Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 23 kwietnia 2026 12:37
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Katecheci chcą więcej religii w szkole, a nie obowiązkowej edukacji zdrowotnej

Na decyzję MEN o obowiązkowej edukacji zdrowotnej zareagowało Stowarzyszenia Katechetów Świeckich. Protestują przeciw marginalizacji religii i etyki.
Na decyzję MEN o obowiązkowej edukacji zdrowotnej zareagowało Stowarzyszenia Katechetów Świeckich. Protestują przeciw marginalizacji religii i etyki.
Na decyzję MEN o obowiązkowej edukacji zdrowotnej zareagowało Stowarzyszenia Katechetów Świeckich. Protestują przeciw marginalizacji religii i etyki.

Autor: Canva

Od nowego roku szkolnego edukacja zdrowotna będzie przedmiotem obowiązkowym. SKŚ krytycznie oceniło decyzję resortu. W ich opinii to pokazuje, „jakie treści kierownictwo MEN uznaje dziś za priorytetowe, marginalizując jednocześnie wychowanie do wartości”.

Nie tylko rozwój fizyczny i poznawczy, ale też moralny i duchowy

Dalej SKŚ przekonuje: „Takie działania prowadzą do zachwiania równowagi w edukacji, która powinna obejmować nie tylko rozwój fizyczny i poznawczy, ale również moralny i duchowy. Szkoła pozbawiona wymiaru aksjologicznego nie jest w stanie w pełni realizować swojej misji wychowawczej”.

Stowarzyszenie zwraca uwagę na brak reakcji MEN na obywatelski projekt ustawy „Tak dla religii lub etyki w szkole”, pod którym podpisało się ponad 500 tys. osób. SKŚ uważa, że pomijanie tego projektu oznacza brak realnego dialogu społecznego i domaga się wznowienia prac legislacyjnych oraz debaty w Komisji Edukacji i Nauki.

CZYTAJ: Róża miała 3 lata. Nie żyje. Prokuratura oskarżyła rodziców zastępczych, RPD chce zmiany prawa

Swoje oświadczenie zarząd Stowarzyszenia kończy apelem: „Wzywamy kierownictwo MEN do przywrócenia równowagi w systemie edukacji oraz do uznania, że wychowanie do wartości stanowi niezbędny fundament rozwoju młodego pokolenia”.

Zarzut prawicy: seksualizowanie dzieci

Spór o edukację zdrowotną trwa od pojawienia się informacji, że taki przedmiot wejdzie do szkół. Prawa strona sceny politycznej od razu zaatakowała ten projekt argumentem, że szkoła będzie „seksualizowała” dzieci. 

Żeby wyciszyć spór polityczny wobec bardzo potrzebnego młodym ludziom przedmiotu, MEN zdecydował, że będzie on nieobowiązkowy.

Edukacja zdrowotna weszła do szkół 1 września 2025 r. I zastąpiła wychowanie do życia w rodzinie. Przedmiot jest realizowany w szkołach podstawowych w klasach IV-VIII i przez dwa lata w szkołach ponadpodstawowych. 

CZYTAJ: Hrubieszów: Senioriada na „Fali”. To będzie wodne szaleństwo w rytmie hitów lat 70. i 80.

W tym roku szkolnym na edukacje zdrowotną chodzi około 30 proc. uczniów. 

Edukacja zdrowotna przedmiotem obowiązkowym

W przyszłym roku szkolnym ma to być już przedmiot obowiązkowy, który będzie łączył różne obszary wiedzy o zdrowiu. Pojawią się zagadnienia zdrowia psychicznego, odżywiania, aktywności fizycznej, korzystania z internetu i profilaktyki uzależnień.

