Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 09:46
Reklama

Pośrednicy dla Ukrainy

Agenci z Północ Nieruchomości w Zamościu włączyli się w ogólnopolską akcję „Pośrednicy dla Ukrainy”. Jednomyślnie podjęli decyzję o nieodpłatnej pomocy wszystkim osobom, które chcą wynająć lokale rodzinom dotkniętym wojną na Ukrainie. Założyli też grupę na Facebooku „Pośrednicy dla Ukrainy / miasto Zamość / powiat zamojski”.
Pośrednicy dla Ukrainy

– Pomagamy osobom z Ukrainy, które muszą uciekać ze swojego kraju przed wojną. Chcemy im pomóc zorganizować się w Polsce i godnie żyć, przez tydzień lub kilka tygodni, albo dłużej. Być może Ukraińcy będą mogli i chcieli wrócić do domu, a być może będą chcieli tutaj się osiedlić, pracować i żyć – mówi Tomasz Juszczak.

Budujemy bazę mieszkań

Akcję "Pośrednicy dla Ukrainy" zorganizował portal nieruchomosci-online. Nasi agenci dołączyli do niej bez wahania. Twierdzą, że początkowy okres przebywania Ukraińców w Polsce nie jest łatwy, a bez pracy nie wiadomo na jak długo starczy pieniędzy i na jak długo będą środki finansowe potrzebne. – Dlatego oferujemy pomoc w znalezieniu im domu. Być może będzie to dom przejściowy, a być może docelowy. Nie pozwólmy, aby padli ofiarą naciągaczy – zaznacza Paulina Skóra. Agenci założyli na Facebooku grupę „Pośrednicy dla Ukrainy / miasto Zamość / powiat zamojski”. Mogą do niej dołączyć zarówno uchodźcy szukający lokum, jak i osoby, które chcą udostępnić pokój, mieszkanie, dom itp. dla osób które uciekają przed wojną na Ukrainie.

– Jeśli ktoś ma dom, mieszkanie, kwaterę, w których mogą zamieszkać osoby z Ukrainy i które mogą być wynajęte po niższej cenie, niech opublikuje taką informację na naszej grupie. Cel jest jasny, skomunikowanie ze sobą osób, które szukają pomocy i które chcą pomóc – podkreśla Paulina Skóra.

Pomoc oferowana na grupie obejmuje też transport z granicy ukraińsko-polskiej do Zamościa i powiatu zamojskiego oraz inne formy wsparcia. Na grupie może napisać każdy, kto w jakikolwiek sposób chciałby pomóc osobom, uciekającym przed barbarzyńskim napadem Rosji na Ukrainę.

Pomagamy merytorycznie

Wśród osób, które zgłaszają się do agentów Północ Nieruchomości w Zamościu, pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące najmu mieszkań obywatelom Ukrainy. Dlatego agenci pomagają też merytorycznie. Tomasz Juszczak wyjaśnia, że umowę najmu dla Ukraińców będziemy pisać podobnie do tych zawieranych na co dzień. Nie stanowi ona szczególnego typu umowy najmu. – Warto jednak zwrócić uwagę na kilka elementów, które mogą zaoszczędzić kłopotów, bądź je zminimalizować. Otóż obcokrajowiec przebywający w Polsce dłużej niż 14 dni musi się zameldować. Jeśli chodzi o rodzaj najmu dla obcokrajowca, to najem okazjonalny jest najbardziej korzystnym narzędziem dla gospodarza, jednak w przypadku obcokrajowców problematyczne może być wskazanie lokalu, w którym najemca miałby zamieszkać na wypadek egzekucji – zauważa agent.

Doradza też, aby umowę sporządzić w dwujęzycznej formie, gdyż najemca musi rozumieć, co podpisuje. – Na wypadek postępowania cywilnego najbezpieczniej jest dodać w umowie klauzulę, wprowadzającą pierwszeństwo polskiej wersji językowej. Chodzi o to, by zapobiec rozbieżnościom interpretacyjnym. Wprowadźmy klauzulę pierwszeństwa dla prawa polskiego i jurysdykcji sądów polskich. W dokumencie napiszmy wyraźnie, że najemca będzie mógł używać lokalu wyłącznie w celach mieszkalnych – radzi Tomasz Juszczak.

Obecnie pomoc w zapewnieniu lokalu ukraińskim uchodźcom odbywa się w większości nieodpłatnie, ale w dłuższej perspektywie może się to zmienić. Dlatego agenci przypominają, że kaucja w przypadku najmu może wynosić nawet 12-krotność czynszu najmu, a w przypadku najmu okazjonalnego – 6-krotność. – Dobrze, jeśli spisując umowę najmu z obcokrajowcem, sprecyzujemy okres najmu. Pamiętajmy, że umowę można potem przedłużyć. Sporządźmy też dwujęzyczny protokół przekazania. Sugeruję też, aby umowy z dostawcami mediów zawierane były na nazwisko najemcy. I na koniec cenna rada – nie kontrolujmy lokalu bez obecności najemcy, bo grozi za to odpowiedzialność karna – dodaje na koniec agent Północ Nieruchomości.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Krzysiek 09.03.2022 13:41
Bardzopo, pozytywnie nasze województwo zdało egzamin bardzo dobrze ..mimo że rząd jeszcze niewspieral władza.samor,adowych to władze sa.orzadowr same we własnym interesie samorządowym zdali egzamin stolica ..mimo l bietnic Trzaskowskiego będąc w Kijowie obiecując że stica jest przygotowana na. ngorsze a wrzeczywistodvi po kejna brednia PO

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Emeryt z ZamościaTreść komentarza: Cnoty niewieście w akcji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 22:39Źródło komentarza: Zamość: Uczelnia ma swój banknotAutor komentarza: wpadkaTreść komentarza: A większość zaburzonych koniet stara się jeszcze prowokować zeby czuć sie ofiaramiData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:58Źródło komentarza: „Będziesz s..ą”. Sms-y znanego księdza do młodej kobietyAutor komentarza: PytanieTreść komentarza: Kobieta * Znasz facetów chyba. Do 20 z powołaniem a po tym wieku zaczyna działać instynkt. I nie ważne czy ksiądz czy policjant czy wojskowy jak nie uporządkuje sonie instynktów to ma zaburzeniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:56Źródło komentarza: „Będziesz s..ą”. Sms-y znanego księdza do młodej kobietyAutor komentarza: KlerTreść komentarza: Znacie aferę a Kleszczewa na trasie Hrubieszów Zamoście. To jest wypadkowa trzymania celibatu dla księży, Chce być w celibacie to zakon a tak afera za aferąData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:51Źródło komentarza: „Będziesz s..ą”. Sms-y znanego księdza do młodej kobietyAutor komentarza: Jak to w kabarecie byłoTreść komentarza: Hahaha nawet mój autorytet dopadli, Pewnie sprawa w Otwocku.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 19:46Źródło komentarza: Waszczykowski zakpił z materiału „Wiadomości”. Teraz się tłumaczyAutor komentarza: Państwo w PaństwieTreść komentarza: szpitaleData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:42Źródło komentarza: Wpadka „Wiadomości” TVP. Rozszerzyli Unię Europejską
Reklama
Reklama