Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 14:44
Reklama

Gm. Dołhobyczów: W hołdzie szwoleżerom

W Dołhobyczowie obok biblioteki stoi pomnik upamiętniający żołnierzy 1. Pułku Ułanów, którzy 103 lata temu stoczyli zwycięski bój z wojskami Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej. Ale z powodów epidemicznych uroczyste odsłonięcie pomnika zaplanowano wstępnie na wiosnę.
Gm. Dołhobyczów: W hołdzie szwoleżerom

Budowa pomnika upamiętniającego żołnierzy 1. Pułku Ułanów, późniejszego 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego była inicjatywą Dołhobyczowskiego Stowarzyszenia Regionalnego. Przygotowania i opracowanie zapisu na tablicy pomnika trwały ponad 2 lata. Starania o budowę pomnika rozpoczęto jeszcze w czerwcu 2018 r. A po wielu różnych perypetiach prace nad pomnikiem zakończono 4 października ubiegłego roku. Na pomniku umieszczono tablicę z napisem: "Żołnierz ginie za innych, nigdy za siebie – Józef Piłsudski. W hołdzie żołnierzom 1 Pułku Ułanów, późniejszego 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, którzy pod dowództwem mjra Orlicza-Dreszera stoczyli 10 grudnia 1918 r. pod Dołhobyczowem zwycięski bój z wojskami Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej". Na tablicy umieszczono nazwiska żołnierzy, którzy polegli wtedy pod Dołhobyczowem: "W boju o Polskę polegli ppor. Zygmunt Sokołowski i ułani: Michał Kostecki, Henryk Kosztowski, Stanisław Nadzieja, Mieczysław Sawukajtis".

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
kk 18.02.2022 20:05
Przecież polskie wojsko przegrało tę bitwę

doipn 01.02.2022 16:36
EEE. To był na początku Twój ulubiony historyk. Hahaha

ipn 01.02.2022 16:09
A co na to były "historyk " IPNu? Nazwisko gdzieś mi uleciało...

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CiekawyTreść komentarza: LisaData dodania komentarza: 04.07.2022, 14:12Źródło komentarza: Zmiany w przeglądach rejestracyjnych samochodów. Rzęch nie przejdzie już badańAutor komentarza: CiekawyTreść komentarza: Hej POMedia. Liczba wyjebali z Newsweeka. Co wy na to szczujnio ?Data dodania komentarza: 04.07.2022, 14:11Źródło komentarza: Zmiany w przeglądach rejestracyjnych samochodów. Rzęch nie przejdzie już badańAutor komentarza: ZamościankaTreść komentarza: Powinniśmy się cieszyć, że Akademia Zamojska tak szybko się rozwija, powstają nowe kierunki, odbywają się konferencje, przyjeżdżają naukowcy z całej Polski. Malkontenci - na terapię!Data dodania komentarza: 04.07.2022, 13:08Źródło komentarza: Zamość: Żakom się poprawi. Akademia szykuje milionową inwestycjęAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Przy Elektryku chyba lepsze warunki dla zajęć sportowych typu basen itp. Po co adoptować na ten cel zupełnie nieprzystosowany do tego budynek po GS? 2. Co z budynkami po dawnej filii Akademii Rolniczej i d. rektoratem WSZiA na Starym Mieście, może i je Akademia mogłaby nabyć??Data dodania komentarza: 04.07.2022, 11:37Źródło komentarza: Zamość: Żakom się poprawi. Akademia szykuje milionową inwestycjęAutor komentarza: rowerzystaTreść komentarza: zalew a pompowanie kół rowerów - brakuje mi nad zalewem zamojskim takiego urzadzenia jak przy myjniach samochodowych do pompowania rowerów (dobra rzecz), sporo osób przyjezdza nad zalew rowerem, mozna by podpompować powietrza jakby spadło by bezpieczniej jezdzicData dodania komentarza: 04.07.2022, 11:27Źródło komentarza: Zamość: Akcja poszukiwawcza 17-latka na zamojskim zalewie zakończona. Niestety, chłopak nie żyjeAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: W tym roku dzieje się to samo od strony Nawoza tysiące sztuk już dryfuje po powierzchni..... ( lipiec 2022 )Data dodania komentarza: 04.07.2022, 11:20Źródło komentarza: Nielisz: Dlaczego zdechły małże?
Reklama
Reklama