Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 2 października 2022 14:32
Reklama

Dekomunizacja w Biłgoraju: Gesing zostaje

Choć działał w PRL i należał do ZSL, to jednak nie zniknie z mapy Biłgoraja. Wojewoda lubelski uznał wyjaśnienia władz miasta i odstąpił od dekomunizacji ul. Romana Gesinga w Biłgoraju.
Dekomunizacja w Biłgoraju: Gesing zostaje
Roman Gesing jest patronem ulicy na osiedlu Leśnik w Biłgoraju.

Chodzi o sprawę, która zaczęła się w marcu, gdy wojewoda lubelski Lech Sprawka otrzymał z IPN opinię dotyczącą niezgodności nazwy biłgorajskiej ulicy z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gmin, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomników.

Wojewoda lubelski przekazał opinię burmistrzowi Biłgoraja i przewodniczącemu Rady Miasta Biłgoraj, zwracając się o zajęcie stanowiska. W odpowiedzi burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan poinformował Lecha Sprawkę, że nie zamierza występować do radnych z wnioskiem o zmianę nazwy ulicy. Dodał, że w opinii IPN nie ma żadnych argumentów, które pozwalałoby uznać Gesinga za symbol komunizmu lub propagatora tego ustroju.

„Z uzasadnienia IPN nie wynika, żeby w życiorysie Romana Gesinga występowały fakty kompromitujące jego osobę. Brak jest jakichkolwiek informacji na temat współpracy R. Gesinga z tajnymi służbami PRL, z żadnego zdania nie wynika, żeby ktokolwiek doznał krzywdy spowodowanej jego działaniami” – napisał burmistrz, dodając, że Roman Gesing był jednym ze współzałożycieli BCh, a także że dzięki niemu w mieście do tej pory funkcjonuje Technikum Leśne, które jest wizytówką Biłgoraja.

Więcej szczegółów w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Nieznana historiaTreść komentarza: Czytał ktoś książki - Obłęd 44 i Zdradzony Wołyń?Data dodania komentarza: 02.10.2022, 14:03Źródło komentarza: Hrubieszów: W hołdzie Podziemnemu PaństwuAutor komentarza: Bez cenzury poproszęTreść komentarza: Tylko jest baśń pana Sawy o Ukraińskiej Bohorodycy zmieniająca historię?Data dodania komentarza: 02.10.2022, 14:00Źródło komentarza: Hrubieszów: 1963 metry Wilczym TropemAutor komentarza: A WołyniakTreść komentarza: Nie ma biegu z okazji rocznicy mordu dokonanego na kolejarzach w Gozdowie przez ukraińskich nacjonalistów w nocy z 14 na 15 marca 1944 roku.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 13:57Źródło komentarza: Hrubieszów: 1963 metry Wilczym TropemAutor komentarza: PolakTreść komentarza: POwodzenia towarzyszuData dodania komentarza: 02.10.2022, 13:18Źródło komentarza: Hrubieszów: To nie awans, tylko dymisja dowódcy zwiadowców?Autor komentarza: AlfaTreść komentarza: Brawo Jak by Ukraina miała taką agenturę wpływów w Rosji jak w Polsce to by tej woijny nie było. A tak jeździli spisywali każdy skrawek polskiej ziemi że tam oni byli i im sie należy, tak to odebrałem po niektórych art i tym co jest na You TubeData dodania komentarza: 02.10.2022, 12:52Źródło komentarza: Werbkowice: Startuje nowa kampania cukrowniczaAutor komentarza: AlfaTreść komentarza: Kogo agenturą nazywasz?. Nastawiliście się na Polskę, a Rosja was napadła.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 12:17Źródło komentarza: Werbkowice: Startuje nowa kampania cukrownicza
Reklama
Reklama