Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 20 stycznia 2026 07:38
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Platforma chce skrócić tydzień pracy do 4 dni. Kupi tym wyborców?

Platforma Obywatelska obiecuje Polakom m.in. wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy. Podobne rozwiązania przyjęły już niektóre firmy.
Platforma chce skrócić tydzień pracy do 4 dni. Kupi tym wyborców?

Autor: screen Facebook Platforma Obywatelska

– Rynek pracy nigdy nie zmieniał się tak dynamicznie, nigdy nie był tak elastyczny i nigdy nie był tak wymagający jak dzisiaj. Postęp technologiczny nie musi oznaczać w sposób automatyczny – jako konsekwencja – bezrobocia – mówił Donald Tusk podczas spotkania z młodzieżą w Szczecinie. Dodał, że wiele krajów już próbuje zmienić model społeczny i w związku z tym testuje się 4-dniowy tydzień pracy.

Tak jest m.in. w Islandii, gdzie skutki skrócenia czasu pracy badano przez kilka lat. Ich wynik był zaskakujący, bo pracownicy, którzy mieli przed sobą perspektywę dodatkowego czasu wolnego, odczuwali silną motywację, żeby szybciej wykonać powierzone im zadania. 

W styczniu dodatkowy dzień weekendu zapowiedziała też firma Panasonic. Podobnie było w japońskim oddziale Microsoft, który po skróceniu tygodnia pracy nie tylko zaobserwował wzrost wydajności wśród pracowników, ale również wygenerował oszczędności związane chociażby z elektrycznością.

W Polsce również są firmy, które nieśmiało wdrażają nowy model zatrudnienia (np. polsko-duńskie przedsiębiorstwo Nordic Consulting and Development Company z branży IT). Zanim jednak stanie się to normą, upłynie jeszcze trochę czasu. Być może obietnica lidera PO będzie przełomowa.

– Do wyborów będziemy mieli przygotowany precyzyjny projekt pilotażu na 4-dniowy tydzień pracy – zapewnił Tusk.  

Mniej pracy, więcej benefitów 

Tak wynika z raportu Barometru Polskiego Rynku Pracy Personnel Service. Aż 80 proc. pracowników w Polsce chciałoby mieć więcej czasu wolnego: 4-dniowy tydzień pracy satysfakcjonowałby 29 proc. respondentów; 28 proc. wskazuje na potrzebę dodatkowych dni wolnych w całym roku; 23 proc. ankietowanych chciałoby krótszego o godzinę dnia roboczego.

Choć są mniej popularne, wśród oczekiwań pracowników znalazły się również dodatkowe benefity do wynagrodzenia. Najbardziej atrakcyjne według badanych byłoby zapewnienie:

- pakietu opieki zdrowotnej (35 proc. odpowiedzi);

- 15 proc. respondentów zadowoliłoby się pracą po części wykonywaną w domu (np. 2 lub trzy dni w tygodniu w formie home office).

W ocenie uczestników badania ciekawym rozwiązaniem są również finansowane przez pracodawcę:

szkolenia online (13 proc. odpowiedzi),

- doradztwo podatkowe dotyczące Polskiego Ładu (10 proc. wskazań),

- 11 proc. pracowników wskazało, że oczekuje też dopłat do rozrywki w czasie wolnym (np. opłacenie abonamentu w platformach streamingowych).

Najmniejszym zainteresowaniem cieszy się opieka psychologiczna (9 proc.) i urlop menstruacyjny (5 proc).

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Anastazja 12.07.2022 19:34
Wioleta korporacje i przemysł wprowadza technologie co eliminują udział siły ludzkiej w procesie produkcji. Dodaj do tego wzrost populacji. To będą wojny domowe z potentatami przemysłowymi jak nie podzielą się zyskami. Nie da się okradać ludzi w nieskończoność a z synalków robić elity polityczne. |Historia sie powtarza nie raz tłum obalał brutalnie elity.

Uđwiadania Ukraine 12.07.2022 19:25
Konfabulacje Panie Stanisławie J. Ludze już są zmęczeni gierkami politycznymi i każdy s,,,ra na takie wezwania do usuwania kogoś siłą. Bynajmniej ludzie co chcą normalnie żyć , i nie mają zysku z politycznych poruszeń. Mnie żeby coś ruszyło to musiał by Iskabder przed blokiem spaść. Znając Pana wypowswiedzi z róznych gazet nawet opozycyjnych wypowiedz się pan szczerze o Wołyniu i nadmiernej pomocy Ukrainie. Bo nie jest prawdą ze za każdą cene mamy ich wspierać z hasłem Dąbrowszczaków- za naszą i waszą wolność. I ten wasz korespondent w koszulce z tryzubem , masakra

?? 12.07.2022 20:31
Kim jest Stanislaw J. i jaki ma to związek z powyższym artykułem??

Wioleta 12.07.2022 19:13
Niedawno jeszcze chciał wiek emerytalny podnosić, a teraz okazuje się nagle, że można pracować krócej 32 czy 35 godzin tygodniowo i nie trzeba wcale wieku emerytalnego podwyższać, co więcej PO straszy, że to PiS chce podnieść wiek emerytalny, a to oni są gwarantami zachowania obecnego wieku emerytalnego czy programów takich jak 500+.

