Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 02:22
Reklama

Mjr Stanisław Prus ps. „Adam” patronem zamojskich Terytorialsów

25 Zamojski Batalion Lekkiej Piechoty otrzymał imię mjr. Stanisława Prusa ps. „Adam”. Będzie również kultywować tradycje 9. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej 1943-1944.
Mjr Stanisław Prus ps. „Adam” patronem zamojskich Terytorialsów
Autor: Fot. 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

Nadanie tradycji i patronów pododdziałom 2 LBOT było pierwszą tego typu uroczystością w Wojskach Obrony Terytorialnej. Ceremonia odbyła się w dniu 23 maja 2021 roku w Lublinie, podczas obchodów święta 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia 20 maja 2021 r. z rąk ppłk. Daniela Błotko, zastępcy Dowódcy 2 LBOT, odebrał Dowódca Batalionu ppłk Wojciech Brykner.

Na mocy tej decyzji 25 Batalion Lekkiej Piechoty w Zamościu przejął i będzie kultywować tradycje 9. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej 1943-1944. Ponadto, otrzymał imię mjr. Stanisława Prusa ps. „Adam” oraz nazwę wyróżniającą „Zamojski”. Było to podniosłe i bardzo ważne wydarzenie w historii zamojskich Terytorialsów.

Uroczystość po raz kolejny pokazała, jak ważna dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej jest pamięć oraz przywiązanie do tradycji i lokalnych bohaterów. Hołdując tradycji i pamięci bohaterów poległych w obronie Ojczyzny, żołnierze WOT dbają o miejsca, które upamiętniają ich życie i zasłużony odpoczynek, a także troszczą się o to, by zawsze żywo pozostawali w pamięci kolejnych pokoleń. 

Tradycje, patronów oraz nazwy wyróżniające tego dnia przyjęły również pozostałe bataliony wchodzące w skład 2 Lubelskiej Brygady OT – lubelski, dębliński, bialski oraz chełmski.

Sylwetka patrona 25 Zamojskiego Batalionu Lekkiej Piechoty

Mjr Stanisław Prus ps. „Adam” to wybitna postać zamojskiej konspiracji AK. Urodził się 18 lutego 1905 roku w Siennicy Różanej w powiecie Krasnystaw. Kapitan piechoty Wojska Polskiego, komendant obwodu zamojskiego ZWZ-AK, dowódca Oddziałów Dywersji Bojowych. Uhonorowany Krzyżem Virtuti Militari klasy V oraz Krzyżem Walecznych.

W kampanii wrześniowej pełnił funkcję I adiutanta pułku. Walczył, m.in. w bitwie pod Broniną i Rytwianami. Był jeńcem wojenny w obozie na Dębiu. Po zwolnieniu wstąpił do ZWZ w Krasnymstawie. Jesienią 1940 objął stanowiska komendanta obwodu zamojskiego ZWA-AK i inspektora Inspektoratu Zamość AK. Brał udział w licznych potyczkach i bitwach, a także walkach obronnych w ramach akcji „Wicher I” i ,,Wicher II” wymierzonych w ruch partyzancki. Uczestniczył, m.in. w bitwie pod Osuchami, uznanej za jedną z największych bitew partyzanckich w Polsce okresu II wojny światowej.

Po wkroczeniu Armii Czerwonej na teren Zamojszczyzny mjr Prus przeniósł się do Lublina, gdzie w ukryciu kierował podległą strukturą. W połowie listopada 1944 został aresztowany przez NKWD w kotle przy ul. Czeskiej i uwięziony. Okoliczności aresztowania i śmierci pozostają niewyjaśnione. Jest wiele wersji tych wydarzeń - według jednej z nich został zamordowany w grudniu 1944 na zamku lubelskim.Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
rezerwista 05.06.2021 11:03
Parodia wojska za duże pieniądze .

Swojak 02.06.2021 03:15
Cześć i chwała bohaterom!

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: czytelnikTreść komentarza: dobry uczeń potrzebuje korepetycji, żeby się rozwijać - w szkołach poziom niziutkiData dodania komentarza: 03.07.2022, 22:24Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieciAutor komentarza: JaTreść komentarza: Małe sprostowanie - w SP3 egzamin zdawało 143 uczniówData dodania komentarza: 03.07.2022, 20:56Źródło komentarza: Zamość: Egzamin ósmoklasisty 2021. Która podstawówka najlepsza (WYNIKI)Autor komentarza: Kałka ZapałkaTreść komentarza: Trzeba byo pisać historię jak ludzie żyli, a nie rodzinnie wpiedalaliście sie na historyków po śmierci tych co wiedzieli teraz wymyślacie.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 18:56Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: PytanieTreść komentarza: Bo mam fundamentalne pytanie do IPN Moja rodzina po części z wołynia a po częci okradani chłopi z Hrubieszowa prrzez AK co ich nie broniło, To mam pytanie Na kogo mam postawić , Na guwniarzy z WiN co kopice podpalali jako młodociani namawiani przez kogoś? Bo coś wam sie ebie już jak komuna w urzędach rodzinnie i wymyślacie historię. Znam każdego Ukraińca w urzedzie co unikną deportacji przez PPR czy inne komunistyczne sieci, A teraz ebani wymyslają historię.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 18:52Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: Pomyślunku trochę historykomTreść komentarza: bliża się rocznicz Mordu na Wołyniu ustalona władzami a nie rzeczywista, Zobaczymy ile w TVP o tym powiedzą. Bo jak ebani o Katyniu zacznie Wa--szawka to miesiącami leci. Niech cieszą się że przeżyli im dzieci. Ze Katyń nie był Wołyniem nacjhonalistów z UPA co to UPA mordowało wszystkich a teraz idioci wzruszaqją gufnoswarte mieszane rodziny w kacjach Win -UPAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:38Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: Sram na wasą niepamięćTreść komentarza: Krzykaczy było wielu ale chyba każdy z nich jak ten w programie odcinał się jak żydzi jak w 1 latach wojny trzeba było walczyć o Polskę. Dziwne ze teraz o Wołyniakach sobie przypominają jak Wybory sie zbliżają. Lata srania i upokożania tych ludzi, UPA co w akcji Wisła lepiej miało niż Wozniacy. Wracają do łask, Piedolić fałszywe obietnice jak raz sie pojawił typ w szczerym polu po wyborach by uczcić pamięć wymordowanych. Po wyborach zapomniał. Teraz sobie przypominają.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 18:33Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. Kiliana
Reklama