Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 2 lutego 2026 07:35
Przeczytaj!
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Policja sprawdzi światła aut. Można stracić dowód rejestracyjny

Policjanci przez ponad miesiąc będą wnikliwie przyglądać się prawidłowemu ustawieniu świateł w naszych samochodach. Warto zadbać o wyregulowanie reflektorów, zanim „drogówka” zabierze nam dowód rejestracyjny i wręczy mandat karny. W niektórych stacjach diagnostycznych wkrótce będzie można zrobić to za darmo.
Policja sprawdzi światła aut. Można stracić dowód rejestracyjny

Autor: iStock

Nie dbamy o światła

Według badań Instytutu Transportu Samochodowego, większość polskich kierowców zapomina o tym, jak ważne jest ustawienie reflektorów. Zagadnienie to powraca szczególnie jesienią i zimą, kiedy szybciej zapada zmrok, a niedostateczne oświetlenie znacznie obniża komfort i bezpieczeństwo jazdy. Policja przypomni kierowcom o tym obowiązku w wielkiej akcji, która potrwa od końca października do początku grudnia. Dla zapominalskich przewidziane są mandaty i wyłączenia niedostosowanych technicznie pojazdów z ruchu drogowego.

Diagności wychodzą klientom naprzeciw

Dlatego 23 października, 6 i 20 listopada oraz 4 grudnia, będzie można skorzystać z bezpłatnej usługi wyregulowania świateł w samochodach. "Twoje światła – nasze bezpieczeństwo” to wspólne działanie stacji kontroli pojazdów z mundurowymi. Do 21 października Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów ogłosi pełną listę zakładów, które mogą już teraz zgłaszać swoją gotowość do włączenia się w przedsięwzięcie.

Jakie elementy podlegają kontroli?

Przy użyciu specjalnego, mobilnego przyrządu, policja sprawdzi wysokość padania światła, poziom jego natężenia oraz granicę pomiędzy światłem i cieniem. Te trzy elementy decydują o odpowiedniej widoczności na drodze i nieoślepianiu kierowców poruszających się w przeciwnym kierunku. Według Anny Zielińskiej z Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS, najwięcej wypadków śmiertelnych występuje na drogach nieoświetlonych. Aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego, nie musimy czekać do końca października. Większość stacji diagnostycznych wykona zabieg bez wcześniejszego zapisywania się na konkretny termin. Koszt usługi nie powinien przekroczyć 20 zł, a jej wykonanie zajmuje zwykle kilka minut.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaBaner reklamowy - orange
Reklama
ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZTreść komentarza: Nie dość, że sama strzela, to jeszcze sama się załadowuje. Albo bawili się chcąc sprawdzić, o co chodzi, albo ten który "zabezpieczał" materiał dowodowy, nie nie zgadł, że trzeba ją rozładować (o ile to broń samopowtarzalna) .Data dodania komentarza: 31.01.2026, 21:07Źródło komentarza: Najpierw postrzeliła dziecko, potem wystrzeliła na komendzieAutor komentarza: PytamTreść komentarza: To jak sama strzela czy coData dodania komentarza: 31.01.2026, 16:01Źródło komentarza: Najpierw postrzeliła dziecko, potem wystrzeliła na komendzieAutor komentarza: Z Lublina .Treść komentarza: Ostatnio w Niemcach byłem !Data dodania komentarza: 31.01.2026, 13:39Źródło komentarza: S17 w okolicach Tomaszowa płatna od 1 lutego. Więcej płatnych dróg w systemie e-TOLL [LISTA]Autor komentarza: mecenasTreść komentarza: Tylko tyle i jak głupio!co tu ma piernik do wiatraka? Uciekł na Węgry i słusznie !Dzisiaj w tym wymiarze ni esprawiedliwości siedziałby wiele miesiecy w areszcie bez wyroku i nawet aktu orkarzenai!Data dodania komentarza: 31.01.2026, 11:06Źródło komentarza: Stop bandytom drogowym. Nowe przepisy mają ich wyeliminować z ruchuAutor komentarza: pianaTreść komentarza: Boże, spuść nogę i kopnij w d..ę kolejno tych pieniaczy ,którzy mówią nie wiadomo w jakim języku.Data dodania komentarza: 31.01.2026, 10:25Źródło komentarza: Lubelska Policja w 2025 roku: 1. miejsce w kraju w wykrywalności bójek i kradzieży samochodówAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: ZOMO HAhaData dodania komentarza: 31.01.2026, 10:08Źródło komentarza: Rondziarze skutecznie polują na swoje ofiary i wyłudzają kasę
Reklama
Reklama
Reklama