Wysłaś półtuska na tydzień do kopalni 12.07.2022 18:25
Wysłać Półtuska na przodek do kopalni to jeden dzień w tygodniu wytrzyma. Jak tyle dni w tygodniu wytrzymywał za biurkiem. Po roku ta bida będzie miała pylice płuc i zdewastowane stawy. Dobroczyńca co na kasie z ludzi co zapiedalają fizycznie sie lansuje i harata w gałę. Pajacyk medialny tylko ciekawe kto takich finansuje kaszubków? Pruzy wschodnie?

Łukasz 12.07.2022 15:55
Ja bym wolał 30 godziny tydzień pracy czyli np. pracujesz 6x5 lub 3x10. I dla gospodarki mogłoby to być korzystniejsze bo możnaby w niektórych zakładach wprowadzić system 4 zmianowy zamiast 3 zmianowego i zwiększyć tym samym zatrudnienie. A praca w biurze, kancelarii np. od 10 do 16. I pospać możnaby dłużej lub wyjść wcześniej np. system 8-14 z roboty. A robota np. w transporcie, przy produkcji, na budowie po 10 godzin ale na to konto masz 4 dni w tygodniu wolne, a przez pozostałe 3 dni robocze przychodzi inna ekipa.

kasjerka 12.07.2022 15:12
4x8=32 czy 4x10 żeby zachować obecną liczbę godzin w tygodniu wynoszącą 40? Co ze szkołami, też mają pracować 4 dni w tygodniu? Jeśli tak to dzieciaki musiałyby w szkole siedzieć po 10 godzin no chyba, że program nauczania okroją. Jaki dzień w tygodniu? Poniedziałek czy piątek? Już teraz sądy, urzędy zawalone są sprawami, a co będzie jak sądom dojdzie jeden dzień wolny, a petent zamiast 5 będzie miał 4 dni na załatwienie spraw w urzędzie. Czy wszystko będzie otwarte tak jak dotychczas przez 5 dni tylko jedni po prostu będą mieli wolny poniedziałek, inni piątek, a jeszcze inni powiedzmy środę lub czwartek. Co jeśli ja np. będę pracowała w poniedziałek, a moje dziecko w ten dzień będzie mieć wolne od szkoły, kto mu zapewni opiekę. Czy w związku z tym D. Tusk i PO zmienili swoje zdanie na temat handlu w niedzielę, bo 2 dni w tygodniu wolne oprócz niedzieli to chyba wystarczająco dużo by zrobić zakupy i nie musieć tego robić w niedzielę.

Rafał P. 12.07.2022 12:14
Nikt nie zwrócił uwagi na słowo klucz "pilotaż". A "pilotaż" może np. obejmować tylko administrację rządową lub zaprzyjaźnione samorządy jak w Warszawie.

Sęp 12.07.2022 12:05
Islandia to mały półmilionowy, bogaty, wyspiarski kraj. Widocznie może sobie na to pozwolić. Nie ma co porównywać z Polską.

Jolanta 12.07.2022 12:00
Jeszcze niedawno trzeba było podnosić wiek emerytalny do 67 l. dla kobiet i mężczyzn by te (ci) otrzymali jakąkolwiek emeryturę, w 2011 była wojna o jeden dzień wolny w roku pt "Trzech Króli" bo załamie się od tego gospodarka, PO była przeciw wolnym niedzielom w handlu, a teraz D. Tusk zapowiada 4 dniowy tydzień pracy. Paranoja!

Emeryt z Zamościa 12.07.2022 11:20
Dla mnie niech mówi co chce, kłamie, manipuluje ważne żeby swoimi obietnicami zmanipulował jak najwięcej pisowców. Niech obiecuje 700+, jeszcze niższy wiek emerytalny itd. Niezależnie co powie i tak na niego zagłosuje.

