Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 1 lutego 2026 18:30
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

W Zamościu i powiecie zamojskim są mistrzami pierwszej pomocy

W zawodach wzięła udział młodzież ze szkół ponadpodstawowych z miasta Zamość oraz powiatu zamojskiego. Chodzi o XXI Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża, które 15 kwietnia zorganizowano w Centrum Symulacji Medycznych Akademii Zamojskiej.
XXI Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża w Zamościu.
XXI Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża w Zamościu.

Na uczniów czekały różne punkty przygotowane przez wykładowców i studentów Wydziału Nauk o Zdrowiu AZ, wolontariuszy PCK oraz ratowników medycznych i ratowników Roztoczańskiej Grupy Ratowników Drogowych. Konkurencje odbywały się na nowoczesnych fantomach i trenażerach oraz symulowanych pacjentach, które znajdują się w wyposażeniu Centrum Symulacji Medycznej AZ. Była to dla nich również okazja, aby przekonać się, jak wygląda praktyczna część niektórych zajęć na kierunkach medycznych w zamojskiej uczelni.

Uczestnicy musieli zaliczyć pięć stacji, które sprawdziły ich umiejętności. – Pierwsza z nich obejmowała test wiedzy z zakresu pierwszej pomocy – informuje mgr Krzysztof Obolewicz, kierownik Centrum Symulacji Medycznych AZ, ratownik z Samodzielnej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Zamościu i sędzia główny zawodów. – Drugi punkt to pomoc dławiącemu się dziecku, które przebywa pod opieką babci. W trakcie pomocy babcia dziecka ulega zasłabnięciu, wobec czego również potrzebuje pomocy.

PRZECZYTAJ TEŻ: Zamość: Kładka potrzebuje remontu, ale brakuje pieniędzy

Stacja trzecia – „Odwiedziny” – to zadanie, które odbywało się na oddziale szpitalnym. – W trakcie pobierania krwi od pacjenta dochodzi do zasłabnięcia pielęgniarki i zatrzymania krążenia u odwiedzanego dziadka – relacjonuje Krzysztof Obolewicz. – Świadkami zdarzenia jest rodzina chorego, która musi się podjąć udzielania pomocy dwóm osobom poszkodowanym oraz użyć defibrylatora AED. Stacja czwarta to zadanie w domu, gdzie odbywa się remont. Mężczyzna podczas pracy odciął sobie jedną rękę, natomiast jego żona, która to widziała, spadła z drabiny i również jest poszkodowana. Masywny krwotok z kończyny, ciężkie wydobycie poszkodowanego i sceneria, z którą musieli się zmierzyć zawodnicy, było nie lada wyzwaniem dla zespołów.

Ostatnia stacja nazywała się „Na wszelki wypadek”. Celem zadania była przestroga, a zarazem nauka pierwszej pomocy osobom po epizodzie potrącenia przez samochód osobowy.

PRZECZYTAJ: Zamość: Areszt dla nauczyciela podejrzanego o przestępstwa „przeciwko wolności seksualnej i obyczajności”

Najlepiej w zawodach spisała się reprezentacja Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Zamościu („Elektryk”), która wywalczyła pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajęła reprezentacja II LO w Zamościu, a trzecie ZSP nr 4 w Zamościu („Budowlanka”).

Po zakończeniu rywalizacji uczestnicy mieli okazję zwiedzić Centrum Symulacji Medycznych AZ oraz budynek Instytutu Humanistycznego AZ, a także porozmawiać z wykładowcami o kierunkach studiów, jakie oferuje uczelnia.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaBaner reklamowy - orange
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZTreść komentarza: Nie dość, że sama strzela, to jeszcze sama się załadowuje. Albo bawili się chcąc sprawdzić, o co chodzi, albo ten który "zabezpieczał" materiał dowodowy, nie nie zgadł, że trzeba ją rozładować (o ile to broń samopowtarzalna) .Data dodania komentarza: 31.01.2026, 21:07Źródło komentarza: Najpierw postrzeliła dziecko, potem wystrzeliła na komendzieAutor komentarza: PytamTreść komentarza: To jak sama strzela czy coData dodania komentarza: 31.01.2026, 16:01Źródło komentarza: Najpierw postrzeliła dziecko, potem wystrzeliła na komendzieAutor komentarza: Z Lublina .Treść komentarza: Ostatnio w Niemcach byłem !Data dodania komentarza: 31.01.2026, 13:39Źródło komentarza: S17 w okolicach Tomaszowa płatna od 1 lutego. Więcej płatnych dróg w systemie e-TOLL [LISTA]Autor komentarza: mecenasTreść komentarza: Tylko tyle i jak głupio!co tu ma piernik do wiatraka? Uciekł na Węgry i słusznie !Dzisiaj w tym wymiarze ni esprawiedliwości siedziałby wiele miesiecy w areszcie bez wyroku i nawet aktu orkarzenai!Data dodania komentarza: 31.01.2026, 11:06Źródło komentarza: Stop bandytom drogowym. Nowe przepisy mają ich wyeliminować z ruchuAutor komentarza: pianaTreść komentarza: Boże, spuść nogę i kopnij w d..ę kolejno tych pieniaczy ,którzy mówią nie wiadomo w jakim języku.Data dodania komentarza: 31.01.2026, 10:25Źródło komentarza: Lubelska Policja w 2025 roku: 1. miejsce w kraju w wykrywalności bójek i kradzieży samochodówAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: ZOMO HAhaData dodania komentarza: 31.01.2026, 10:08Źródło komentarza: Rondziarze skutecznie polują na swoje ofiary i wyłudzają kasę
Reklama
Reklama
Reklama