach pojawiły się niepokojące zarysowania.

W sieci zawrzało – zaczęto mówić o katastrofie budowlanej. Starosta biłgorajski, Andrzej Szarlip, studzi te spekulacje.

– Kontrola Powiatowego Nadzoru Budowlanego wprost stwierdziła, że nie doszło do żadnej katastrofy. To incydent techniczny na etapie budowy, po którym nie wydano nawet dodatkowych zaleceń pokontrolnych – tłumaczył starosta podczas sesji Rady Powiatu.

Decyzje projektanta pod lupą

Dlaczego konstrukcja, która wytrzymała dekady, zawiodła właśnie teraz? Okazuje się, że podczas projektowania modernizacji zaadaptowano stare, żelbetowe słupy z lat 80., wstawiając do nich jedynie nowoczesny wkład ze stali nierdzewnej. Ważne mogą być jednak kulisy przygotowań do tej operacji.

PRZECZYTAJ: Biłgoraj: Basen na ostatniej prostej. To sportowy majstersztyk na miarę ogólnopolską!

Jak wyjaśnił Dawid Blicharz, Inspektor Nadzoru Budowlanego, projektant nie zlecił wcześniej szczegółowych ekspertyz wytrzymałościowych starej konstrukcji, uznając, że nie ma takiej potrzeby. Obecnie te przekonania weryfikuje rzeczywistość placu budowy.

Plan ratunkowy: betonowa rewolucja

Władze nie zamierzają ryzykować bezpieczeństwa przyszłych użytkowników pływalni. Projektant przedstawił już plan naprawczy, który zakłada radykalne wzmocnienie obiektu. W najgłębszym miejscu basenu (1,8 m) powstaną potężne ściany żelbetowe, a dotychczasowe słupy o wymiarach 30×30 cm zostaną „pogrubione” do gabarytów 90×90 cm.

Powiat zleci zewnętrzną ekspertyzę, która ma nie tylko wskazać winnych, ale również ocenić, czy proponowane poprawki są wystarczające.

Kiedy w końcu popływamy?

Zamiast hucznego otwarcia basenu zaplanowanego na 1 czerwca, mieszkańców czeka widok placu budowy przez kolejne miesiące. Wstępne prognozy mówią o 3-4 miesiącach opóźnienia. Optymistyczny wariant zakłada, że pierwsi pływacy wejdą do wody we wrześniu tego roku.

CZYTAJ: Biłgoraj nalega na usunięcie Bandery jako patrona jednej z ulic Nowowołyńska

Mimo problemów technicznych starostwo przypomina, że docelowo basen w Biłgoraju będzie jednym z najnowocześniejszych w regionie. Kompleks o powierzchni blisko 3 800 mkw. zaoferuje nie tylko basen sportowy, ale również strefę rekreacji – ze sztuczną rzeką i zjeżdżalniami (90 m i 60 m), saunarium z sauną suchą i parową, salę fitness oraz nowoczesne zaplecze dla niepełnosprawnych.

