W proteście biorą udział kolejarze z całego regionu, w tym także z Chełma i okolicznych miejscowości. Ich obecność pokazuje, że problem ma charakter ogólnopolski i dotyka wielu lokalnych społeczności.
Protestujący wskazują, że 90% dróg w Polsce jest bezpłatnych dla transportu ciężarowego, podczas gdy kolej zmaga się z najwyższymi w Europie stawkami za dostęp do infrastruktury. Dodatkowo energia trakcyjna w naszym kraju jest najdroższa w całej Unii. Ich zdaniem to świadoma polityka marginalizacji kolei.
PRZECZYTAJ: Kolejarze będą protestować. Pociągi staną? [LISTA MANIFESTACJI]
Czują się ignorowani
– To nie tylko walka o miejsca pracy. To walka o przyszłość ekologicznego transportu, bezpieczeństwo państwa i niezależność logistyczną Polski – podkreślają związkowcy. Zwracają uwagę, że w PKP Cargo ogłoszono już masowe zwolnienia — ponad tysiąc pracowników straci pracę, co paraliżuje zdolności operacyjne firmy.
Protest to efekt wielomiesięcznej bezskutecznej walki o dialog z rządem i Ministerstwem Infrastruktury. Kolejarze oskarżają resort o ignorowanie ich postulatów i uległość wobec lobby samochodowego.
PRZECZYTAJ TEŻ: Zamość: Wyrok, który nie zakończył bólu. 12 lat za śmierć Eryka
– Został już tylko opór społeczny. To ostatni moment, by zatrzymać dewastację kolei – ostrzegają.
Maszyniści apelują do obywateli i innych pracowników branży o wsparcie. Podkreślają, że to, co dziś dzieje się z koleją, dotknie każdego – w postaci większego ruchu drogowego, wyższych kosztów transportu i osłabienia państwowego bezpieczeństwa.
Policja czuwała nad zgromadzeniem
Podczas zgromadzenia uczestnicy cyklicznie wstrzymywali ruch co około 10 minut przez 5-10 minut. Na miejscu będą obecni policjanci z policji ze Świdnika, którzy czuwali nad bezpieczeństwem kierujących i uczestników oraz kierowali podróżujących na przygotowane objazdy.
Organizatorzy manifestacji zapowiadają kontynuację działań protestacyjnych w kolejnych dniach. Należy spodziewać się dalszych utrudnień, dlatego apeluje się do kierowców o planowanie tras z uwzględnieniem objazdów.

![Uczniowie Mechanika i członkowie ZamToP-u ratują cenne murawy na Białej Górze [ZDJĘCIA] Uczniowie Mechanika i członkowie ZamToP-u ratują cenne murawy na Białej Górze [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/03/17/sm-4x3-szaleni-przyrodnicy-ratuja-cenne-murawy-na-bialej-gorze-dzialaja-uczniowie-mechanika-i-zamtop-1773733111-0.jpg)
![Medyczne Centrum Zdrowia i Urody w Zamościu świętuje 6. urodziny [ZDJĘCIA] Medyczne Centrum Zdrowia i Urody w Zamościu świętuje 6. urodziny [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/03/16/sm-4x3-medyczne-centrum-zdrowia-i-urody-w-zamosciu-swietuje-6-urodziny-zdjecia-1773669847-1.jpg)
![Bełżec: Powiatowy Przegląd Pieśni Pasyjnej 2026 [ZDJĘCIA] Bełżec: Powiatowy Przegląd Pieśni Pasyjnej 2026 [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/03/16/sm-4x3-belzec-powiatowy-przeglad-piesni-pasyjnej-2026-zdjecia-1773661228-4.jpg)









![Groźny wypadek w biłgorajskim. Fiat 126p rozpadł się na dwie części! W środku był 7-latek [ZDJĘCIA] Trzy osoby zostały przetransportowane do szpitali po zderzeniu Volkswagena i Fiata, do którego doszło podczas wyprzedzania.](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/sm-4x3-grozny-wypadek-w-bilgorajskim-fiat-126p-rozpadl-sie-na-dwie-czesci-w-srodku-byl-7-latek-zdjecia-1773396551.jpg)






Napisz komentarz
Komentarze