Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 20:08
Przeczytaj!
Reklama
Reklama baner reklamowy

Jak odstąpić od umowy sprzedaży samochodu?

Wydawać by się mogło, że po zakupie auta i podpisaniu umowy, w której zawarte było oświadczenie o zapoznaniu się ze stanem technicznym samochodu, nie mamy już możliwości odstąpienia od umowy. W sytuacji, gdy okazuje się, że pojazd posiada sporo wad, na szczęście jest to możliwe. Trzeba jednak wziąć pod uwagę kilka kwestii.
  • 18.02.2020 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak odstąpić od umowy sprzedaży samochodu?

Jakie są podstawy odstąpienia od umowy?

W momencie, gdy zakupione auto ma wiele wad, nadal możemy pociągnąć sprzedawcę do odpowiedzialności, ponieważ obowiązuje go rękojmia za wady fizyczne i prawne. Czym one są? Pierwsze z nich, w przypadku auta, związane są m.in. z rocznikiem, przebiegiem czy rodzajem i przeznaczeniem samochodu oraz skutkują tym, że nabyta rzecz nie spełnia swojej funkcji. Na wady fizyczne, w przypadku zakupu auta, można się powołać w momencie, gdy stan pojazdu i podane parametry odbiegają od tego, co deklarował nam sprzedawca, ale także w sytuacji, kiedy awarii uległ silnik czy skrzynia biegów. Z wadami prawnymi mamy natomiast do czynienia, gdy auto zostało sprzedane tylko przez jednego współwłaściciela, sprzedający nie był do tego upoważniony, samochód stanowi dowód w postępowaniu karnym lub auto było kradzione. Przypadki są różne, dlatego warto by sprawie przyjrzał się adwokat, który będzie w stanie określić czy w danych okolicznościach można powołać się na wady prawne, czy fizyczne.

Odstąpienie, gdy wskazana wada jest istotna

Ustaliliśmy, że po zakupie nasze auto jest wadliwe i nie spełnia swoich funkcji. W celu odstąpienia od umowy bez zbędnej zwłoki należy jednak wskazać, że wada jest istotna. W innym razie możemy wymagać od sprzedawcy, żeby naprawił auto lub obniżył cenę. Brak definicji wady istotnej w przepisach prawa powoduje, że w praktyce powołuje się na dotychczasowe orzecznictwo i doktryny, co wymaga zaczerpnięcia opinii adwokata. Spore doświadczenie w tej dziedzinie mają adwokaci z Wrocławia. Jednym z orzeczeń, na które warto zwrócić uwagę, jest orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 29 czerwca 2004 r. Podkreśla on, że liczy się nie tylko ogólna sprawność techniczna pojazdu, ale także odpowiednie funkcjonowanie jego elementów, które umożliwiają użytkowanie samochodu zgodnie z jego przeznaczeniem i specyfikacją techniczną.

Jak i kiedy złożyć oświadczenie?

Teraz nie pozostało nic innego jak złożyć oświadczenie woli. Nie ma jednoznacznych wytycznych, co do jego formy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że musi mieć ono formę pisemną (jeżeli umowa sprzedaży również miała taką formę) oraz zawierać treść, która wskazuje, że odstępujesz od umowy ze względu na zaistniałą wadę, która jest istotna. Odpowiedzialność sprzedawcy związana z wadami auta i możliwością odstąpienia od umowy ma miejsce tylko, gdy nie zostaliśmy o nich poinformowani i wynosi 2 lata. Liczone są one od momentu wydania samochodu. Po upływie tego czasu odpowiedzialność sprzedawcy mija. Trzeba pamiętać również, że okres ten może zostać skrócony do 1 roku, ale tylko w przypadku zakupu auta używanego. Zapis dotyczący krótszego czasu odpowiedzialności powinien znaleźć się w umowie.

Podsumowując, po zakupie auta, które po pewnym czasie okazuje się być wadliwe, nadal mamy możliwość odstąpienia od umowy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Musimy dokładnie wskazać, jakie wady ma samochód oraz czy są one istotne, ponieważ od tego zależeć będzie czy mowa o zwrocie całej lub części gotówki, lub naprawie pojazdu. Następnie należy złożyć odpowiednie oświadczenie w okresie, w którym sprzedawca nadal ponosi odpowiedzialność.

 

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: donald trup, donald trump Treść komentarza: A czego można oczekiwać od Nawrockiego, "Pamiętajcie, że jestem jednym z was "!!!! ( cyt. do kiboli), dziwne ,że odebrał ten medal zaraz po powrocie z USA, czyżby Trump chciał zrobić przyjemność Putinowi ???? Data dodania komentarza: 23.06.2026, 14:51 Źródło komentarza: Prezydent Nawrocki odebrał Zełenskiemu Order Orła Białego. "Nie można czcić ludobójców" Autor komentarza: Żurek Treść komentarza: Mundurek będzie ale w paski . Data dodania komentarza: 23.06.2026, 14:37 Źródło komentarza: Wojna o tablice adresowe w Zadębcach. Dlaczego inwestycja z Funduszu Sołeckiego obrasta kurzem? Autor komentarza: Obserwatorka Treść komentarza: Naprawdę nie umiesz samodzielnie myśleć? To jest problem systemowy. W 2009 dyrektor ze szpitala w Krośnie wprowadził w szpitalu dla personelu (również lekarzy) czytnik wejść i wyjść personelu. Lekarze ! tak się wściekli, że będą kontrolowani kiedy zaczynają i kiedy kończą pracę, że wszyscy napisali wypowiedzenia i postawili warunek, że albo czytnik zniknie, albo oni odchodzą. Dyrektor tej placówki się poddał i odszedł ze szpitala a nowy dyrektor usunął czytnik. Twój pis oczywiście popierał protest lekarzy. Teraz ty zarzucasz Tuskowi, że to wina jego rządów? To głupi jesteś Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:54 Źródło komentarza: Pacjenci mieli być przyjmowani poza kolejką. Sprawa będzie wyjaśniana „do spodu” Autor komentarza: Franz Kafka Treść komentarza: Bo wyraził żal za grzechy, skruchę, podniósł dwa palce i dał słowo harcerza, że więcej już po pijaku nie będzie jeździć. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 10:42 Źródło komentarza: Trzeszczany: Jaguarem taranował radiowóz. Grozi mu wieloletnie więzienie Autor komentarza: Katastrofa Treść komentarza: Dlaczego Kronika Tygodnia boi się opisać największą aferę POKOmuny mafijną ministerialno- szpitalną to pytanie prowokacyjne odwagi jeśli jesteście NEO czy PALEO dziennikarzami Data dodania komentarza: 23.06.2026, 10:09 Źródło komentarza: Noc Świętojańska w Hrubieszowie. Wianki, ognisko i śpiew nad Huczwą [ZDJĘCIA] Autor komentarza: POLAK MŁODY Treść komentarza: Prezydencie ani kroku wstecz z ukrainą Data dodania komentarza: 23.06.2026, 09:23 Źródło komentarza: Prezydent Nawrocki odebrał Zełenskiemu Order Orła Białego. "Nie można czcić ludobójców"
Reklama
Reklama
Reklama