Treści dotyczących edukacji seksualnej będą nieobowiązkowe.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Nowoczesne Mieszkanie | ul. Rolnicza Cena: 1770 PLNNowoczesne Mieszkanie po Remoncie – ul. Rolnicza, Tomaszów LubelskiSzukasz komfortowego miejsca, w którym wszystko pachnie nowością? Mam do wynajęcia jasne, przytulne mieszkanie o powierzchni 38 m², położone przy ul. Rolniczej w Tomaszowie Lubelskim.Mieszkanie znajduje się na drugim piętrze i przeszło właśnie generalny remont. Jest gotowe do zamieszkania od zaraz – będziesz jego pierwszym lokatorem po odnowieniu!Układ Mieszkania:Pokój dzienny: Przestronny i ustawny, z wyjściem na balkon.Oddzielna kuchnia: Nowoczesna zabudowa, w pełni wyposażona w nowy sprzętAGD.Łazienka: Stylowo wykończona, wyposażona w pralkę i wygodną kabinęprysznicową.Przedpokój: Z miejscem na odzież wierzchnią.Piwnica: Do dyspozycji najemcy.Standard i Wyposażenie:Mieszkanie zostało wykończone z dbałością o detale. W kuchni i łazience znajduje się pełne, nowe wyposażenie AGD (lodówka, płyta grzewcza, piekarnik, pralka).Pod blokiem znajduje się przestronny i bezpłatny parking do dyspozycji mieszkańców.Lokalizacja i Okolica:Ulica Rolnicza to świetny punkt na mapie Tomaszowa. Łączy w sobie spokój z bliskością miejskich udogodnień: W zasięgu krótkiego spaceru znajdują się sklepy spożywcze, punkty usługowe oraz apteki. W pobliżu znajdziesz zielone tereny idealne na spacer. Dobra komunikacja z centrum miasta oraz szybki wyjazd w stronę obwodnicy.Koszty:Odstępne: 1770 zł / miesiącOpłaty: Czynsz administracyjny + media (prąd, woda, gaz według liczników)Kaucja: 3000 złZainteresowane osoby zapraszam do kontaktu telefonicznego!Chętnie odpowiem na pytania i umówię się na prezentację mieszkania.Nie zwlekaj, zadzwoń już teraz!PAULINA [email protected]ółnoc Biuro Nieruchomościul. Żeromskiego 3, 22-400 ZamośćBezpłatnie pomagamy w formalnościach związanych z uzyskaniem kredytu na zakup nieruchomości. Nasz doradca kredytowy bezpłatnie sprawdzi Twoją zdolność kredytową i przedstawi najlepsze oferty z ponad 10 banków.Posiadasz podobną nieruchomość? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji – odpowiemy na pytania dotyczące ceny, procesu sprzedaży oraz możliwości poprawy atrakcyjności oferty.Oferujemy również:•⁠ ⁠Pośrednictwo w kupnie, sprzedaży oraz najmie nieruchomości.•⁠ ⁠Pomoc w sprzedaży nieruchomości o skomplikowanej sytuacji prawnej.•⁠ ⁠Rzetelne oceny wartości nieruchomości.•⁠ ⁠Uzyskanie świadectwa energetycznego.Data dodania ogłoszenia: 17.04.2026Nowoczesne Mieszkanie | ul. Rolnicza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Laura 42LTreść komentarza: Zgadza sie jak najbardziej nie sie zainteresują wetomatem człowiekiem zebsnusem w mordzie i fałszywym szyderczym uśmiechem.Data dodania komentarza: 23.04.2026, 09:26Źródło komentarza: System kaucyjny w ogniu krytyki. Polacy punktują jego wadyAutor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Takie zmiany są pewnikiem że egzaminator nie będzie miał możliwości przerwać i nie zaliczyć egzaminu z byle powodu a dobrym sposobem jest dodatkowe szkolenie niż podchodzenie naście razy do egzaminu .Jak ktoś jeszcze nie potrafi poruszać się po drodze to niech dalej się uczy.Data dodania komentarza: 23.04.2026, 07:37Źródło komentarza: Do trzech razy sztuka i wracasz na kurs. Zmiany w prawie jazdyAutor komentarza: HdhdTreść komentarza: Najlepsze jest to że jeszcze na etapie remontu tej drogi (Sikorskiego) było już planowane rondo (stąd układ skrzyżowania) ale wtedy zabrakło na to funduszy. Obecnie władza już któryś raz robi przetarg (poprzedni w zaskakujący sposób został unieważniony). Tak samo jest z sekundnikami oraz kamerami Red light bo z przejazdami na czerwonym jest w Bułgarii ogromny problem.Data dodania komentarza: 22.04.2026, 22:10Źródło komentarza: Biłgoraj: Koniec z „czarnym punktem”? Planują rondoAutor komentarza: DyrektorTreść komentarza: To jest to! Już dawno tak powinno być. Brawo pan prezes Franciszek.Data dodania komentarza: 22.04.2026, 20:52Źródło komentarza: Zamość: ZUK i Zakład Karny będą współpracować. Zadbają o czystość w mieścieAutor komentarza: z ciekawościTreść komentarza: jakie są paragrafy za nękanie, ośmieszanie, poniżanie dziecka ?? film z dzieckiem kolegi radnego który poniża inne dziecko. ten gagatek z ohp. swego czasu nagłaśniał to Tadeusz Kasprzak i jak się sprawa zakończyła? czy może jednak nie było sprawy ??Data dodania komentarza: 22.04.2026, 20:14Źródło komentarza: Najpierw groźby, potem przeprosiny. Prezydent Zamościa: „Hejter nie jest bezkarny”Autor komentarza: podpisTreść komentarza: Czyli EMIGRANCI Z POLSKI.Data dodania komentarza: 22.04.2026, 15:05Źródło komentarza: Szukasz legalnej pracy w Holandii? Oferty już na Ciebie czekają!
Reklama
Reklama
Reklama