Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 czerwca 2026 07:43
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Nabycie samochodu a podatek. Sprawdź, kiedy musisz go zapłacić

Zgodnie z obwiązującym prawem podatkowym nabycie samochodu używanego wiąże się z obowiązkiem zapłacenia podatku. Obowiązek ten dotyczy zarówno osób kupujących auto, jak i otrzymujących je w ramach darowizny. Ile wynosi podatek po zakupie samochodu i jaka jest jego stawka? Kto musi zapłacić podatek od auta otrzymanego w ramach darowizny?
  • 30.09.2020 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Nabycie samochodu a podatek. Sprawdź, kiedy musisz go zapłacić

 

Ile wynosi podatek od zakupu samochodu?

Stawka podatku od czynności cywilnoprawnych jest niezmienna od kilkunastu lat. Jej wysokość wynosi 2 procent. Obowiązek zapłaty daniny pojawia się w chwili zakupu pojazdu od sprzedawcy, niebędącego płatnikiem VAT. Przeglądając darmowe ogłoszenia motoryzacyjne wystawiane przez właścicieli komisów i dealerów, można spodziewać się, że podczas zakupu pominie się obowiązek zapłacenia podatku. W przypadku zakupu auta od osoby prywatnej, podatek jest obowiązkowy.

 

W celu obliczenia wysokości należnego podatku wykorzystuje się cenę sprzedaży znajdującą się w umowie. Zaniżanie ceny bez uzasadnienia nie ma jednak wpływu na wysokość podatku. Jeśli urzędnik uzna, że samochód powinien kosztować więcej, naliczy podatek na podstawie średnich cen rynkowych dla tego samego modelu z podobnego rocznika. Aby uniknąć takiej sytuacji, w umowie kupna sprzedaży pojazdu powinno się dokładnie opisać jego stan techniczny. Dotyczy to przede wszystkim aut, które wymagają dokonania napraw i wymiany drogich elementów. Wszystkie usterki i elementy do wymiany powinny być opisane w umowie kupna sprzedaży (wzór: https://sprzedawacz.pl/motoryzacja/samochody/osobowe/umowa-kupna-sprzedazy-samochodu-pdf-doc.html). W ten sposób udokumentuje się, jaki jest stan techniczny w dniu zakupu pojazdu, co pozwoli na realne dokonanie jego wyceny w sytuacji, gdy wartość auta jest niższa od rynkowej. Do umowy w miarę możliwości warto dołączyć dokumentację fotograficzną stanu pojazdu. Zdjęcia przydadzą się zwłaszcza w sytuacji, gdy uszkodzenia były widoczne z zewnątrz, na przykład gdy kupuje się samochód po wypadku. 
 

Podatek od czynności cywilnoprawnych jest płacony, gdy samochód kupuje się od osoby fizycznej lub w przypadku, gdy komis jest jedynie pośrednikiem w sprzedaży. Zwolnienie od podatku przysługuje, jeżeli wartość auta jest niższa niż 1000 zł lub gdy samochód jest kupowany dla osoby niepełnosprawnej. Podatku nie muszą płacić kupujący, którzy nabywają auto w salonie samochodowym, w komisie, który jest jednocześnie właścicielem auta, za granicą oraz od osoby, która prowadzi działalność gospodarczą. Bez podatku kupi się także samochód, który pochodzi z zagranicy i jest niezarejestrowany w kraju, pomimo że komis sprowadził je już do Polski. Dzięki temu możliwe jest znalezienie wielu aut, które kupi się bez podatku - wystarczy dokładnie przejrzeć darmowe ogłoszenia w Internecie. Możliwość zakupu samochodu bez podatku jest szczególnie interesująca dla kierowców, którzy wybierają pojazdy w cenie co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dla tych kupujących przydatny jest poradnik dostępny tu: https://sprzedawacz.pl/motoryzacja/samochody/osobowe/jakiego-suva-kupic-suv-do-20tys-do-30tys-i-do-40tys.html 
 

Podatek od darowizny samochodu

 

Podatek od samochodu otrzymanego w ramach darowizny jest zależny od tego, jaki stopień pokrewieństwa łączy darczyńcę z obdarowanym. W przypadku dalszego pokrewieństwa, wysokość podatku jest wyższa. W celu ustalenia wysokości podatku rozgranicza się 3 grupy podatkowe. Grupa I obejmuje najbliższa rodzinę, a więc małżonka, dzieci, zięcia i synową, teściów oraz rodziców darczyńcy. Do II grupy należą dzieci rodzeństwa, rodzeństwo rodziców darczyńcy oraz ich małżonkowie i pozostali krewni. Grupa III jest przeznaczona dla osób niespokrewnionych. W każdym przypadku darowizny w umowie powinno się dokładnie wskazać, jaki jest stopień pokrewieństwa z osobą obdarowaną (wzór prawidłowo sporządzonej umowy jest dostępny na https://sprzedawacz.pl/motoryzacja/samochody/osobowe/umowa-darowizny-samochodu-wzor-pdf-doc.html). 

