Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 sierpnia 2022 13:34
Reklama

Polacy się nie szczepią. Rząd wyjaśnia, co zrobi z preparatami

Pierwsza partia niechcianych przez Polaków szczepionek ma zostać wysłana już w tym tygodniu. Czy na tej operacji Polska jeszcze zarobi?
Polacy się nie szczepią. Rząd wyjaśnia, co zrobi z preparatami
Autor: iStock

Minister zdrowia, a nawet cały rząd, od kilku tygodni narzeka, że tempo szczepień w Polsce spada. „Odsetek nie jest aż tak zastraszający." – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk, ale jednocześnie dodał, że władza nadal zachęca do przyjęcia preparatu. Poinformował także, że w tym tygodniu zapadnie decyzja o włączeniu placówek podstawowej opieki zdrowotnej do Narodowego Programu Szczepień.

Według danych z poniedziałku w Polsce wykonano 31 535 478 szczepień, a w pełni zabezpieczonych jest 15 181 701 osób. Łącznie do Polski dostarczono 39 820 280 dawek, a do punktów szczepień wysłano ich 33 044 565. W poniedziałek do naszego kraju dotarło 1,5 mln dawek firmy Pfizer/BioNTech, a w czwartek ma to być kolejne 160 000 sztuk AstraZeneca. Na piątek zaplanowana jest dostawa 222 000 egzemplarzy Moderny.

Mamy zatem zapasy, których na razie nie możemy zużyć. „Dlatego, żeby nie zmarnować zapasów szczepionek, sprzedamy je innym państwom. Pierwsza transza, ok. 4 mln dawek, być może zostanie wysłana na Wschód już w tym tygodniu.” – podała właśnie "Dziennik Gazeta Prawna".

Preparaty mają zostać dostarczone do Gruzji i na Ukrainę, a zainteresowanie zgłosiły również Wietnam i Australia. „W sumie Polska ma sprzedać innym krajom kilkadziesiąt milionów dawek." - informuje gazeta, a taką operację potwierdził Dworczyk.

Sprzedażą zajmuje się Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Rozmówcy dziennika z Komisji Europejskiej wyjaśniają, że taka odsprzedaż jest możliwa, ale istnieje jeden warunek.: nie można na tym zarabiać.

Jednak jak mówi prezes RARS, Michał Kuczmierowski agencja rozważa, czy do transakcji nie doliczyć kosztów przechowywania szczepionek oraz opłat logistykę. "Być może zostanie to rozwiązane na zasadzie cash and carry – tzn. my sprzedamy, a o odbiór i przewóz zadbają już zainteresowane strony. Pieniądze z tytułu sprzedaży będą trafiały do Funduszu Covidowego." - wyjaśnia dziennik.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JaTreść komentarza: DokładnieData dodania komentarza: 18.08.2022, 12:37Źródło komentarza: Hrubieszów: Remontują strategiczny oddział szpitala powiatowegoAutor komentarza: PO to dnoTreść komentarza: "karać kierowców." - łżecie towarzyszeData dodania komentarza: 18.08.2022, 12:31Źródło komentarza: Uwaga kierowcy! Jeszcze więcej punktów karnychAutor komentarza: hurtTreść komentarza: podobno poradnia dziecięca też już się kończyData dodania komentarza: 18.08.2022, 12:23Źródło komentarza: Hrubieszów: Co najmniej 20 tys. zł nagrody jubileuszowej dla dyrektora szpitalaAutor komentarza: HrubieszowianinTreść komentarza: Jak dzwonisz na SOR że potrzebujesz pomocy to mówią że karetki nie ma proszę przyjechać a tu takie pieniążki sa wypłacane.Data dodania komentarza: 18.08.2022, 08:55Źródło komentarza: Hrubieszów: Co najmniej 20 tys. zł nagrody jubileuszowej dla dyrektora szpitalaAutor komentarza: KrzysiekTreść komentarza: Sytuacja finansowa miasta jest nieciekawa nie wiem skat taki pesymist przecierz miasto wyludnia się a w mieście dochodowego przemysłu brakData dodania komentarza: 18.08.2022, 07:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Będą kolejne obligacjeAutor komentarza: JaTreść komentarza: Ja palę gazem i tylko tym !!! , Chyba mam dostać 500 dopłaty do gazu a w sumie to gazownia a nie ja gotówkę otrzyma i co będę siedział w domu w futrze z jutro i czapką uszatka.A sąsiad biznesmen ma kominek i łapy wyciągnie po kasę 😀a tak nazeka???Data dodania komentarza: 18.08.2022, 07:15Źródło komentarza: 3 tysiące złotych na węgiel. Już można składać wnioski [WZÓR]
Reklama
Reklama