2 grudnia w Sali Consulatus zamojskiego ratusza zawarto umowę pomiędzy Miejskim Zakładem Komunikacji w Zamościu a przedstawicielami kierownictwa spółki MAN Truck & Bus Polska. Umowa dotyczy zakupu 14 autobusów elektrycznych i budowy niezbędnej infrastruktury dla obsługi zielonego transportu publicznego w Zamościu i ościennych gminach.
Najbardziej ekologiczna komunikacja w Polsce
Do końca przyszłego roku spółka MAN Truck wyprodukuje w Starachowicach 14 nowoczesnych autobusów zasilanych energią elektryczną i dostarczy je do Zamościa. Najpóźniej do końca przyszłego roku elektryczne autobusy wymienią część obecnego taboru MZK.
- Najważniejsze, aby wyłączyć z ruchu wieloletnie autobusy podmiejskie z silnikami diesla. W ostatnich latach zmodernizowaliśmy sporą część taboru. W latach 2004 -2012 zakupiliśmy autobusy napędzane gazem CNG. Wówczas była to najbardziej ekologiczna nowość, a teraz czynimy kolejny krok ku ekologii. Niebawem będziemy mieli najbardziej ekologiczną komunikację w Polsce - podkreśla Krzysztof Szmit, prezes MZK w Zamościu.
Obecnie miejski przewoźnik dysponuje flotą 40 autokarów, którymi przewozi pasażerów po Zamościu i dowozi do okolicznych miejscowości.
- Czytaj też: Jak skuteczne są fotoradary na Zamojszczyźnie?
Pierwsze przegubowe autobusy w Zamościu
- Z 14 nowoczesnych, klimatyzowanych i ogrzewanych autokarów na energię elektryczną ze źródeł odnawialnych, wyposażonych w gniazdka do ładowania telefonów komórkowych, 4 będą autokarami przegubowymi. Po raz pierwszy w historii Zamościa ulicami miasta będą jeździły przegubowce - zwraca uwagę prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.
- Przegubowym autokarem lepiej się manewruje i zakręca - przekonuje prezes MZK Krzysztof Szmit Po szkoleniach kierowcy nie będą mieli najmniejszych problemów w manewrowaniu 18 metrowym autokarem przegubowym. Przeszkolonych zostanie 35 kierowców MZK. Właśnie skończyło się szkolenie elektryków - nadmienia prezes Szmit.
Czy czeka nas podwyżka cen biletów?
Na razie nie padły informacje o podwyżce cen biletów MZK.
- Założeniem władz miasta i MZK jest utrzymanie cen paliw na możliwie najniższym poziomie. A zakup energooszczędnych autobusów powinien obniżyć koszty eksploatacji floty. Obecnie nie ma w planach podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej, natomiast jak będzie w kolejnych latach, czas pokaże - usłyszeliśmy od prezesa MZK, Krzysztofa Szmita.





![Gm. Mircze: Tego nie da się nazwać budą! 16 psów w dramatycznych warunkach [ZDJĘCIA] Gm. Mircze: Tego nie da się nazwać budą! 16 psów w dramatycznych warunkach [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/01/30/sm-4x3-gm-mircze-tego-nie-da-sie-nazwac-buda-16-psow-w-dramatycznych-warunkach-zdjecia-1769767796-1.jpg)
![„Call center” było wabikiem, handlowali ludźmi i narkotyki [ZDJĘCIA] „Call center” było wabikiem, handlowali ludźmi i narkotyki [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/01/29/sm-4x3-call-center-bylo-wabikiem-handlowali-ludzmi-i-narkotyki-policje-powiadomil-mezczyzna-ktoremu-ud-1769669722-0.jpg)









![S17 w okolicach Tomaszowa płatna od 1 lutego. Więcej płatnych dróg w systemie e-TOLL [LISTA] Od 1 lutego 2026 r. będzie więcej dróg płatnych w Polsce. Zmieni się też wysokość stawek opłaty elektronicznej w systemie e-TOLL.](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/sm-4x3-s17-w-okolicach-tomaszowa-platna-od-1-lutego-wiecej-platnych-drog-w-systemie-e-toll-lista-1769677676.jpg)






Napisz komentarz
Komentarze