 

Część darowizn jest zwolniona z podatku. Obdarowany należący do I grupy podatkowej nie musi płacić daniny na rzecz Urzędu Skarbowego do kwoty 9637 zł, w II grupie wartość nieopodatkowanej darowizny wynosi 7276 zł. Osoby niespokrewnione są zwolnione z podatku od darowizny jedynie do wysokości 4902 zł. 

Grupa I obdarowanych może skorzystać ze zwolnienia od podatku bez względu na wartość wręczonego im samochodu, jeżeli zgłosi ten fakt do urzędu skarbowego w okresie do 6 miesięcy od otrzymania darowizny. W przypadku niezgłoszenia otrzymania darowizny podatek wyniesie 3 proc. wartości pojazdu do kwoty 10 278 zł. Nadwyżka do 20 556 zł jest objęta stawką podatkową w wysokości 5 proc., a kwoty powyżej 20 556 zł - stawką 7 proc. W grupie drugiej stawki podatkowe odpowiednio wynoszą 7, 9 i 12 procent, natomiast niespokrewnieni obdarowani płacą podatek w wysokości 12, 16 i 20 procent. 
 

Niezapłacenie podatku od darowizny samochodu w terminie wiąże się z karą w wysokości od 260 do 52 tysięcy złotych. Obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych przedawnia się po upływie 5 lat od otrzymania darowizny. 

 

Materiał zewnętrzny


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Drosed
Reklama
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ja Treść komentarza: Słuchajcie barany Czy wy nie widzicie że to reżim Tuska niszczy Polskę?Wypisujecie takie idiotyzmy że szok Data dodania komentarza: 26.06.2026, 22:07 Źródło komentarza: "Nie jestem radnym PiS, a to nagonka na lekarzy". Dyrektor szpitala w Tomaszowie o swoich zarobkach i szumie wokół nich Autor komentarza: Z Treść komentarza: Szpital to nie biuro, ani fabryka gwoździ, a praca lekarza to nie jest taka zwykła praca, tylko rodzaj służby. Tak, tak, przecież to Służba Zdrowia. A tam, gdzie jest służba, 24-godzinne dyżury to normalna rzecz. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 19:35 Źródło komentarza: "Nie jestem radnym PiS, a to nagonka na lekarzy". Dyrektor szpitala w Tomaszowie o swoich zarobkach i szumie wokół nich Autor komentarza: Emerytka . Treść komentarza: Taka jest prawda bo widze to na codzien w mojej rodzinie ! Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:38 Źródło komentarza: Debata w SP7 w Zamościu: czy szkoła bez telefonów jest możliwa? Autor komentarza: Miejscowy 48L. Treść komentarza: PiSuaru patologia reka ,reke myje nie dadza sie sprzedac . Jak takie dranstwo moze tyle zarabiać ! Wytłumaczenie bezszczelne patologi bo brakuje lekarzy ! Cała mafia oszustow w tych stronach pozostała i sie panoszą na wysokich stanowiskach . Wstyd i hanba ludzi bez ambicji na ścianie wschodniej skad pochodze i nie da sie na to patrzec ze narod ich tutaj jeszcze popiera . Zrobiono im pranie mozgu i zachowuja sie jak sekta . Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:33 Źródło komentarza: Zarząd Powiatu nie przyjął rezygnacji dyrektora szpitala w Tomaszowie. Cenią jego pracę Autor komentarza: Ocena . Treść komentarza: Truteń patologi 8- letniej mafii jaka pastwiła sie oszustwami na niespotykana skale szukaja oszczerstw aby tylko wygrac wybory , gdyż brakuje im wypasionego koryta i powrotu oszustow z zagranicy . A czlowiek z tv . Zero to blazen propagandy pisowskiej jak Republika i w Polsce 24 pod dyktatura czlowieka z Żoliborza . Hipokryto hańby ! Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:06 Źródło komentarza: „Tam giną ludzie, bo ktoś się uczy”. Szokujące słowa byłego ordynatora szpitala w Warszawie Autor komentarza: Mieszkaniec Treść komentarza: Brak słów na obecne zarządzanie ...nic się nie da bo to bo tamto a kasa na stołki leci a co mają powiedzieć mieszkańcy którzy nie mają tu pracy??? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:35 Źródło komentarza: Zamość: TBS w ogniu krytyki. Przez impas w budownictwie radni rozważają likwidację spółki
Reklama
Reklama
Reklama