Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 12 sierpnia 2022 10:24
Reklama

Podnieś wartość nieruchomości z programem „Ciepłe mieszkanie”

Właściciele lub współwłaściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych, którzy sami ogrzewają swoje lokale, jeszcze w tym roku będą mogli podnieść wartość swoich nieruchomości. Wszystko dzięki nowemu programowi rządowemu "Ciepłe mieszkanie". Pieniądze będą mogli przeznaczyć m.in. na wymianę starych pieców lub okien.
Podnieś wartość nieruchomości z programem „Ciepłe mieszkanie”
Budżet programu „Ciepłe mieszkanie” na lata 2022-2026 został zaplanowany na poziomie 1,4 mld zł.

Rządowy program dopłat najprawdopodobniej wystartuje w sierpniu. – Jest to program podobny do "Czystego Powietrza", ale skierowany do grupy osób, które zostały pominięte w "Czystym Powietrzu", czyli do właścicieli lokali mieszkalnych w budynków wielorodzinnych. To program dopłat do wymiany starych źródeł ciepła na ekologiczne i na termomodernizację mieszkań – mówi rzecznik rzecznik Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie Marek Wieczerzak.

Na co środki?

Beneficjentami programu będą najprawdopodobniej gminy, a odbiorcami końcowymi – właściciele mieszkań. Za pośrednictwem gminy będą mogli wnioskować o dotacje na:

– wymianę indywidualnego źródła ciepła w mieszkaniu (np. pieca kaflowego, kozy) na bardziej ekologiczne (np. piec gazowy, pompę ciepła),

– demontaż starego pieca i podłączenie mieszkania do wspólnego źródła ciepła (np. sieci ciepłowniczej),

– wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,

– wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,

– wymianę okien i drzwi.

Kto jest adresatem?

Budżet programu „Ciepłe mieszkanie” na lata 2022-2026 został zaplanowany na poziomie 1,4 mld zł. Będzie to uzupełnienie programu „Czyste powietrze”, z którego mogą korzystać tylko właściciele domów jednorodzinnych.

– Z pieniędzy „Ciepłego mieszkania” będą mogli korzystać właściciele i współwłaściciele mieszkań w starszych budynkach wielorodzinnych, którzy sami ogrzewają mieszkania. W przyszłości, jak zapowiada rząd, do programu będą mogły przystąpić także wspólnoty mieszkaniowe. Na razie jednak ta część programu jest dopiero opracowywana – mówi agent Północ Nieruchomości w Zamościu Tomasz Juszczak. Wyjaśnia też, że to dobra wiadomość dla osób, które chcą sprzedać mieszkanie w kamienicy lub budynku wielorodzinnym. Na realizację inwestycji będzie można uzyskać dofinansowanie. Z kolei wymiana źródła ciepła, stolarki, ogólnie poprawa termoizolacyjności lokalu podniesie jego wartość. To ważne dla właścicieli nieruchomości, którzy tam mieszkają, ale też dla tych, którzy zarabiają na wynajmie mieszkania. Z programu będą mogli też skorzystać inwestorzy, którzy zakupili lokum i mają w planach jego modernizację – tłumaczy agent. 

Dofinansowanie zależy od dochodów

Na jakie dofinansowania mogą liczyć liczyć uczestnicy programu? Otóż wysokość dofinansowania zależy wyłącznie od dochodów właściciela mieszkania. Przewidziano 3 warianty:

– podstawowy – dofinansowanie do 15 tys. zł (maksymalnie 30 proc. kosztów),

– podwyższony – dofinansowanie do 25 tys. zł (maksymalnie 60 proc. kosztów),

– najwyższy – dofinansowanie do 37,5 tys. zł (maksymalnie 90 proc. kosztów).

Jak ubiegać się o dotację?

Najpierw gmina musi zgłosić chęć otrzymania takiego dofinansowania do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gdy już uzyska pieniądze na dotacje, urzędnicy będą mogli uruchomić nabór wniosków dla właścicieli i współwłaścicieli mieszkań na swoim terenie.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NiepoprawnyTreść komentarza: Znowu zoo zawitało do Zamościa jak nie z lewa to z prawaData dodania komentarza: 12.08.2022, 10:20Źródło komentarza: Zamość: Solidarna Polska “W obronie chrześcijan”Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Wypowiedziała się fachowiec Miziuk. Szlag mnie trafia niekompetencja rządzących. Aby wyprowadzić ruch po za miasto trzeba dobudować dwa zjazdy z obwodnicy na Ulchówek i Łaszczówke, dopiero wtedy można myśleć o zamknięciu ronda.Data dodania komentarza: 12.08.2022, 10:03Źródło komentarza: Tomaszów Lubelski: Zbudowali obwodnicę. Kierowcy nie potrafią z niej korzystaćAutor komentarza: JannowakaTreść komentarza: nikt nie zauważa że obwodnica jest dla mieszkańców nie korzystna.... z niektórych punktów to trzeba jechać albo m8 kim do Bełżca lub z 6 na ul. Łaszczowiecką a do centrum z każdego zakątka miasta jest maks 3 do 4 km... brak wlotów na ulicy Listopadowej i ściegiennego zamknęło funkcjonalność dla mieszkańców i tyle... obwodnica nie służy miastu... obwodnica służy Tranzytowi...Data dodania komentarza: 12.08.2022, 09:12Źródło komentarza: Tomaszów Lubelski: Zbudowali obwodnicę. Kierowcy nie potrafią z niej korzystaćAutor komentarza: PatrioTreść komentarza: Zniszczenie elewacji? Wybryk chuligański ale trzeba dorabiać ideologię. Bigoteria pełną gębą. W Polsce naprawdę jedt spokój i lepiej nie wnerwiać ludzi bo jak przyjdą problemy to ludzie będą wiedzieć co zrobić. Dlaczego Dworczyka nie ścigają za publikowanie matki boskiej z bronią...z tzw. piorunem. Obłuda i zakłamanieData dodania komentarza: 12.08.2022, 09:09Źródło komentarza: Zamość: Solidarna Polska “W obronie chrześcijan”Autor komentarza: Emeryt z ZamościaTreść komentarza: Rozumiem, nie oceniam. Ale dobrze byłoby w Twoim przypadku wrócić do szkoły i tym razem chodzić na zajęcia z języka polskiego.Data dodania komentarza: 12.08.2022, 08:57Źródło komentarza: Polak w pętli zadłużenia. Na kłopoty ma jeden sposób: kolejna pożyczkaAutor komentarza: Emeryt z ZamościaTreść komentarza: Paście się, paście. Hipokryci.Data dodania komentarza: 12.08.2022, 08:54Źródło komentarza: Zamość: Solidarna Polska “W obronie chrześcijan”
Reklama
Reklama