Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 13:51
Reklama

Zamość: Archeologiczne odkrycie pod rondem

Na relikty architektoniczne fortyfikacji Bastionu V natrafili drogowcy przebudowujący rondo Hetmana Jana Zamoyskiego u zbiegu ulic Akademickiej, Piłsudskiego i Łukasińskiego w Zamościu. To już kolejne takie archeologiczne odkrycie podczas prowadzonych w Zamościu inwestycji drogowych.
Zamość: Archeologiczne odkrycie pod rondem
Autor: Fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków/facebook.com

Poinformował o nim Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. W komunikacie podano, że gdy drogowcy zdarli stary asfalt i podbudowę ul. Akademickiej, zobaczyli "ceglane i kamienne relikty korony murów lewego czoła Bastionu V, w postaci elementów galerii strzelniczej i wewnętrznej części szpicy Bastionu". 

Ten fragment fortyfikacji był jak dotąd najsłabiej rozpoznanym elementem Twierdzy Zamość. Jego usytuowanie i formę znano właściwie tylko historycznych planów. Dokopanie się do fragmentu murów pozwoli to zmienić. 

Zaraz po odkryciu zamojska delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków zaleciła wykonanie badań archeologicznych. Korona murów ma być odkryta i uczytelniona na odcinku od szpicy Bastionu V znajdującej się w obrębie ronda do końca odcinka realizowanej przebudowy w ul. Akademickiej. Ma być również wykonana pełna dokumentacja: rysunkowa, opisowa i fotograficzna. Nakazano również wykonanie izolacji pomiędzy podbudową drogi i koroną murów.

Co potem? Odkrycie zostanie zasypane.

Podobnie stało się zresztą w zeszłym roku, kiedy to podczas remontu Placu Stefanidesa również natknięto się na fragmenty reliktów architektonicznych. Odsłonięto wówczas fragment fundamentów budynku ściany północnej, który zniknął z powierzchni w latach 20. XIX wieku, a w pobliżu znajdującego się na placu kantoru również dwie piwnice dwóch budynków, które przestały istnieć najpewniej pod koniec XVII lub na początku XVIII w.

Archeologicznymi odkryciami zaowocowały również roboty budowlane prowadzone na placu Wolności. Odsłoniły pozostałości dwóch obiektów: drewnianego budynku kozackiego, nazywanego koszarami, stajnią czy kuźnią, a także fundamenty klasztoru Franciszkanów rozebranego w latach 20. XIX w.

Najnowsze odkrycie zostało dokonane w ramach inwestycji „Przebudowa ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego wraz z odcinkiem ulicy Peowiaków w Zamościu”. Jej finał był planowany na połowę listopada. Najpewniej się opóźni. O ile? Szczegóły w najbliższym, papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.

Czytaj także: Znaleźli skarb sprzed 300 lat

Czytaj także: Łąka pełna skarbów w gminie Hrubieszów

Czytaj także: Tajemnice miejskich placów w ZamościuOceń

Napisz komentarz
Komentarze
aa 10.11.2021 20:54
Kończcie te remonty a nie w archeologie będziecie się bawić.Trzeba żyć do przodu a nie cofać się w aa

zamosc miasto idealne 10.11.2021 18:52
Szkoda ze zasypuja zabytki. Moze inna wladza bedzie myslala o wiekszym promowaniu miasta

Edward 10.11.2021 19:47
Te zabytki zostaną zinwentaryzowane i zasypane, bez tlenu przetrwają jeszcze pierdyliard lat, czy wszystko ma być odbudowane już i teraz za nasze dzisiejsze pieniądze a nie lepiej to rozłożyć na następne pokolenia.

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZamościankaTreść komentarza: Powinniśmy się cieszyć, że Akademia Zamojska tak szybko się rozwija, powstają nowe kierunki, odbywają się konferencje, przyjeżdżają naukowcy z całej Polski. Malkontenci - na terapię!Data dodania komentarza: 04.07.2022, 13:08Źródło komentarza: Zamość: Żakom się poprawi. Akademia szykuje milionową inwestycjęAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Przy Elektryku chyba lepsze warunki dla zajęć sportowych typu basen itp. Po co adoptować na ten cel zupełnie nieprzystosowany do tego budynek po GS? 2. Co z budynkami po dawnej filii Akademii Rolniczej i d. rektoratem WSZiA na Starym Mieście, może i je Akademia mogłaby nabyć??Data dodania komentarza: 04.07.2022, 11:37Źródło komentarza: Zamość: Żakom się poprawi. Akademia szykuje milionową inwestycjęAutor komentarza: rowerzystaTreść komentarza: zalew a pompowanie kół rowerów - brakuje mi nad zalewem zamojskim takiego urzadzenia jak przy myjniach samochodowych do pompowania rowerów (dobra rzecz), sporo osób przyjezdza nad zalew rowerem, mozna by podpompować powietrza jakby spadło by bezpieczniej jezdzicData dodania komentarza: 04.07.2022, 11:27Źródło komentarza: Zamość: Akcja poszukiwawcza 17-latka na zamojskim zalewie zakończona. Niestety, chłopak nie żyjeAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: W tym roku dzieje się to samo od strony Nawoza tysiące sztuk już dryfuje po powierzchni..... ( lipiec 2022 )Data dodania komentarza: 04.07.2022, 11:20Źródło komentarza: Nielisz: Dlaczego zdechły małże?Autor komentarza: czytelnikTreść komentarza: dobry uczeń potrzebuje korepetycji, żeby się rozwijać - w szkołach poziom niziutkiData dodania komentarza: 03.07.2022, 22:24Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieciAutor komentarza: JaTreść komentarza: Małe sprostowanie - w SP3 egzamin zdawało 143 uczniówData dodania komentarza: 03.07.2022, 20:56Źródło komentarza: Zamość: Egzamin ósmoklasisty 2021. Która podstawówka najlepsza (WYNIKI)
Reklama
Reklama