Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 7 lipca 2022 09:46
Reklama

Gm. Dołhobyczów: W hołdzie szwoleżerom

W Dołhobyczowie obok biblioteki stoi pomnik upamiętniający żołnierzy 1. Pułku Ułanów, którzy 103 lata temu stoczyli zwycięski bój z wojskami Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej. Ale z powodów epidemicznych uroczyste odsłonięcie pomnika zaplanowano wstępnie na wiosnę.
Gm. Dołhobyczów: W hołdzie szwoleżerom

Budowa pomnika upamiętniającego żołnierzy 1. Pułku Ułanów, późniejszego 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego była inicjatywą Dołhobyczowskiego Stowarzyszenia Regionalnego. Przygotowania i opracowanie zapisu na tablicy pomnika trwały ponad 2 lata. Starania o budowę pomnika rozpoczęto jeszcze w czerwcu 2018 r. A po wielu różnych perypetiach prace nad pomnikiem zakończono 4 października ubiegłego roku. Na pomniku umieszczono tablicę z napisem: "Żołnierz ginie za innych, nigdy za siebie – Józef Piłsudski. W hołdzie żołnierzom 1 Pułku Ułanów, późniejszego 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, którzy pod dowództwem mjra Orlicza-Dreszera stoczyli 10 grudnia 1918 r. pod Dołhobyczowem zwycięski bój z wojskami Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej". Na tablicy umieszczono nazwiska żołnierzy, którzy polegli wtedy pod Dołhobyczowem: "W boju o Polskę polegli ppor. Zygmunt Sokołowski i ułani: Michał Kostecki, Henryk Kosztowski, Stanisław Nadzieja, Mieczysław Sawukajtis".

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
kk 18.02.2022 20:05
Przecież polskie wojsko przegrało tę bitwę

doipn 01.02.2022 16:36
EEE. To był na początku Twój ulubiony historyk. Hahaha

ipn 01.02.2022 16:09
A co na to były "historyk " IPNu? Nazwisko gdzieś mi uleciało...

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: pasypasyTreść komentarza: "Pasy malowane w technologii cienkowarstwowej szybciej się zużywają, a co za tym idzie częściej trzeba je odnawiać." To po co stosować taką technologię? Nie można pomalować grubiej? Na Piłsudskiego już widziałem jakieś powycierane oznaczenia a dopiero co skończyli malować...Data dodania komentarza: 07.07.2022, 08:43Źródło komentarza: Zamość: Kiedy skończą się remonty? SprawdzamyAutor komentarza: WaldemarTreść komentarza: Wywłaszczenia to barbarzyństwo prywatna własność człowieka to jego życie które chcecie mu odebrać na to nie ma zgody teraz i w przyszłości .Każdy rząd który wyciąga ręce po czyjąś własność powinien zostać usunięty aby ludzie mogli żyć w spokoju a nie w ciągłym stresie że władza odbierze im wszystko co mają i wyrzuci na brukData dodania komentarza: 07.07.2022, 04:05Źródło komentarza: Gm. Zamość: Przeciwko kolei CPK protestowali w WarszawieAutor komentarza: ZiggiTreść komentarza: Polecam poczytać co na fejsie Omegi wypisuje aktor tego kabaretu Mateusz Wróbel. Zawodnik grający w trzech klubach tego sezonu. Unia Hrubieszów, BKS Bodaczów i Błękitni Obsza. Takie cuda tylko w Zamościu.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 23:58Źródło komentarza: Klasa okręgowa: Już by świętowaliAutor komentarza: Zdegustowany kibicTreść komentarza: Totalny cyrk Zamojskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Przeczytajcie fakty w tej sprawie a następnie wypowiedź Prezesa Pryciuka. Wygląda na to, że ktoś tu nie wie na czym polega zarządzanie sytuacją kryzysową. Taki cyrk możliwy tylko w LZPN i ZOZPN... Najpierw link do strony Andorii: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=5189954311111919&id=843402075767186&m_entstream_source=timeline&__tn__=%2As%2As-R Oraz do wypowiedzi Pryciuka: https://gazetabilgoraj.pl/amp/jest-decyzja-pzpn-co-na-to-prezes-zamojskiej-pilki-rozmowa/ Ktoś nie dorósł do roli Prezesa. Co terax zrobi okręgowy związek że swoim blamażem? Dlaczego ofiarą niekompetencji pracowników związku ma być klub Andoria Mircze? Dlaczego są w lidze zamojskiej okręgowej święte krowy i dlaczego PZPN nie ukarał nikogo? Czy to jest organizacja, która sama nie stosuje się do ustanowionych przez siebie przepisów? Przecież to skandal. Można to jeszcze naprawić. Nie będę pisać co ma zrobić okręgowy związek ale sprawa jest prosta. Jeszcze jest czas aby nie wybiło szambo jak zacznie się sprawdzać inne decyzje związku.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 23:47Źródło komentarza: Klasa okręgowa: Już by świętowaliAutor komentarza: obywatel gcTreść komentarza: POCHÓWEK ŚWIECKI TO KSIĄDZ NIE ZAROBIŁ. OTO PRZYCZYNA KONFLIKTU.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 22:43Źródło komentarza: Parafianie chcieli wywieźć księdza na taczce [VIDEO]Autor komentarza: Mieszkaniec oś kartkówkaTreść komentarza: Szczebrzeska stała rozkopana pół roku żadne prace się nieodbywaly dlaczego Jest todlamnie dziwneData dodania komentarza: 06.07.2022, 21:48Źródło komentarza: Zamość: Kiedy skończą się remonty? Sprawdzamy
Reklama
Reklama