Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 09:55
Reklama

Historia piłki nożnej: Smak dobrego futbolu

W czerwcu 1983 r. Resovia przegrała jednym punktem z Motorem Lublin rywalizację o awans do ekstraklasy. Niecałe dwa miesiące później drugoligowy zespół z Rzeszowa przyjechał do Szczebrzeszyna, by w drugiej rundzie rozgrywek centralnego Pucharu Polski zmierzyć się z miejscowym Roztoczem. Latem tegoż roku Łada Biłgoraj rozegrała mecz towarzyski z Szombierkami Bytom – mistrzem Polski z 1980 r.
Historia piłki nożnej: Smak dobrego futbolu
Zespół seniorów Łady Biłgoraj przed meczem z Szombierkami Bytom na boisku Zasadniczej Szkoły Zawodowej Biłgorajskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego w Biłgoraju latem 1983 r.

Ze względu na przebudowę obiektów sportowych na stadionie OSiR przy ul. Targowej w Biłgoraju przez trzy sezony (1982-1985) miejscowa Łada przyjmowała przyjezdne zespoły na boisku Zasadniczej Szkoły Zawodowej Biłgorajskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego w Biłgoraju (obecnie ZSBiO). Boisko było piaszczyste, gdzieniegdzie znajdowały się kępki trawy. Dziś taki obiekt nie byłby dopuszczony do jakichkolwiek rozgrywek pod egidą związku. Dawniej można było rozgrywać na nim mecze nawet na czwartym poziomie ligowym. Problemów z grą na takim placu nie miały nawet występujące w ekstraklasie Szombierki Bytom, które latem 1983 r. przebywały na zgrupowaniu, na Roztoczu, a przy okazji zmierzyły się towarzysko z Ładą. Mistrz Polski z 1980 r. wygrał to spotkanie 4:0.

– To było wielkie wydarzenie w Biłgoraju. Trenerem Szombierek był słynny Hubert Kostka, a w drużynie błyszczała cała plejada wyróżniających się ligowców, z napastnikiem Markiem Koniarkiem na czele. Przyszło mnóstwo kibiców – wspomina Stanisław Szpinda, piłkarz Łady.

Na boisku dominowały lepsze o kilka klas Szombierki, ale momentami miejscowi prowadzili z rywalem równorzędny bój. Później, w ramach rewizyty, Łada pojechała na obóz szkoleniowy do Bytomia. Trenerem zespołu z Biłgoraja był wówczas Roman Wszoła. Najpochlebniejsze opinie w meczach ligowych zbierali: Janusz SierocińskiBogdan HysaJan Kurzyna i Szpinda.

W 1983 r. Roztocze Szczebrzeszyn miało okazję spotkać się na własnym stadionie z Resovią, która należała wtedy do absolutnej czołówki w II lidze. Zespół z Rzeszowa minimalnie przegrał z Motorem Lublin zaciętą rywalizację o awans do ekstraklasy. W niedzielę, 14 sierpnia 1983 r. przyjechał na pucharowy bój do Szczebrzeszyna. I wygrał tam 3:0. Gole w tym meczu strzelili: Stanisław Urban (w 53 minucie), Ryszard Sekrecki (samobójczy, w 55 minucie) i Wiesław Cisek (w 75 munucie).

Lubelskie gazety podały, że w liczącym 5 tysięcy mieszkańców Szczebrzeszynie na mecz przyszło tyleż właśnie kibiców.

– Z tą frekwencją trochę przesadzono, ale prawdą jest to, że kibiców było mnóstwo. Zjechali się z całej okolicy. Niektórzy siedzieli na okolicznych drzewach, bo wokół boiska nie było miejsca – wspomina Wojciech Szymczak, były piłkarz Roztocza.

Roztocze nie miało w tym meczu wiele do powiedzenia, ale nie ograniczało się jedynie do obrony własnej bramki. – Próbowaliśmy kontratakować. Do zdobycia honorowej bramki zabrakło nam naprawdę niewiele. Po jednej z nielicznych akcji 16-letni Marek Wróbel trafił w poprzeczkę – mówi Szymczak.

Przed meczem piłkarze z Rzeszowa wręczyli swym rywalom na pamiątkę klubowe odznaki na szpilkach. – Ja dostałem herb Resovii od Wiesława Ciska, który później brylował w Widzewie Łódź, Legii Warszawa i reprezentacji Polski – wspomina Szymczak.

Pucharowa przygoda Roztocza w 1983 r. rozpoczęła się od zwycięstwa nad Unią Hrubieszów na stadionie OSiR w Zamościu, w finale rozgrywek o Puchar Polski na szczeblu woj. zamojskiego (po dogrywce był remis 1:1, w karnych Roztocze wygrało 4:2). W pierwszym meczu na szczeblu centralnym Roztocze pokonało 2:1 w Kielcach drugi zespół Korony.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Pamietajacy...i na zdjeciu bedacy 11.01.2022 02:27
Do najlepszch nalezal Marek Ozga...bez dwoch zdan

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Emeryt z ZamościaTreść komentarza: Cnoty niewieście w akcji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 22:39Źródło komentarza: Zamość: Uczelnia ma swój banknotAutor komentarza: wpadkaTreść komentarza: A większość zaburzonych koniet stara się jeszcze prowokować zeby czuć sie ofiaramiData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:58Źródło komentarza: „Będziesz s..ą”. Sms-y znanego księdza do młodej kobietyAutor komentarza: PytanieTreść komentarza: Kobieta * Znasz facetów chyba. Do 20 z powołaniem a po tym wieku zaczyna działać instynkt. I nie ważne czy ksiądz czy policjant czy wojskowy jak nie uporządkuje sonie instynktów to ma zaburzeniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:56Źródło komentarza: „Będziesz s..ą”. Sms-y znanego księdza do młodej kobietyAutor komentarza: KlerTreść komentarza: Znacie aferę a Kleszczewa na trasie Hrubieszów Zamoście. To jest wypadkowa trzymania celibatu dla księży, Chce być w celibacie to zakon a tak afera za aferąData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:51Źródło komentarza: „Będziesz s..ą”. Sms-y znanego księdza do młodej kobietyAutor komentarza: Jak to w kabarecie byłoTreść komentarza: Hahaha nawet mój autorytet dopadli, Pewnie sprawa w Otwocku.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 19:46Źródło komentarza: Waszczykowski zakpił z materiału „Wiadomości”. Teraz się tłumaczyAutor komentarza: Państwo w PaństwieTreść komentarza: szpitaleData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:42Źródło komentarza: Wpadka „Wiadomości” TVP. Rozszerzyli Unię Europejską
Reklama
Reklama