Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 09:26
Reklama

Gm. Tomaszów Lubelski: Kamień zostaje

Nie znaleziono nic na potwierdzenie historii przekazywanej w Szarowoli z pokolenia na pokolenie, że jakoby na jednym z pól mieliby zostać pochowani powstańcy styczniowi. Mimo to mieszkańcy wsi wierzą, że tak się kiedyś stało.
Gm. Tomaszów Lubelski: Kamień zostaje
Podczas poszukiwań w wyznaczonym miejscu nie odnaleziono śladów pochówku.

– Mam 60 lat i odkąd pamiętam, każdy tu mówił, że kiedyś ktoś pochował w tym miejscu powstańców styczniowych. Taką historię przekazano też mojej babci. Jak chodziłem do szkoły, co roku na Święto Zmarłych uczniowie, harcerze i nauczyciele upamiętniali to miejsce. Przynosiliśmy kwiaty i zapalaliśmy znicze – opowiada Zbigniew Umiński, dzierżawca pola, na którym znajdowała się mogiła.

– Kiedyś dobrze ją było widać. To był spory, do 1,5 metra pagórek. Ale kilkadziesiąt lat temu został zniszczony. Zrobiła to pewna kobieta, której bardzo przeszkadzało, że idąc w to miejsce, wchodzi się na jej pole i tyle kopała, kopała, aż zniszczyła pagóreczek. Niewykluczone, że dokopała się do szczątków – dodaje pan Zbigniew.

Ta historia już jakiś czas temu zainteresowała regionalistów, Witolda Piturę i Jarosława Jońca. Dzięki dociekliwości ich oraz Beaty Będkowskiej, właścicielki pola, w końcu udało się sprawdzić wskazane miejsce. Regionaliści zaprosili do Szarowoli Stowarzyszenie Wizna 1939 z Wołomina. Ci przyjechali w listopadzie na poszukiwania. Przy użyciu koparki wybrano ziemię, ale nie znaleziono żadnych śladów czy szczątków, które mogłyby potwierdzić opowieści mieszkańców wsi.

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Zawisza Ciemny 12.01.2022 18:01
Całkiem jak na górce w Taplarach. ,,Konopielka''

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Emeryt z ZamościaTreść komentarza: Cnoty niewieście w akcji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 22:39Źródło komentarza: Zamość: Uczelnia ma swój banknotAutor komentarza: wpadkaTreść komentarza: A większość zaburzonych koniet stara się jeszcze prowokować zeby czuć sie ofiaramiData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:58Źródło komentarza: „Będziesz s..ą”. Sms-y znanego księdza do młodej kobietyAutor komentarza: PytanieTreść komentarza: Kobieta * Znasz facetów chyba. Do 20 z powołaniem a po tym wieku zaczyna działać instynkt. I nie ważne czy ksiądz czy policjant czy wojskowy jak nie uporządkuje sonie instynktów to ma zaburzeniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:56Źródło komentarza: „Będziesz s..ą”. Sms-y znanego księdza do młodej kobietyAutor komentarza: KlerTreść komentarza: Znacie aferę a Kleszczewa na trasie Hrubieszów Zamoście. To jest wypadkowa trzymania celibatu dla księży, Chce być w celibacie to zakon a tak afera za aferąData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:51Źródło komentarza: „Będziesz s..ą”. Sms-y znanego księdza do młodej kobietyAutor komentarza: Jak to w kabarecie byłoTreść komentarza: Hahaha nawet mój autorytet dopadli, Pewnie sprawa w Otwocku.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 19:46Źródło komentarza: Waszczykowski zakpił z materiału „Wiadomości”. Teraz się tłumaczyAutor komentarza: Państwo w PaństwieTreść komentarza: szpitaleData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:42Źródło komentarza: Wpadka „Wiadomości” TVP. Rozszerzyli Unię Europejską
Reklama
Reklama