W najnowszym sondażu UCE Research przeprowadzonym na zlecenie Onetu ankieterzy zapytali Polaków o ich gotowość do płacenia wyższych podatków na rzecz zwiększenia finansowania polskiej armii.
Polska wyróżnia się na tle Europy
Od kilku lat Polska intensywnie zwiększa nakłady na obronność, obecnie przeznacza na ten cel 4,7 proc. PKB, co jest jednym z najwyższych wskaźników w Europie. W skali całej Unii Europejskiej planowane jest zwiększenie wydatków na obronność o 800 mld euro.
PRZECZYTAJ TEŻ: Dlaczego Mentzen biegnie? Sprytny plan kandydata Konfederacji [WIDEO]
Pomimo dużych wydatków eksperci przewidują, że w obliczu realnego zagrożenia konieczne będą jeszcze większe inwestycje w zbrojenia.
Kto popiera wyższe podatki na wojsko?
Wyniki badania pokazują, że większość społeczeństwa nie jest skłonna do ponoszenia wyższych wydatków na armię. Ponad 52 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie chce ponosić dodatkowych kosztów na rzecz wojska, podczas gdy jedynie 29,5 proc. poparło taką propozycję. Natomiast 18,1 proc. respondentów nie miało zdania w tej sprawie.
PRZECZYTAJ: "Nie ma tyle ziemi, by pogrzebać pamięć". Zamość na rocznicę zbrodni w Katyniu
Wyniki sondażu wskazują, że szczególnie przeciwni podwyżkom podatków na wojsko są wyborcy partii prawicowych. Osoby bardziej skłonne do dodatkowych obciążeń podatkowych to wyborcy centrowi i lewicowi.
Bezpieczeństwo liczy się w bilionach
Eksperci szacują, że do 2035 roku Polska może wydać na obronność nawet 1,9 bln zł, co rodzi pytania o źródła finansowania tych inwestycji. Możliwe scenariusze obejmują zarówno zwiększenie podatków, jak i przesunięcia budżetowe.
W obliczu rosnącego napięcia geopolitycznego rząd stanie przed wyzwaniem znalezienia równowagi między bezpieczeństwem kraju a obciążeniem finansowym obywateli.

![Dom Dziecka w Zwierzyńcu odwiedził Święty Mikołaj [ZDJĘCIA] Dom Dziecka w Zwierzyńcu odwiedził Święty Mikołaj [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/05/sm-4x3-dom-dziecka-w-zwierzyncu-odwiedzil-swiety-mikolaj-zdjecia-1764948056-9.jpg)
![MON dofinansował strzelnicę wirtualną. Zobacz nową pracownię w Grabowcu [ZDJĘCIA] MON dofinansował strzelnicę wirtualną. Zobacz nową pracownię w Grabowcu [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/05/sm-4x3-mon-dofinansowal-strzelnice-wirtualna-zobacz-nowa-pracownie-w-grabowcu-zdjecia-1764937705-1.jpg)
![Mikołaj w asyście Śnieżynek rozdał już prezenty. Zawitał do PSONI w Tomaszowie Lub. [ZDJĘCIA] Mikołaj w asyście Śnieżynek rozdał już prezenty. Zawitał do PSONI w Tomaszowie Lub. [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/05/sm-4x3-mikolaj-w-asyscie-sniezynek-rozdal-juz-prezenty-zawital-do-psoni-w-tomaszowie-lub-zdjecia-1764931059-0.jpg)


![Święty Mikołaj w Domu Dziecka w Zwierzyńcu. Dzieci otrzymały prezenty [ZDJĘCIA] 5 grudnia Dom Dziecka w Zwierzyńcu nr 1 i nr 2 odwiedził Święty Mikołaj.](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/sm-4x3-swiety-mikolaj-w-domu-dziecka-w-zwierzyncu-dzieci-otrzymaly-prezenty-zdjecia-1764947960.jpg)








![Z ostatniej chwili: Tragiczny wypadek w Wielączy. Na miejscu zginął mieszkaniec gm. Szczebrzeszyn [ZDJĘCIA] 5 grudnia 2025. Wielącza. Potrącony pieszy zmarł na miejscu wypadku.](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/sm-4x3-z-ostatniej-chwili-tragiczny-wypadek-w-wielaczy-na-miejscu-zginal-mieszkaniec-gm-szczebrzeszyn-1764922905.jpg)







Napisz komentarz
Komentarze