Inwestorzy zyskali więcej czasu. Co oznaczają zmiany w planowaniu przestrzennym dla mieszkańców Zamościa?
Decyzja prezydenta ma kluczowe znaczenie dla ciągłości procesów inwestycyjnych. Dzięki nowelizacji nie będzie konieczności wstrzymywania uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego ani wydawania decyzji o warunkach zabudowy. To oznacza, że deweloperzy, projektanci i właściciele gruntów mogą kontynuować swoje projekty bez obaw o nagłe blokady, co jest niezwykle istotne dla rozwoju rynku nieruchomości.
Więcej czasu na przygotowanie planów
Wydłużenie terminu o sześć miesięcy to ukłon w stronę gmin, które napotkały trudności w uzgadnianiu projektów planów ogólnych z odpowiednimi organami i instytucjami. Dzięki temu samorządy zyskują więcej czasu na rzetelne przygotowanie dokumentów planistycznych, co powinno przełożyć się na lepszą jakość i spójność planowania przestrzennego w Polsce.
Dla Zamościa i gmin ościennych to szczególnie istotne, ponieważ w ostatnich latach obserwujemy coraz większe zainteresowanie inwestycjami w budownictwo mieszkaniowe – zarówno jednorodzinne, jak i wielorodzinne. Wydłużony czas pozwoli lokalnym władzom dopracować plany w sposób bardziej przemyślany i dostosowany do potrzeb mieszkańców.
Wsparcie finansowe dla gmin
Co ważne, gminy nadal będą mogły ubiegać się o refinansowanie kosztów sporządzania dokumentów planistycznych z Krajowego Planu Odbudowy. Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii, do podziału pozostaje aż 870 milionów złotych. Te środki mogą wesprzeć nie tylko samo przygotowanie planów, ale również przyczynić się do zrównoważonego rozwoju zarówno przestrzeni miejskich, jak i wiejskich – także na terenie Zamojszczyzny.
Co to oznacza dla zwykłego Kowalskiego?
Przypomnijmy, zgodnie z zapowiadanymi regulacjami, możliwość zabudowy działki będzie znacznie ograniczona i uzależniona od zgodności z nowo tworzonymi planami ogólnymi gmin oraz umieszczenia działki na specjalnie wyznaczonych obszarach uzupełnienia zabudowy.
Decyzja WZ (warunki zabudowy) będzie mogła być uzyskana tylko wtedy, gdy będzie zgodna z planem ogólnym oraz gdy dana działka zostanie objęta tzw. obszarem uzupełnienia zabudowy, określonym w planie ogólnym. Oznacza to, że gmina będzie musiała wyznaczyć specjalny teren, na którym dopuszczona jest zabudowa. Jeśli dana działka nie znajdzie się w takim obszarze lub w planie ogólnym danej gminy takie obszary w ogóle nie zostaną wyznaczone, nie będzie można otrzymać decyzji WZ, co może znacząco wpłynąć na indywidualne plany budowlane mieszkańców.
– W Zamościu i pobliskich gminach wiele osób wstrzymuje się z decyzjami inwestycyjnymi w oczekiwaniu na nowe plany. Teraz zyskali więcej czasu, by lepiej zaplanować swoje działania – mówi Justyna Łagoda, agentka Północ Nieruchomości w Zamościu. – Pomagamy klientom nie tylko w pośrednictwie, ale też w analizie możliwości zabudowy, przygotowaniu dokumentów oraz składaniu wniosków o decyzję WZ. Zgłasza się do nas coraz więcej osób, które nie chcą ryzykować i wolą mieć pewność, że działka spełnia wszystkie warunki planistyczne – dodaje.
Do końca 2025 roku decyzje WZ miały być wydawane na dotychczasowych zasadach dla działek nieobjętych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Teraz inwestorzy mają wydłużony czas na załatwienie tej ważnej formalności. A w kontekście zwiększonej liczby wniosków w urzędach każdy dzień jest na wagę złota – również w Zamościu, gdzie zainteresowanie nową zabudową nadal utrzymuje się na wysokim poziomie.
📍 Kontakt – Północ Nieruchomości Zamość:
📞 Tel.: 885 851 147
📧 E-mail: [email protected]
🌐 Strona: https://nieruchomoscilubelskie.pl/biuro-nieruchomosci-zamosc/
👍 Facebook: facebook.com/PN.Zamosc

![Zamość: Posiedzenie Zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych [ZDJĘCIA] Zamość: Posiedzenie Zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/04/sm-4x3-zamosc-posiedzenie-zarzadu-zwiazku-kombatantow-rp-i-bylych-wiezniow-politycznych-zdjecia-1764851715-11.jpg)
![W Zamościu na święta jak w Disneylandzie [ZDJĘCIA] W Zamościu na święta jak w Disneylandzie [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/04/sm-4x3-w-zamosciu-na-swieta-jak-w-disneylandzie-zdjecia-1764847581-4.jpg)
![Warsztaty makramy w Jezierni [ZDJĘCIA] Warsztaty makramy w Jezierni [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/04/sm-4x3-warsztaty-makramy-w-jezierni-zdjecia-1764837659-26.jpg)


















Napisz komentarz
Komentarze