Na ten moment prace przy samej niecce stoją, a urzędnicy analizują koszty i szukają winnych. Jedno jest pewne – bezpieczeństwo ma swoją cenę, którą jest czas. Mieszkańcy Biłgoraja na wymarzony relaks w wodzie muszą jeszcze poczekać.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Przedwojenna kamienica | Szczebrzeszyn Cena: 225000 PLNNa sprzedaż przedwojenna kamienica z dużym potencjałem inwestycyjnym, położona w ścisłym centrum Szczebrzeszyna – przy ul. Targowej, z drugim wejściem od Placu Kościuszki.KLUCZOWE PARAMETRY-powierzchnia: ok. 200 m²-dwa niezależne wejścia (duży potencjał podziału)-garażPOTENCJAŁ INWESTYCYJNYNieruchomość idealna pod:-podział na 2–4 mieszkania-najem długo- i  krótkoterminowy-flip (zakup – remont – sprzedaż)Układ budynku oraz dwa niezależne wejścia pozwalają na elastyczne zagospodarowanie nieruchomości.LOKALIZACJA (KLUCZ DO INWESTYCJI)-ścisłe centrum miasta-naprzeciwko urzędu-blisko komunikacji i sklepów-duży ruch pieszyTa lokalizacja sprawdzi się znakomicie pod wynajem.DODATKOWY ATUT-położenie w regionie Roztocza cenionym za turystykę, naturę i klimat-ok. 20 km do Zamość-atrakcyjna lokalizacja również pod wynajem krótkoterminowyWAŻNENieruchomość wymaga kapitalnego remontu – to oferta dla osób, które:-mają doświadczenie-lub szukają projektu inwestycyjnego z potencjałemZAINTERESOWANY?To nie jest nieruchomość dla każdego —tylko dla tych, którzy potrafią policzyć potencjał.Zapraszam do kontaktu – przedstawię możliwości zagospodarowania i warianty inwestycyjne.Bezpłatnie pomagamy w formalnościach związanych z uzyskaniem kredytu nazakup nieruchomości. Nasz doradca kredytowy bezpłatnie sprawdzi Twojązdolność kredytową i przedstawi najlepsze oferty z ponad 10 banków.Posiadasz podobną nieruchomość? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji –odpowiemy na pytania dotyczące ceny, procesu sprzedaży oraz możliwościpoprawy atrakcyjności oferty.Oferujemy również:•⁠ ⁠Pośrednictwo w kupnie, sprzedaży oraz najmie nieruchomości.•⁠ ⁠Pomoc w sprzedaży nieruchomości o skomplikowanej sytuacji prawnej.•⁠ ⁠Rzetelne oceny wartości nieruchomości.•⁠ ⁠Uzyskanie świadectwa energetycznego.Nie zwlekaj, zadzwoń już teraz!Monika [email protected] Nieruchomości Północul. Żeromskiego 3, 22-400 ZamośćData dodania ogłoszenia: 08.05.2026Przedwojenna kamienica | Szczebrzeszyn
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZTreść komentarza: Zuch! Ponad 4,5 promila, i jeszcze dał radę jechać! A że całą szerokością drogi, to pewnie wina luzów w układzie kierowniczym.Data dodania komentarza: 12.05.2026, 20:59Źródło komentarza: Gm. Susiec: Rowerzysta „wydmuchał” ponad 4,5 promila alkoholu! Cała droga była jegoAutor komentarza: kockiTreść komentarza: Już to widzę ,ksiądz z Afryki w Zamościu, który się na to zgodzi, będą się bali mieszkańców tej "strefy wolnej....."Data dodania komentarza: 11.05.2026, 10:42Źródło komentarza: Polskim parafiom zabraknie księży? Ratunek może przyjść z AfrykiAutor komentarza: kto czyta nie błądziTreść komentarza: ile było wiadomości że strażacy modlą się o deszcz?Data dodania komentarza: 10.05.2026, 22:10Źródło komentarza: Strażacy gaszą Puszczę Solską. Czy trzeba robić zbiórki wody, batonów i kanapek dla nich?Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jeśli można coś podpowiedzieć, to przy drodze z Huty Tarnawackiej do Paucznego jest zbocze wyglądające na typową murawę kserotermiczną.Data dodania komentarza: 10.05.2026, 22:00Źródło komentarza: Kolejna murawa kserotermiczna uratowana. Najpierw na Białej Górze, teraz w TarnawatceAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: W turnieju tym brał udział też drugi klub karate z Zamościa, ktory także zdobył medale.Data dodania komentarza: 10.05.2026, 21:19Źródło komentarza: Karatecy RKKT Zamość przywieźli worek medaliAutor komentarza: JANEKTreść komentarza: BRAWOData dodania komentarza: 10.05.2026, 17:58Źródło komentarza: Karatecy RKKT Zamość przywieźli worek medali
Reklama
Reklama
Reklama