Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 7 lipca 2022 09:01
Reklama

Z Chopinem do Poturzyna

W gminie Telatyn nie zapomniano o Fryderyku Chopinie.
Z Chopinem do Poturzyna
Dariusz Kozłowski: W centrum chopinowskim będzie sala koncertowa. Pięknego domu Woyciechowskich nie da się odwzorować, ale staraliśmy się w projekcie centrum do niego nawiązać.

Mieszkańcy Poturzyna są dumni z tego, że niegdyś w tej miejscowości gościł Fryderyk Chopin. Gmina buduje tam centrum chopinowskie, a przed wakacjami współpracowała z lubelską Fundacją EduArtte przy kręceniu filmu pt. „Wakacje z Panem Pichonem”. Efekty można już oglądać w Internecie.

Z czasów, gdy Chopin przebywał w Poturzynie, pozostało dziś niewiele. Okazały dwór Woyciechowskich spłonął wraz z wzniesioną przez nich cukrownią w latach 40. XX wieku. Jest jeszcze kilka zabudowań gospodarczych, są fundamenty cukrowni, stawy. Niestety wszystko to zarośnięte, zaniedbane. Te miejsca pokazane zostały w filmie zatytułowanym „W drodze do przyjaciela”. To trzeci odcinek z cyklu "Wakacje z Panem Pichonem", który zrealizowała lubelska Fundacja Wspierania Edukacji Artystycznej i Twórczości Teatralnej (EduArtte). 

 – Trochę smutno wypada zestawienie pięknych wnętrz muzeów z poturzyńskimi włościami Woyciechowskich – przyznaje wójt Dariusz Kozłowski, który sam jest miłośnikiem twórczości Chopina. Wójt tłumaczy, że obecnie te dobra są w rękach prywatnych, tylko część stawów należy do gminy.

W filmie po dawnych dobrach Woyciechowskich spaceruje Mariola Zagojska, solistka Teatru Muzycznego w Lublinie, razem z Grażyną Dobrzańską, która była nauczycielką w szkole podstawowej w Poturzynie, a obecnie uczy w Telatynie. Pani Grażyna opowiada o Chopinie, o miejscach, które tu odwiedził, prezentuje pomnik autorstwa Jana Bulewicza, upamiętniający pobyt Chopina w Poturzynie. Gdyby film kręcono za rok, to w Poturzynie na pewno byłoby więcej do pokazania, bo gmina Telatyn buduje Centrum Promocji Wsi (nazywane też centrum chopinowskim). Zmieni się też krajobraz w gminnej części parku ze stawami.

– Stawy są powoli przywracane do świetności, planujemy postawić ławeczki, zrobić molo. W centrum chopinowskim będzie sala koncertowa. Pięknego domu Woyciechowskich nie da się odwzorować, ale staraliśmy się w projekcie centrum do niego nawiązać. Będzie w stylu klasycznego dworku i z elementami współczesnymi – mówi Dariusz Kozłowski. I dopowiada, że jest plan, żeby w parku i w centrum znów zabrzmiała muzyka chopinowska, żeby znowu organizować w Poturzynie koncerty. Ostatnie w ramach Letniej Akademii Artystycznej zagrano w 2015 roku. 

Tak więc Poturzyn będzie można zobaczyć w przyszłości w piękniejszym wydaniu niż na filmie "Wakacje z Panem Pichonem". Ale i taki jak teraz ma swój urok i wyjątkowy klimat. Gmina zachęca do obejrzenia wszystkich odcinków. Można je znaleźć na YouTube.com. 

Film zaciekawi nie tylko młodych widzów, z myślą o których powstał, ale i dorosłych. Zabierze ich w ostatnią wakacyjną podróż Fryderyka Chopina po Polsce. W podróż nostalgiczną, do beztroskich lat młodości. Chopin wyruszył w nią 11 lipca 1830 r. z  Warszawy starym nadwiślańskim szlakiem, od Puław, poprzez Końskowolę, Lublin, Krasnystaw, Hrubieszów aż do Poturzyna, gdzie mieszkał jego serdeczny przyjaciel Tytus Woyciechowski. 

