Na czym polega nowy trik oszustów?
Oszuści wysyłają profesjonalnie wyglądające e-maile, których nadawcą jest rzekomo Narodowy Fundusz Zdrowia. W wiadomościach opatrzonych logo Funduszu informują o „zwrocie kosztu leków”.
Wiadomość zawiera link pod widocznym przyciskiem „Przejdź do weryfikacji”. To pułapka! W ten sposób cyberprzestępcy chcą pozyskać dane nieświadomych zagrożenia użytkowników.
- Warto pamiętać, że Narodowy Fundusz Zdrowia rozlicza refundację za leki wyłącznie z aptekami – przypomina Magdalena Musiatowicz z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
Coraz więcej prób wyłudzenia danych „na NFZ”
To już kolejna próba podszywania się pod NFZ. Wcześniej oszuści próbowali wyłudzić dane i pieniądze oferując apteczki, karty ubezpieczeniowe, bony do aptek, a nawet proponowali umowy kredytowe na sfinansowanie leczenia.
PRZECZYTAJ TEŻ: Kolejki do lekarzy. Blisko 800 tysięcy nieodwołanych wizyt
Cyberprzestępcy stosują coraz bardziej zaawansowane techniki i metody psychologiczne, aby wpływać na swoje ofiary.
W ten sposób próbują wyłudzić dane osobowe, informacje o rachunkach bankowych, czy dane do logowania w bankowości elektronicznej. Mogą też wykorzystać pozyskane dane do zaciągnięcia kredytów i pożyczek.
Jak nie dać się oszukać?
♦ Nie klikaj w podejrzane linki i nie otwieraj niespodziewanych załączników.
♦ Weryfikuj adresy stron internetowych.
♦ Zwróć uwagę na literówki, nietypowe znaki, adresy domen.
♦ Jeśli otrzymasz wiadomość od NFZ i masz wątpliwości, skontaktuj się z nami przez bezpłatną infolinię 800 190 590.
♦ Zgłoś incydent na policję lub na stronie incydent.cert.pl (wypełnij formularz).
NFZ nigdy tego nie robi:
♦ Nie prosi o podanie danych osobowych przez komunikatory internetowe, wiadomości e-mail, czy SMS-y.
♦ Nie wysyła linków do logowania ani do weryfikacji danych przez e-mail lub SMS.
♦ Nie sprzedaje niczego w Internecie.
♦ Nie nakłania do zawierania umów kredytowych na sfinansowanie świadczeń zdrowotnych.

![Zamość: Posiedzenie Zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych [ZDJĘCIA] Zamość: Posiedzenie Zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/04/sm-4x3-zamosc-posiedzenie-zarzadu-zwiazku-kombatantow-rp-i-bylych-wiezniow-politycznych-zdjecia-1764851715-11.jpg)
![W Zamościu na święta jak w Disneylandzie [ZDJĘCIA] W Zamościu na święta jak w Disneylandzie [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/04/sm-4x3-w-zamosciu-na-swieta-jak-w-disneylandzie-zdjecia-1764847581-4.jpg)
![Warsztaty makramy w Jezierni [ZDJĘCIA] Warsztaty makramy w Jezierni [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/04/sm-4x3-warsztaty-makramy-w-jezierni-zdjecia-1764837659-26.jpg)


















Napisz komentarz
Komentarze