To pytanie zadał uczestnikom sondażu serwis Oferteo. Do udziału w nim zaprosił osoby, które wybudowały swoje domy w ubiegłym roku.
Najwięcej uczestników badania wskazało potrzebę zrealizowania swojego marzenia. Co czwarty respondent przyznał, że chciał w ten sposób zwiększyć powierzchnię mieszkalną. Dla 24 proc. motywacją była własna działka budowlana. Wśród pozostałych wskazań znalazły się:
- chęć posiadania ogrodu (23 proc.),
- przekonanie, że bardziej opłaca się budować dom, niż kupować mieszkanie (23 proc.),
- potrzeba przeprowadzki z miasta na wieś (22 proc.).
Według raportu serwisu Oferteo 56 proc. inwestorów wybrało dom na wsi. Co czwarty respondent wybrał nieduże miasto (do 50 tys. mieszkańców). Tylko 7 proc. respondentów zbudowało dom w dużych miastach powyżej 500 tys. mieszkańców.
W ubiegłym roku najwięcej nieruchomości powstało w województwach:
- mazowieckim (17 proc.),
- śląskim (13 proc.),
- dolnośląskim (9 proc.).
Najmniej nowych domów powstało w województwach:
- lubuskim (2 proc.),
- opolskim (1 proc.).
Oddalające się marzenie
Wysoka inflacja (ponad 12 proc.) i rosnące stopy procentowe (ostatnio 5,25 proc.) sprawiają jednak, że budowa własnego domu dla wielu osób staje się coraz bardziej odległym marzeniem.
– Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe od kilku miesięcy. Będziemy to robić nadal, aż osiągniemy pewność, że inflacja się obniży, aż osiągniemy pewność, że trwale się ona obniży – powiedział Adam Glapiński, prezes NBP. – Nadejdzie czas obniżania stóp, ale w tej chwili priorytetem jest obniżanie inflacji.
Prezes NBP podkreślił, że podnoszenie stóp procentowych, jest jedynym narzędziem, jakie ma Bank Centralny w celu ograniczenia inflacji. I dodał, że RPP chce zredukować poziom inflacji do wskaźnika wynoszącego 2,5 proc. plus / minus 1 p. proc.
![Dlaczego marzymy o własnym domu? [SONDAŻ] Dlaczego marzymy o własnym domu? [SONDAŻ]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/xl-dlaczego-marzymy-o-wlasnym-domu-sondaz-1652860797.png)
![Gm. Mircze: Tego nie da się nazwać budą! 16 psów w dramatycznych warunkach [ZDJĘCIA] Gm. Mircze: Tego nie da się nazwać budą! 16 psów w dramatycznych warunkach [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/01/30/sm-4x3-gm-mircze-tego-nie-da-sie-nazwac-buda-16-psow-w-dramatycznych-warunkach-zdjecia-1769767796-1.jpg)
![„Call center” było wabikiem, handlowali ludźmi i narkotyki [ZDJĘCIA] „Call center” było wabikiem, handlowali ludźmi i narkotyki [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/01/29/sm-4x3-call-center-bylo-wabikiem-handlowali-ludzmi-i-narkotyki-policje-powiadomil-mezczyzna-ktoremu-ud-1769669722-0.jpg)









![S17 w okolicach Tomaszowa płatna od 1 lutego. Więcej płatnych dróg w systemie e-TOLL [LISTA] Od 1 lutego 2026 r. będzie więcej dróg płatnych w Polsce. Zmieni się też wysokość stawek opłaty elektronicznej w systemie e-TOLL.](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/sm-4x3-s17-w-okolicach-tomaszowa-platna-od-1-lutego-wiecej-platnych-drog-w-systemie-e-toll-lista-1769677676.jpg)






Napisz komentarz
Komentarze