W rolę małego Frycka wcielił się Fryderyk Jankowski, a młodzieńca Jakub Gąska –  tenor, absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Tytusa zagrał Kamil Adach, a Konstancję Gładkowską, miłość Chopina, Małgorzata Iwan. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Jerzy Turowicz, a realizację Kacper Pęczuła. Wykorzystano utwory Chopina w wykonaniu m.in. uczniów szkół muzycznych, a śpiewali m.in. soliści Mariola Zagojska (sopran) i Patrycjusz Sokołowski (baryton). Sceny kręcone były w muzeach i obiektach historycznych, m.in. w Muzeum Czartoryskich w Puławach, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie, Muzeum St. Staszica w Hrubieszowie, a także w Urzędzie Gminy Telatyn i Poturzynie. Gmina Telatyn po raz pierwszy współpracowała z Fundacją EduArtte. Na pewno nie ostatni, jak zapowiada wójt.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Jedna z fanek 08.09.2021 15:29
Mam nadzieję, że w filmie nie zostaną powtórzone powielane na temat pobytu Chopina legendy, półprawdy itp. , a scenariusz będzie opierał się na najbardziej aktualnych wynikach badań dotyczących Woyciechowskiego i Chopina...

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: pasypasyTreść komentarza: "Pasy malowane w technologii cienkowarstwowej szybciej się zużywają, a co za tym idzie częściej trzeba je odnawiać." To po co stosować taką technologię? Nie można pomalować grubiej? Na Piłsudskiego już widziałem jakieś powycierane oznaczenia a dopiero co skończyli malować...Data dodania komentarza: 07.07.2022, 08:43Źródło komentarza: Zamość: Kiedy skończą się remonty? SprawdzamyAutor komentarza: WaldemarTreść komentarza: Wywłaszczenia to barbarzyństwo prywatna własność człowieka to jego życie które chcecie mu odebrać na to nie ma zgody teraz i w przyszłości .Każdy rząd który wyciąga ręce po czyjąś własność powinien zostać usunięty aby ludzie mogli żyć w spokoju a nie w ciągłym stresie że władza odbierze im wszystko co mają i wyrzuci na brukData dodania komentarza: 07.07.2022, 04:05Źródło komentarza: Gm. Zamość: Przeciwko kolei CPK protestowali w WarszawieAutor komentarza: ZiggiTreść komentarza: Polecam poczytać co na fejsie Omegi wypisuje aktor tego kabaretu Mateusz Wróbel. Zawodnik grający w trzech klubach tego sezonu. Unia Hrubieszów, BKS Bodaczów i Błękitni Obsza. Takie cuda tylko w Zamościu.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 23:58Źródło komentarza: Klasa okręgowa: Już by świętowaliAutor komentarza: Zdegustowany kibicTreść komentarza: Totalny cyrk Zamojskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Przeczytajcie fakty w tej sprawie a następnie wypowiedź Prezesa Pryciuka. Wygląda na to, że ktoś tu nie wie na czym polega zarządzanie sytuacją kryzysową. Taki cyrk możliwy tylko w LZPN i ZOZPN... Najpierw link do strony Andorii: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=5189954311111919&id=843402075767186&m_entstream_source=timeline&__tn__=%2As%2As-R Oraz do wypowiedzi Pryciuka: https://gazetabilgoraj.pl/amp/jest-decyzja-pzpn-co-na-to-prezes-zamojskiej-pilki-rozmowa/ Ktoś nie dorósł do roli Prezesa. Co terax zrobi okręgowy związek że swoim blamażem? Dlaczego ofiarą niekompetencji pracowników związku ma być klub Andoria Mircze? Dlaczego są w lidze zamojskiej okręgowej święte krowy i dlaczego PZPN nie ukarał nikogo? Czy to jest organizacja, która sama nie stosuje się do ustanowionych przez siebie przepisów? Przecież to skandal. Można to jeszcze naprawić. Nie będę pisać co ma zrobić okręgowy związek ale sprawa jest prosta. Jeszcze jest czas aby nie wybiło szambo jak zacznie się sprawdzać inne decyzje związku.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 23:47Źródło komentarza: Klasa okręgowa: Już by świętowaliAutor komentarza: obywatel gcTreść komentarza: POCHÓWEK ŚWIECKI TO KSIĄDZ NIE ZAROBIŁ. OTO PRZYCZYNA KONFLIKTU.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 22:43Źródło komentarza: Parafianie chcieli wywieźć księdza na taczce [VIDEO]Autor komentarza: Mieszkaniec oś kartkówkaTreść komentarza: Szczebrzeska stała rozkopana pół roku żadne prace się nieodbywaly dlaczego Jest todlamnie dziwneData dodania komentarza: 06.07.2022, 21:48Źródło komentarza: Zamość: Kiedy skończą się remonty? Sprawdzamy
Reklama
Reklama