Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 lipca 2026 03:44
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Na to oświadczenie czekało wielu Polaków. Prezydent podjął decyzję ws. "Lex TVN"

Sprawa tzw. „Lex TVN” wciąż budzi kontrowersje po tym, jak sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji pomimo senackiego weta. Teraz decyzję w sprawie podjął prezydent Andrzej Duda.
Na to oświadczenie czekało wielu Polaków. Prezydent podjął decyzję ws. "Lex TVN"

Autor: gov.pl

Wszystko miało być już jasne

O sprawie zrobiło się głośno w połowie bieżącego roku. Prawo i Sprawiedliwość wpadło wówczas na pomysł, aby prawnie zakazać nadawania w Polsce stacjom telewizyjnym  z kapitałem spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Decyzja ta wyciągnęła na ulice polskich miast tłumy sprzeciwiające się ograniczeniu wolności mediów, ponieważ nowelizacja w odbiorze opinii publicznej wymierzona była w TVN podlegający pod amerykański koncern Discovery. Ostatecznie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedłużyła stacji polską koncesję, a senat zawetował sejmowy projekt.

Brak porozumienia i decyzja głowy państwa

W połowie grudnia „Lex TVN”, czyli rzeczona ustawa, znów rozgrzała dyskusję, ponieważ sejm uchwalił nowelizację pomimo sprzeciwu senatorów. W takiej sytuacji dokument trafił na biurko samego Andrzeja Dudy, i to on miał rozstrzygnąć, jakie będą jego dalsze losy. W poniedziałek prezydent wygłosił oświadczenie o swojej decyzji w tej sprawie.

„Jednym z argumentów, które były przeze mnie rozważane w trakcie analizy, była kwestia umowy międzynarodowej zawartej przez Polskę w 1990 roku. To traktat pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi o wzajemnych stosunkach gospodarczych i handlowych” – wyjaśniał Andrzej Duda. Rozważałem kwestię ochrony prawa własności, kwestię ochrony swobody działalności gospodarczej, kwestię ochrony interesów i kwestię tejże polsko-amerykańskiej umowy” – dodał. Pod uwagę prezydent wziął również m.in. opinię Polaków oraz konstytucyjnie zagwarantowaną wolność słowa.

Ostatecznie prezydent ogłosił, że biorąc pod uwagę wszelkie badane przez siebie okoliczności, podjął decyzję – ustawa „Lex TVN” została przez niego zawetowana i skierowana do sejmu do ponownego rozpatrzenia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KSZYŚ 28.12.2021 19:54
Najgorszy prezydent POLSKI

Kronika Tygodnia

Chcesz częściej widzieć nasze newsy?

Dodaj Kronikę Tygodnia do preferowanych źródeł w Google i bądź bliżej najważniejszych spraw z regionu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: TwuSSk Treść komentarza: Skończyła się farsa lecimy na MARSA kosmiczne jaja 101 bajerów dla frajerów, czekamy na RUDY 102 budujemy bajkonura Data dodania komentarza: 16.07.2026, 08:47 Źródło komentarza: Hrubieszów: Rekordowe mandaty i 31 punktów karnych! Trzech kierowców straciło prawo jazdy Autor komentarza: Z Treść komentarza: Masz, Poeto, rację. Data dodania komentarza: 15.07.2026, 14:40 Źródło komentarza: Niewybuchy w powiecie zamojskim. Amunicję wykopano na posesji, pocisk znaleziono przy ulicy Autor komentarza: daj dolara daj daj daj Treść komentarza: Ale na wschodzie kraju twierdzą ,że NIE MA ZMIANY KLIMATU !!!! To jak trwoga to do Pana Boga. Data dodania komentarza: 15.07.2026, 10:29 Źródło komentarza: Gmina Zamość: Rolniku, zgłoś szkody po upałach Autor komentarza: asd Treść komentarza: I takich jest wielu. I spotkania takich codziennie się obawiam. A nie tylko Ukraińców i Ukraińców... Data dodania komentarza: 15.07.2026, 10:16 Źródło komentarza: Pijany, bez prawka, pasów i badań technicznych auta, do tego za szybko jechał przez Justynówkę Autor komentarza: Kondolencje Treść komentarza: Komuny rządu to nieinteresuje teraz wszyscy do więzienia Data dodania komentarza: 15.07.2026, 09:08 Źródło komentarza: Tomaszów Lub.: Radni o suszy. Apelują o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej i pomoc dla rolników Autor komentarza: WON Treść komentarza: A będzie znak " Pieszy z palcem w Nosie " ? Proponuję żeby ten znak był wielkości człowieka , od samej ziemi , przy przejściu !!! Przedstawiający pieszego o wyglądzie ministra Gilojada ??? Wincej , albo jeszcze Wincej znaków przy drogach bo stanowczo jest ich za mało tak jak reklam , kierowca się nudzi jazdą bo nie ma co oglądać PO za drogą !!! A swoją droga , ciekawe który to leming zarobi na produkcji i sprzedaży tych znaków ?! Data dodania komentarza: 15.07.2026, 09:07 Źródło komentarza: Patrzysz w telefon na przejściu? Wkrótce może tam stanąć nowy znak
Reklama
Reklama
Reklama