Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 czerwca 2026 09:55
Przeczytaj!
Reklama
Reklama baner reklamowy

Ekologiczne ogrzewanie do domu i domku letniskowego – co wybrać?

Choć sezon wakacyjny w pełni, to jednak warto już teraz rozważyć temat związany z zainstalowaniem w domach lub całorocznych domkach letniskowych odpowiednich systemów grzewczych. Dzięki temu dostarczymy sobie wystarczającą ilość ciepła przez cały rok, a zima nie zaskoczy nas tak, jak co roku zdarza jej się z drogowcami. Jeżeli poszukujemy odpowiednich rozwiązań grzewczych, warto zwrócić uwagę na instalacje przyjazne środowisku, których jest coraz więcej w ofercie renomowanych producentów. Które ogrzewanie się naprawdę sprawdza i nie produkuje olbrzymiej ilości zanieczyszczeń? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu. Zapraszamy do lektury.
  • 30.07.2020 17:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Ekologiczne ogrzewanie do domu i domku letniskowego – co wybrać?

Ogrzewanie ekologiczne, czyli jakie?

Zanim przejdziemy do analizy najciekawszych rozwiązań dostępnych na rynku, warto zastanowić się nad tym, co tak naprawdę mamy na myśli, gdy mówimy o ogrzewaniu ekologicznym.

Przede wszystkim tym mianem określa się urządzenia i instalacje, które dostarczając ciepło, nie generują olbrzymiej ilości zanieczyszczeń, w tym zwłaszcza gazów cieplarnianych lub toksycznych pyłów. Takie substancje po dostaniu się do atmosfery powodują powstawanie smogu, z którym borykają się już nie tylko centra dużych miast, ale również niewielkie miejscowości, niektóre nawet mające status uzdrowisk. W większości przypadków jest to skutek właśnie stosowania nieprzyjaznych środowisku pieców i instalacji grzewczych.

Oprócz tego ekologiczne ogrzewanie powinno należeć do szczególnie energooszczędnych. Producenci nowoczesnych urządzeń dążą do tego, żeby wykorzystywały one jak najmniej energii lub rozmaitych paliw. Dzięki temu nie dość, że emitujemy mniej zanieczyszczeń, to także wprowadzamy znaczące oszczędności do domowego budżetu. A to korzyść naprawdę trudna do przecenienia.

Czarna lista ogrzewania – które rozwiązania nie są eko?

W przypadku rozwiązań grzewczych najgorszą sławą pod względem przyjazności środowisku cieszą się instalacje z piecami centralnego ogrzewania opalanymi paliwami stałymi, w tym drewnem lub węglem. Produkują one olbrzymią ilość zanieczyszczeń, przedostających się do środowiska naturalnego, dewastując je, a także wpływając niekorzystnie na zdrowie ludzkie.

W niektórych miastach Polski w ramach walki o czystsze powietrze wprowadza się wręcz zakaz stosowania takich rozwiązań, nakazując likwidację pieców a nawet kominków i zamianę ich na bardziej ekologiczne systemy grzewcze.

Ekologiczne ogrzewanie – co warto wybrać?

Za najpopularniejszy typ ogrzewania przyjaznego środowisku uznaje się powszechnie instalacje z piecem gazowym. Emituje on zdecydowanie mniej zanieczyszczeń niż kotły na węgiel, a przy tym pozwala szybko i sprawnie zapewnić ciepło w domowych wnętrzach.

Równocześnie warto pamiętać, że ogrzewanie gazem nie generuje bardzo wysokich rachunków, gdyż medium to wciąż ma dość atrakcyjną cenę.

Wiele mówi się też o ogrzewaniu elektrycznym. W tym przypadku wytwarzanie zanieczyszczeń jest naprawdę minimalne. Wątpliwości budzi jednak cena takiego rozwiązania. O ile sama instalacja nie zalicza się do bardzo drogich, to jednak jej późniejsza eksploatacja bywa niekiedy dość kosztowna.

Warto jednak wspomnieć o tym, że tworzy się coraz więcej produktów takich, jak tanie ogrzewanie elektryczne z Econovli. Są energooszczędne i wydajne, zapewniają komfort cieplny bez niepotrzebnego nadwyrężania domowego budżetu.

W przypadku ogrzewania elektrycznego można również zastanowić się nad zainwestowaniem w panele fotowoltaiczne. Dzięki nim wytwarza się energię elektryczną wprost z promieni słonecznych. Przydaje się ona do zasilania domowej instalacji grzewczej oraz ogrzewania wody w kranach, bez generowania kosztów i używania energii od zewnętrznego dostawcy. Takie rozwiązanie stanowi najbardziej ekologiczny wariant, łączący wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych oraz najmniej emisyjną instalację grzewczą.

Coraz więcej osób decyduje się właśnie na taki model grzewczy, widząc w tym sposób na skuteczne ogrzanie domu oraz maksymalne ograniczenie wydatków. Sprawdza się to zwłaszcza w domach energooszczędnych lub pasywnych, w których straty ciepła są zmniejszone do zupełnego minimum.

Ogrzewanie domu a sprawa środowiska

Przez wiele lat podstawowym typem ogrzewania w naszym kraju były piece opalane węglem. Teraz powoli się to zmienia. Ludzie są coraz bardziej świadomi konieczności walki o czystsze środowisko naturalne, wybierają zatem rozwiązania, które nie tylko zapewniają im komfort w domowych czterech ścianach, ale także nie przynoszą dużej ilości zanieczyszczeń. A obie te rzeczy naprawdę da się połączyć w wydajnej, ekologicznej i energooszczędnej instalacji grzewczej.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: HiPOkryzja Treść komentarza: Wcześniej za TFuSSka sprzedawali skórki teraz mordują na SORach. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 05:35 Źródło komentarza: „Tam giną ludzie, bo ktoś się uczy”. Szokujące słowa byłego ordynatora szpitala w Warszawie Autor komentarza: Zycie Treść komentarza: Dziwny system bo w admistracji na etacie pelnym 8 godzin dziennie miesiecznie bez opuszczania stanowiska .A dyzury calodobowe 24 godzin a jeszcze dodatkowe interwencje swiadczenia medycznego.A prawo pracy gdzie sa limity godzinowe pracy i odpoczynku bezpieczenstwa.?????? Data dodania komentarza: 25.06.2026, 23:17 Źródło komentarza: "Nie jestem radnym PiS, a to nagonka na lekarzy". Dyrektor szpitala w Tomaszowie o swoich zarobkach i szumie wokół nich Autor komentarza: Rmeryt. Treść komentarza: Sluszna racja ! Data dodania komentarza: 25.06.2026, 23:00 Źródło komentarza: Wiemy, kiedy ZUS wypłaci czternastki. Tyle dostaną seniorzy w tym roku Autor komentarza: Z Lublina . Treść komentarza: To sa ludzie zachłanni z tej organizacji jako dyrektor z Tomaszowskiego szpitala jak i jego znani kolesi w tych stronach jak Karawan i burmistrz miasta Zukowski i jego synalek reka reke myje . Widac na zdjęciu jaki wystraszony ten człowieczek ! Data dodania komentarza: 25.06.2026, 19:45 Źródło komentarza: "Nie jestem radnym PiS, a to nagonka na lekarzy". Dyrektor szpitala w Tomaszowie o swoich zarobkach i szumie wokół nich Autor komentarza: Z Treść komentarza: No właśnie, brakuje lekarzy specjalistów. Czy dlatego, że nie ma chętnych, czy dlatego, że jakiemuś lobby zależy na tym, żeby nie było zbyt wielu chętnych? Data dodania komentarza: 25.06.2026, 19:38 Źródło komentarza: Zarząd Powiatu nie przyjął rezygnacji dyrektora szpitala w Tomaszowie. Cenią jego pracę Autor komentarza: BABCIA Treść komentarza: DO chodzmy Myślenie nie boli ale ma bardzo wielką przyszłość Data dodania komentarza: 25.06.2026, 18:00 Źródło komentarza: Wiemy, kiedy ZUS wypłaci czternastki. Tyle dostaną seniorzy w tym roku
Reklama
Reklama
Reklama