ReklamaBaner reklamowy - orange
Reklama
Reklama
Atrakcyjna działka na obrzeżach Werbkowic Cena: 249000 PLNOferujemy na sprzedaż wyjątkowo atrakcyjną działkę budowlaną o powierzchni 0,5645 ha, położoną w Werbkowicach, na południowych obrzeżach miejscowości. Nieruchomość znajduje się w cichej i spokojnej okolicy, w sąsiedztwie terenów zielonych oraz rzeki Huczwy.Działka położona jest przy bocznej drodze gminnej, w otoczeniu zabudowy jednorodzinnej oraz gospodarstw. Lokalizacja zapewnia wygodny i szybki dojazd do centrum miejscowości, a jednocześnie gwarantuje prywatność i spokój.Podstawowe informacje:Numer działki: 925Powierzchnia: 0,5645 haKształt: prostokątWymiary: ok. 60 m x 95 mUkształtowanie terenu: płaskaStan: działka nieogrodzona, obecnie w uprawie rolnejIstnieje możliwość podziału na mniejsze działkiPrzeznaczenie w MPZP:Teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej (przeznaczenie podstawowe). Dopuszczalna zabudowa: budynki mieszkalne jednorodzinne, gospodarcze i garaże, usługi oraz obiekty małej architektury.Media:prąd – słup na działcewodociąg – w drodzeświatłowód – w drodzeDziałka posiada pośredni dostęp do drogi publicznej asfaltowej oraz bezpośredni zjazd na drogę gminną. Natężenie ruchu jest niskie, ograniczone do ruchu lokalnego.Otoczenie i lokalizacja:Nieruchomość położona jest na obrzeżach Werbkowic, wśród niskiej zabudowy jednorodzinnej, pól uprawnych oraz lasów. W niedalekiej odległości przebiega linia kolejowa LHS oraz płynie rzeka Huczwa. Okolica sprzyja spacerom i aktywnemu wypoczynkowi.Atuty nieruchomości:duża powierzchnia i możliwość podziału działkispokojna, zielona okolicabliskość większej miejscowości z pełną infrastrukturą: sklepy, szkoła, przychodnie, Dom Kulturyrozwijająca się strefa podmiejska, atrakcyjna również inwestycyjnieregularny kształt i płaski teren ułatwiający zabudowędostęp do wszystkich mediów umożliwiający szybkie rozpoczęcie budowyTo idealne miejsce dla osób ceniących ciszę, przestrzeń i kontakt z naturą, a jednocześnie chcących pozostać w zasięgu pełnej infrastruktury.Nie czekaj – zadzwoń, umów się na prezentację i stwórz tu swój wymarzony dom.Zapraszam!Bezpłatnie pomagamy w formalnościach związanych z uzyskaniem kredytu na zakup nieruchomości. Nasz doradca kredytowy bezpłatnie sprawdzi Twoją zdolność kredytową i przedstawi najlepsze oferty z ponad 10 banków.Posiadasz podobną nieruchomość? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji – odpowiemy na pytania dotyczące ceny, procesu sprzedaży oraz możliwości poprawy atrakcyjności oferty. Oferujemy również:•⁠  ⁠Pośrednictwo w kupnie, sprzedaży oraz najmie nieruchomości.•⁠  ⁠Pomoc w sprzedaży nieruchomości o skomplikowanej sytuacji prawnej.•⁠  ⁠Rzetelne oceny wartości nieruchomości.•⁠ Uzyskanie świadectwa energetycznego.Nie zwlekaj, zadzwoń już teraz!Justyna Łagoda Tel. 665 750 080Północ nieruchomości Zamośćul. Żeromskiego 322- 400 ZamośćData dodania ogłoszenia: 15.01.2026Atrakcyjna działka na obrzeżach Werbkowic
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Oj chłopski rozumie czy wiesz że podstawą globalnego ocieplenia będzie zniknięcie prądu zatokowego. Co oznacza w naszym rejonie zimy do czterdziestu kilku stopni mrozu przy jednoczesnym wzroście globalnej średniej temperatury. Kolejny po Dudzie co klimatu od pogody nie odróżnia.Data dodania komentarza: 19.01.2026, 14:34Źródło komentarza: W Zamościu temperatura spadła do minus 24 stopni. Sprawdź, co nas czeka w kolejnych dniachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jaki mróz teraz jest Bonżur merkosur jak mawiał Rafałek światowy a o tym KT milczyData dodania komentarza: 19.01.2026, 13:45Źródło komentarza: W Zamościu temperatura spadła do minus 24 stopni. Sprawdź, co nas czeka w kolejnych dniachAutor komentarza: świecidełko dla niegoTreść komentarza: No odkąd "pomarańczowy" rządzi w Ameryce to tam nie jest bezpiecznie, a Polaków na lotniskach trzepią tak jak przestępców. Prowadzą do dużej hali gdzie są setki migrantów takich jak Polacy i sprawdzają telefony, laptopy , dokumenty, traktują jak śmiecie. Mój "sen o Ameryce" prysł jak bańka mydlana.Data dodania komentarza: 19.01.2026, 10:22Źródło komentarza: Kamizelka kuloodporna i hełm dla każdego PolakaAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Do komunistycznego wypranego mózgu szczur Giertych za 90 mln uciekł do włoch ale cudownie go wyczyścili i jeszcze odszkodowanie dostał NEO praworządnieData dodania komentarza: 19.01.2026, 10:00Źródło komentarza: Byliśmy blisko blackoutu, cyberprzestępcy chcieli wyłączyć w Polsce prąd. Cyfrowe czołgi już tu sąAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Wymienić rząd i będzie koniec kretynizmuData dodania komentarza: 19.01.2026, 09:51Źródło komentarza: 2026 rokiem kolejek. Dowody i prawa jazdy do wymianyAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Jaki to idiota zapewniał nas rok temu że planeta płonie RafałekData dodania komentarza: 19.01.2026, 09:50Źródło komentarza: W Zamościu temperatura spadła do minus 24 stopni. Sprawdź, co nas czeka w kolejnych dniach
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama