Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 5 czerwca 2026 17:33
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

W niektórych sklepach wydawane są niebieskie paragony. Sprawdź, co oznaczają

W Polsce takie rozwiązanie dopiero zaczyna raczkować. Właśnie wprowadził je w życie jeden z największych marketów spożywczych, chwaląc się, że to dopiero początek zmian.
W niektórych sklepach wydawane są niebieskie paragony. Sprawdź, co oznaczają

Autor: iStock

„Niebieski paragon dla zielonej planety”

Tak brzmi hasło przewodnie akcji. Niemiecki gigant spożywczy, prowadzący sieć sklepów na terenie Polski, w kwietniu rozpoczął testowanie ekologicznego papieru, który zastąpi dotychczasowy paragon fiskalny. Takie rozwiązanie zapewni oszczędności samemu sprzedawcy, ale jednocześnie ma wesprzeć Polskę w licznych działaniach recyklingowych. Znane nam dotychczas rachunki należało wyrzucać razem z odpadami mieszanymi. Te nowe będzie można wrzucić do pojemnika z makulaturą, aby zapewnić im „drugie życie” po wtórnym wykorzystaniu.

Odporny i trwały

Właściciel sklepów, w których można obecnie otrzymać paragon w szaro – niebieskiej barwie, zapewnia o jego trwałości oraz odporności na działanie zewnętrznych czynników. Na odwrocie wydruku klienci przeczytają, że papier termiczny wykonany jest w technologii, która chroni go przed zniszczeniem nawet w wilgotnych warunkach. Paragon ma być certyfikowany przez fundację Forest Stewardship Council (tłum. Rada ds. Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej), wspierającą korzystne zarządzanie lasami. Ponadto dokument sprzedaży nie wykazuje negatywnego działania w kontakcie z żywnością, gdyż jest wyprodukowany bez użycia barwników chemicznych.

Mniej papieru, więcej uratowanych drzew

Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się również na wprowadzenie faktur elektronicznych. To rozwiązanie ma wiele zalet. Jedną z nich jest ograniczenie zużycia papieru oraz energii potrzebnej do generowania dokumentu w formie drukowanej. To także wygodny i jednocześnie bardzo prosty sposób, aby w bardzo dużej skali wpłynąć na ochronę środowiska, ponieważ papier produkuje się z drzew, a to potężna strata dla natury. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan wyliczyła, że gdyby tradycyjne faktury zastąpiły ich elektroniczne odpowiedniki, udałoby się uratować 255 tys. drzew rocznie. Każda roślina produkuje w ciągu roku tlen dla 10 osób, dlatego tak ważne jest, aby maksymalnie zniwelować zapotrzebowanie na ich wycinkę.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zamościanka 30.04.2021 11:19
Dajcie spokój z tą pseudoekologią. Bóg dał nam planetę i zadba o nią, pod warunkiem że nie będzie jakiś tam Elon czy Bill interweniował po swojemu

lenistwo :P 29.04.2021 19:22
to mozna bylo zrobic zdjecie do artykulu a nie zdjecie bialego paragonu dawac

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Baner reklamowy CKZiU
Reklama
Reklama
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Rafal Treść komentarza: A już myślałem że burmistrz będzie robił lody Data dodania komentarza: 5.06.2026, 15:24 Źródło komentarza: Lody za czerwony pasek także w Szczebrzeszynie. Zapłaci burmistrz Autor komentarza: Hit Treść komentarza: On zrobił? No nie wydaje mi się że ze swojej kieszeni nie wyjął i nie zrobił, a przygotowało to wszystko KGW. Jaka dyrekcja GOKu taki dzień dziecka. My jako kolonia też się dolozylismy i co z tego jak większość było spoza wsi a nawet gminy. Obce dIeci latały, przywiezione. Data dodania komentarza: 5.06.2026, 14:17 Źródło komentarza: Wojna o tablice adresowe w Zadębcach. Dlaczego inwestycja z Funduszu Sołeckiego obrasta kurzem? Autor komentarza: Dodo Treść komentarza: Wyjątkowo nieprzyjemna kreatura Data dodania komentarza: 5.06.2026, 13:26 Źródło komentarza: Biłgoraj: Dyrektor ZUS-u odwołany Autor komentarza: Taka prawda. Treść komentarza: Jaka jest różnica czlowieku ! Nie wiesz juz teraz ile bys jeden z drugim chciał na tym interesie zarobić! Co moze nie pryskasz przed chwastami bo Ci sie nie chce schylic i wyplenić ręcznie chwasty . Data dodania komentarza: 5.06.2026, 12:12 Źródło komentarza: Setki tysięcy martwych pszczół w gm. Tyszowce i Łaszczów. Pszczelarz podejrzewa opryski, policja bada zgłoszenia Autor komentarza: Mieszkaniec 46 L. Treść komentarza: PiSlamu atak w m. Zamosc . Patologia chce byc góra zażarcie . Ludzie bez ambicji w tych stronach ! Data dodania komentarza: 5.06.2026, 11:31 Źródło komentarza: Zamość: Skandal w oświacie i dymisja wiceprezydenta miasta Marka Kudeli Autor komentarza: Zdrowa żywność . Treść komentarza: Nie maja kwiatów ale spojrz jak sie leje raz w tygodnie tego świństwa na porost i wydajność i tego na codzien wpierniczasz az Ci sie pozniej pieni w gebie ! Data dodania komentarza: 5.06.2026, 10:51 Źródło komentarza: Setki tysięcy martwych pszczół w gm. Tyszowce i Łaszczów. Pszczelarz podejrzewa opryski, policja bada zgłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama